„HODLÁME SI TO VŠICHNI POŘÁDNĚ UŽÍT. UČITELÉ, DĚTI I RODIČE,“ ŘÍKÁ ŘEDITELKA ZÁKLADNÍ ŠKOLY V MAŠOVĚ

0

Od letošního 1. září mají děti a učitelé k dispozici nově zrekonstruovanou Základní školu v Mašově. Ta nyní patří k nejmodernějším a také pohledově nejkrásnějším školním budovám v kraji. Málem tu ale už nebyla. „Jako učitelka tady pracuji od roku 1991, v roce 2012 jsem prošla konkurzním řízením a byla jmenována ředitelkou. Před prázdninami přišla hygiena, že škola se musí uzavřít, nebo musíme radikálně opravit sociální zařízení,“ vzpomíná ředitelka mašovské školy Renata Šulcová.

O prázdninách 2012 tak škola ožila stavebním ruchem, rekonstruovalo se sociální zařízení a umývárny. Zřizovatelem školy je město Turnov, to tehdy zajistilo rychlou opravu, na podzim se mohlo v budově učit. Hrozba uzavření školy tady ale byla stále, provoz z hygienických důvodů nevyhovoval v mnoha dalších směrech. Na druhou stranu byl a stále je o výuku v Mašově zájem. Rodiče kvitují zejména až domáckou pohodu, malá škola vyhovuje dětem, které by se ve velkých školních budovách ve městě cítily ztraceny. Menší počet dětí umožňuje také individuální přístup.

„Až někdy do roku 2016 jsem měla stálou obavu, že nám školu zavřou. Potom město došlo k názoru, že by bylo dobré menší školu zachovat, začalo se projektovat, vznikly první studie, to už jsem věřila, že škola bude zachráněna. Když mělo dojít na finální hlasování, tak jsem pozvala zastupitele města, kteří zde do té doby nebyli, aby se přišli podívat a rozhodovali potom s vědomím, jak se věci mají. Zpětně jim všem děkuji, že zvedli ruce pro rekonstrukci, i když ta se uskutečnila bez dotace jen za peníze z rozpočtu města,“ přibližuje Šulcová.

Minulý školní rok z důvodu rekonstrukce prožily učitelky a děti v náhradních prostorách v budově střední školy u nádraží. Provizorní podmínky zvládly, spolupráci s vedením střední školy si pochvalují. Trochu také v tomto směru „napomohla“ distanční výuka, děti se tolik nemusely přesouvat. „Při rekonstrukci školy jsem se snažila být přítomná na kontrolních dnech, jak přicházelo finále, vždy jsem se snažila uplatnit nějakou připomínku, zlepšení, které nám pomůže v pozdějším provozu školy. Musím konstatovat, že stavební firmu město vybralo výbornou. Takovouhle spolupráci jsem si představovala. Skvělá byla také spolupráce s odborem správy majetku MěÚ, děkuji i za osobní nasazení pana starosty,“ hodnotí ředitelka.

Stavební práce byly dokončeny na konci června, ještě v červenci a srpnu bylo instalováno vnitřní vybavení, probíhala úprava okolí. Škola se zase postupně i za pomoci rodičů přestěhovala z náhradních prostor. Pro všechny je to velká změna. Učitelé mají poprvé k dispozici odpovídající zázemí.
„Třídy po vyučování sloužily buď jako družiny, nebo pro kroužky Žluté ponorky, nezbylo nám než sešity a přípravy dělat doma. Nyní mají všichni učitelé zázemí, jak má být, ve třídě v přístavbě, kde máme prvňáčky, ještě dojde k instalaci mobilní zástěny, takže zde bude fungovat družina a také tady bude alternativní prostor pro školní besídky třeba před Vánoci a na konci školního roku. Děti už konečně po desetiletích nebudou muset docházet na oběd do vedlejší mateřské školy, ale máme vlastní výdejnu stravy, děti si mohou vybrat ze dvou jídel. Možná nám ještě všem pořádně nedošlo, co všechno jsme rekonstrukcí získali, vše si ještě bude takzvaně sedat, ale hodláme si to všichni pořádně užít. Učitelé, děti i rodiče. A děkujeme všem, kteří se o přestavbu školy zasloužili a pomáhali nám,“ uzavřela Renata Šulcová.

ZŠ Turnov-Mašov. Školu nyní navštěvuje 84 dětí, kapacita je 90, škola chce kapacitu navýšit na 105. Škola má devět pedagogických pracovníků – sedm učitelů a dvě vychovatelky. Po několika desetiletích ryze ženského kolektivu je tu v tomto školním roce novinka v podobě učitele-muže.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.