POCHOD PROTI KÁCENÍ STROMŮ NA HRUBOSKALSKU

0

Spolek Svobodná škola umění ve spolupráci se studenty Waldorfského lycea v Semilech pořádají pochod proti kácení stromů v oblasti Hruboskalska. Akce pod názvem „Pře(d)stav si ráj“ začíná v pátek 19. května v 10.00 pod Hlavaticí. Účastníci pochodu budou dále pokračovat po červené turistické trase na Valdštejn, kam by měli dorazit zhruba v 10.30 hodin. Zde proběhne happening, jehož cílem je upozornit veřejnost na podivné okolnosti, které kácení často úplně zdravých stromů provázejí.

Kromě informování o této problematice budou studenti na Valdštejně taktéž provádět průzkum, zdali si turisté v Českém ráji přejí rozšiřování a rekonstrukci cest za cenu vykácení zdravých stromořadí.

Krajské ředitelství Lesů ČR a Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj zdůvodňují těžbu stromů tím, že se jedná o stromy uschlé a napadené hnilobou, které jsou bezpečnostním rizikem pro návštěvníky Českého ráje. V dalším plánu orgány ovšem přiznávají, že na podzim se uskuteční rekonstrukce cesty u kempu Sedmihorky a cesty sv. Prokopa. Zároveň bude započata na Valdštejně, Nad Radčí, na Bukovině a v Sedmihorkách obnova stromořadí za tři miliony z grantu Evropské unie.

„Procházíte-li již vykácenými oblastmi a vidíte-li pařezy a kmeny padlých zdravých stromů, nutně vás napadne, zdali stanovisko o uschlých a uhnilých stromech ohrožujících turisty není pouze účelovým tvrzením,“ podotýká členka spolku Svobodné školy umění Iveta Sadecká.

Spolek SVOSUM v současnosti požádal orgány činné v této věci o zpřístupnění záměru obnovy cest a těžby dřeva v oblasti Hruboskalska. O celé problematice taktéž jedná se starostou města Turnova Tomášem Hockem.
Jitka Rosenbaumová, rosenbaumova.j@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.