PARKOVIŠTĚ VERS. PROSTOR PRO ŠKOLU

0

Zhruba pět desítek lidí našlo ve středu 28. listopadu vpodvečer cestu do sálu SUPŠ ve Skálově ulici, kde se uskutečnilo na popud Parlamentu mládeže města Turnova diskuzní setkání na téma záměru stavby parkoviště za Vesnou vedle Havlíčkova náměstí. „Plním usnesení zastupitelstva města, které nákup pozemku na parkoviště odsouhlasilo velkou většinou hlasů. Současně je to i odpověď na stesky obchodníků, kteří říkají, že lidé v centru města nemají kde zaparkovat a my nechceme, aby obchody na hlavních ulicích a náměstích zely prázdnotou,“ řekl úvodem starosta města Tomáš Hocke.

Roman Rákosník ze „Spolku za zdravou Dívčajdu“ požadoval, aby plocha namísto parkoviště sloužila škole a dětem pro volný čas. „Měli bychom být dále, než pořád dokola ustupovat autům. Škola nemá žádnou rozvojovou plochu, byla postavena v husté zástavbě, a tohle je poslední možnost, jak v jejím sousedství rozšířit zeleň,“ argumentoval Rákosník. Ten si přeje, aby se o tomto záměru ještě diskutovalo a hledaly se jiné plochy pro parkování.

Starosta připustil kompromis, plocha parkoviště byla zmenšena, škola nepřijde ani o metr stávajícího pozemku, naopak o pár metrů bude zahrada rozšířena. „Jedná se o provizorní řešení, jak uspokojit potřeby veřejnosti, která si přeje nové parkovací plochy v centru města. Až dospějeme ke stavbě parkovacího domu, nebo najdeme další vhodnou plochu na parkování, tak potom pozemek můžeme věnovat škole,“ přiblížil starosta. Jestliže dojde ke stavbě obchodního centra na Koňském trhu, což může město ovlivnit jen částečně, starosta se obává, že potom budou obchody v historickém centru ohroženy ještě více. „Vždy je potřeba přemýšlet v širších souvislostech,“ dodal.

Roman Rákosník, Tomáš Hocke a ředitel školy Jaromír Frič

Město již plochu za Vesnou koupilo od soukromých vlastníků za 4,5 mil. Kč, na stavbu parkoviště se 40 stáními je již k dispozici projektová dokumentace a probíhá stavební řízení, které by mělo být ukončeno vydáním stavebního povolení. Protože se ale někteří proti tomuto správnímu řízení odvolali, je celý proces v současnosti zablokován, což může trvat měsíce, v nejhorším případě i roky, než se věc vyřeší. Jak starosta připustil, bude-li tlak veřejnosti na změnu využití plochy z parkoviště na zeleň velký, bylo by potom možná lepší, aby šlo o veřejný odpočinkový prostor, který by mohl sloužit všem obyvatelům města. Roman Rákosník vítá vzniklý prostor pro diskuzi, spolek ve škole inicioval dotazníkovou akci, v níž si 96 % rodičů přeje, aby plocha sloužila potřebám školy. Podle něho by město mělo zadat vypracování studie parkování v různých částech města s tím, že některá místa by mohla být lépe dosažitelná pěšky a změnily by se tak návyky lidí.

V další diskuzi padaly dotazy a náměty na řešení ze strany veřejnosti. Jak zaznělo, využití prostor kolem budovy bývalého Telecomu nepřichází v úvahu, protože objekt koupila společnost Pamico; hovořilo se o provozu speciálních školních autobusů, které by hlavně ráno eliminovaly individuální dopravu, mluvilo se o zřízení podzemního parkoviště pod Havlíčkovým náměstím či o vzniku parkovacího domu…

Plocha vedle Havlíčkova náměstí za Vesnou by měla sloužit:

  • potřebám školy (53%, 331 Hlasy)
  • parkování (34%, 214 Hlasy)
  • veřejnosti jako odpočinkové místo (11%, 70 Hlasy)
  • téma mě nezajímá (1%, 8 Hlasy)
  • nevím (1%, 5 Hlasy)
  • jiná odpověď (0%, 2 Hlasy)

Počet hlasujících: 630

Nahrávání ... Nahrávání ...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.