PITNÁ VODA NA TURNOVSKU

0

V těchto dnech končí Vodohospodářské sdružení Turnov tři provázané a významné investiční aktivity v oblasti Rakous. Všechny jsou dlouhodobě připravené a VHS je staví postupně.

Díky krásnému novému vodojemu „Zbirohy“ s akumulací 50 m³ postavenému nad obcí už nebude v areálu letního tábora a v rozptýlené venkovské zástavbě často docházet v létě voda. Na výstavbu vodojemu uprostřed CHKO jsme obdrželi vládní výjimku a více jak pět let jsme řešili se sousedy komplikované povolení nové stavby blízko jejich objektů. Na nový vodojem navíc umožníme ještě letos napojit i sousední část obce Koberovy – osadu Zbirohy, kde se má stavět nový vodovod.

Od vodního zdroje pod skalní oblastí Kalich jsme pak díky naší druhé investici obnovili 1,2 km skoro sto let starého vodovodního přivaděče, který postavili naši předkové v Turnově pro „skupinový vodovod Nudvojovice a okolí“. Ti dokázali využitím příznivého výškového uspořádání přivést odsud – ze vzdáleného skalního města – samospádem kvalitní pitnou vodu až do Turnova. Díky výstavbě přivaděče si obec Malá Skála současně obnoví důležitou lesní cestu pro správu svého lesa. A od nového vodojemu pak aktuálně dokončujeme naši třetí investici – další etapu obnovy původního přivaděče do Turnova a k němu pokládáme nový zásobní řad do obce Rakousy v délce 600 m.

Trocha čísel a informací. Vodojem postavila ve vysoké kvalitě firma Obis z Nové Paky za pomoci technologů z firmy Vodaservis, Žďár nad Sázavou a z jihomoravské firmy Zemský – Rohatec. Jeho cena je 3,5 mil. Kč a na jeho výstavbu přispěly peníze z Operačního programu Životní prostředí ve výši 1,8 mil. Kč a Liberecký kraj částkou 1,5 mil. Kč. Přivaděč od zdroje pod Kalichem k vodojemu postavila firma ŠEBESTA – VHS z Jablonce nad Nisou za cenu 4,7 mil. Kč, Liberecký kraj přispěl částkou 1,8 mil. Kč.
Další část přivaděče do Turnova a zásobního řadu do obce Rakousy pak postavila firma 1. Jizerskohorská stavební z Hodkovic nad Mohelkou za cenu 3,2 mil. Kč, a to opět s pomocí krajské dotace ve výši 1,2 mil. Kč. Všechny dodavatelské firmy i poskytovatelé dotací jsou naši dlouholetí partneři a rádi opět vyzdvihujeme jejich přínos k celkovému úspěchu investic.

Děkujeme všem obyvatelům za zvládnutí stavebních obtíží a respektování obslužnosti staveb po úzkých komunikacích. Pro nás však práce na historickém přivaděči do Turnova nekončí. Již příští rok bychom chtěli dokončit poslední etapu – chybí nám obnovit 800 m od křížení silnice I/10 až po sběrnu Borek nad údolím Vazovce.
(Zdroj: Michaela Malá, VHS Turnov, mala@vhsturnov.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.