LIDÉ PODEPISUJÍ PETICI NA PODPORU ZACHOVÁNÍ POKLADNY ČESKÝCH DRAH NA TURNOVSKÉM NÁDRAŽÍ

0

(Aktualizace) Na čtyři stovky lidí již podepsalo petici iniciovanou pokladními Českých drah v Turnově. „Prosíme tímto cestující občany Turnovska a širokého okolí o podporu, jelikož si Liberecký kraj nepřeje, aby v tomto kraji působily České dráhy a všemožně podporuje soukromého dopravce Arrivu. Proto jsme byly nucené přistoupit k těmto krokům a obrátit se touto cestou na cestující veřejnost a občany, kteří věří v naší práci. Jsme jedinou stanicí v okolí, kde ještě funguje pokladna Českých drah. Nástupcem dopravce Arriva skončily čtyři pokladny ČD v úseku Stará Paka – Liberec,“ píše se mj. v petici za zachování vnitrostátní a mezinárodní pokladny Českých drah v uzlové železniční stanici Turnov, podepsané „kolektivem pokladních železniční stanice Turnov“. Přitom ještě z Turnova jezdí i vlaky Českých drah, dodávají pokladní.

Stanovisko Libereckého kraje, resp. odpověď z kanceláře tiskového mluvčího kraje:
V Libereckém kraji již několik let propagujeme jako základní způsob nákup jízdenek přímo ve vlaku u průvodčího, který je v tarifu IDOL bez přirážky. Cestující tak ve stanici nehledá pokladnu, jde přímo do vlaku, posadí se na vybrané místo a po příchodu průvodčího požádá o svůj lístek, který dostane.
To, že se pokladna Českých drah bude rušit, neznamená, že se ruší také Zákaznické centrum IDOL v Turnově, které je Libereckým krajem nadále zajištěno. I zde mohou cestující kupovat své jízdenky bez omezení.
Plánované uzavření pokladny Českých drah v Turnově je důsledkem hospodárného a vzájemně koordinovaného postupu všech krajů při uzavírání nových dopravních smluv. České dráhy navíc měly a mají možnost pokračovat v provozu turnovské přepážky ve své režii.
Pozn. red.: V tomto týdnu by se pokladní měly setkat s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou.

O uzavření smlouvy na provozování železniční dopravy v trase Liberec – Turnov – Semily – Stará Paka – Lomnice nad Popelkou a Železný Brod – Tanvald se společností Arriva rozhodl Liberecký kraj v únoru 2019, vlaky této společnosti jezdí na této trase od prosince téhož roku. Na základě nabídek Českých drah a Arrivy kraj tehdy vybral tu, která byla finančně výhodnější a nabídla provoz vozů na vyšší kvalitativní úrovni, uvádí se v rozhodnutí o výběru nového dopravce.

Aktualizace 14. září:
VYJÁDŘENÍ ČESKÝCH DRAH
Provoz pokladen Českých drah je úzce svázán s poskytováním služeb ve veřejném zájmu (objednávka a provoz regionální nebo dálkové železniční dopravy) hrazených objednavatelem. Pokud objednavatel těchto služeb, např. kraj nebo ministerstvo dopravy, nepožaduje v objednávce tyto služby, nelze je na komerčním principu zajišťovat. Bohužel v důsledku neobjednání služby pokladen dochází k jejich uzavření a snížení počtu zaměstnanců, kterým se snažíme maximálně pomoci a v rámci možností a podle konkrétní situace nabízíme jinou práci nebo poskytujeme nadstandardní sociální podporu spojenou s ukončení pracovního poměru. V případě stanice Turnov je situace uzavření pokladen navíc důsledkem náhrady větší části vlaků ČD spoji jiného dopravce.
Petr Šťáhlavský, tiskové oddělení, České dráhy, a. s.

Aktualizace 15. září
Ve středu 15. září odpoledne se s pokladními sešel hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Jak sdělil redakci TvA, domluvili se na hledání řešení, a to především v poskytování služeb, které v Turnově v současnosti nabízejí jen České dráhy, mj. třeba službu mezinárodní pokladny.
„Budeme s Českými dráhami hledat nějakou dohodu. Pro mě je otázkou, jestli Arriva v Turnově je vůbec schopna poskytovat služby, jako tam nyní nabízejí pokladny ČD. Bez toho, aniž budu mít jistotu, že to tak je, tak se nechci tvářit, že zánikem pokladen ČD se nic nestane. Nechci, aby obětí byli cestující,“ uvedl hejtman. Jak doplnil, toto téma zazní také na zářijovém jednání rady kraje. Zhruba do konce měsíce by měl být k dispozici návrh variant řešení, které přicházejí v úvahu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.