KONČÍ NEJDÉLE SLOUŽÍCÍ TAJEMNÍK MĚSTA V REGIONU. JDE DO DŮCHODU

0

Typická fotografie tajemníka města Turnova, když si chce na chvíli odpočinout od lejster a zákonů – na balkoně přiléhajícím k jeho kanceláři v nejvyšším patře radnice s krásným výhledem na město (…a většinou s cigaretou v ruce). Ano, Miroslav Šmiraus je náruživý kuřák, stejně jako byl předseda senátu Jaroslav Kubera. Ostatně – i turnovský tajemník za ODS zasedal dlouhé roky v zastupitelstvu domovské Lomnice nad Popelkou.

* K 31. prosinci ve funkci tajemníka končíte. Po dvaceti letech. Jaké vás v těchto dnech provázejí pocity? Nostalgie, smutek, radost…?
Při každé příležitosti pocit jiný. Radost, že už nic nemusíte, smutek, když vzpomínám na dlouhou minulost na radnici a na vše, co se nám podařilo. A najednou konec a nostalgie (i slza), když se se mnou loučí moji kolegové obzvláště ti, s kterými jsem byl na radnici dlouhou dobu, a něco jsme spolu zažili.

Na prosincovém veřejném zasedání zastupitelstva předal starosta města tajemníkovi pamětní list

* Dvě funkční období jste byl starostou Lomnice nad Popelkou, od roku 1999 jste na radnici v Turnově. Nejdříve na odboru rozvoje města, od 1. prosince 2000 jste tajemníkem, čili, jinými slovy, vedoucí městského úřadu, kterému podléhají všichni zaměstnanci úřadu (neplést s volenými zástupci města, ti podléhají zastupitelstvu – pozn. aut.). Zažil jste čtyři starosty – již končícího Václava Šolce, poté Milana Hejduka, Hanu Maierovou a Tomáše Hockeho. Nechci, abyste je hodnotil, ale přidal vždy něco, co pro vás je z té doby zásadní.
Podle mě každý ze starostů měl či má jiné metody, přístupy a styl řízení města. Všechny ale asi byly dobré, i když byly jiné, neboť tyto osoby stály vždy v čele města relativně dlouho a v konečném součtu byly úspěšné z pohledu, že se město za jejich vedení někam posunulo.
Václav Šolc byl jediným opravdu pravicovým starostou a politikem po roce 1989. Nutno poznamenat, že tomu na rozdíl od ostatních nahrávala tehdejší doba a euforie. Poznal jsem ho hlavně jako kolegu starostu a musím říct, že jsme měli stejné názory téměř na všechny věci v té době. Byla to doba rychlá, doba příprav a učení. Doba stabilizace normálního fungování města, zavedení nové legislativy, prostě přechod na jinou dobu se vším všudy. Václav Šolc se toho zhostil skvěle. Prostě – byla to osobnost.
Starosta Hejduk mně při nástupu řekl, že pokud se mně podaří postavit sjezd ze silnice I/35 směrem k Antolinu, už se Turnovu nadosmrti vyplatím. Podařilo se. Byla jiná doba, než je dnes, nechybělo více odvahy, více se riskovalo. Dnes je to opatrnější. Podařila se tenkrát i výstavba obchvatu na Harrachov směrem k Vesecku a tím zklidnění Bezručovy ulice. Už tenkrát jsme museli bohužel vyvlastňovat a dopadlo to. Dnes nevím…
Nebo zdánlivě maličkost – prosadit zajíždění všech autobusů vyjíždějících z města směrem na Semily na zastávku přímo u nemocnice. Tehdy místostarosta MUDr. Eckert říkal, že se to nemůže nikdy povést. Pak mně děkoval, což byla pro mě čest.
Převzetí zaměstnanců z okresního úřadu, založení a vytváření úplně nové struktury úřadu, i to bylo unikátní. I tenkrát se ukázala jako dobrá prozíravost vedení za starosty Šolce, že jsme měli připraveny na tento okamžik budovy ve Skalově ulici kolem muzea.
Co se starostka Maierová natrápila s výstavbou Střelnice a jejím zařazením mezi kulturní stánky města. Také se musí ocenit odvaha se do toho pustit i s velkým dluhem.
V poslední době byla zásadní přestavba budovy ve Skálově ulici na Novou radnici. Podařilo se to díky starostovi Hockemu a jeho odvaze. Zachránit budovu a dát ji nový smysl. Před takovou výzvou mnohokrát v životě nestojíte.

* Tajemník se ze své pozice účastní zasedání zastupitelstva, kde má hlas poradní. Za těch 20 let, jak se turnovské zastupitelstvo proměnilo?
Těžko říct. Dlouhou dobu se mně zdálo, že zastupitelstvo je, co se týká obsazení, téměř shodné. Jeho členové se moc neměnili, každý věděl, co od koho čekat, nikdo moc nikoho nemohl překvapit. V posledních volebních obdobích docházelo k větším obměnám, a tím pádem i k různějším názorům mezi zastupiteli na chod města. Řekl bych, že zastupitelé se při rozhodování řídí více politikou a stanoviskem svého volebního uskupení nebo strany. Jsou více jednotní a „drží lajnu“. To dříve nebývalo. Naopak bývalo běžné, že někdo vybočil z partajního názoru, u některých se to i očekávalo. Možná se toho dočkáme i v budoucnu, zvláště v uskupeních, která nejsou klasickými stranami. Na druhou stranu – pokud ale za někoho kandiduji, měl bych ctít jeho ideu, jinak tam asi nepatřím. Kdo tu ideu ale určuje, je další věc. Tohle si musí před tím, než na kandidaturu do zastupitelstva kývne, srovnat každý v hlavě.

Výhled z kanceláře na část města má pan tajemník opravdu skvostný…

* Vaše začátky na turnovské radnici?
Moc rád vzpomínám na práci na odboru rozvoje města. Začínal jsem s Ing. Koškovou, které vděčím za to, že jsem poznal město, jeho čtvrti, ulice i lidi. Kateřino, moc děkuji! Víte, já mám radost ze všeho, co se podaří a vede k dobrému. Někdy stačí i maličkosti. Ve spoustě věcí se vám něco podaří nebo někomu vyhovíte a nic to nestojí, to je radost.
Příklad? Ráno v 7.00 hodin volá občan ze sídliště, že je tam propadlý kanál, zda s tím nemůžu něco udělat. Než jsem se k tomu dostal, volal v 7.30 znovu, že už kanál technické služby opravují a že mně děkuje, jak jsem to rychle zařídil. Technické služby to ten den měly v plánu a já o tom nevěděl. K dobrému skutku tak stačí někdy i náhoda (smích).

* Jak se za 20 let proměnilo samotné město? Je Turnov opravdu místo dobré pro život, jak vychází v některých celostátních anketách?
Turnov je skvělým místem pro život! Město se proměnilo značně. Má téměř vše, co je k tomu potřeba. Možná i proto je o bydlení v Turnově takový zájem. O to více je třeba hledat rovnováhu, aby se to nepokazilo. Při investici do každé infrastruktury – kultura, sport a další – je třeba zvažovat, zda navrhovaná kapacita bude na základě stavu počtu obyvatel ve městě i okolí dostatečná, nebo naopak zbytečně velká, a to i v návaznosti na to, aby se v maximální míře „uživila“. Také hodně záleží na rozvoji celé oblasti Turnovska. Dle mého názoru je limit pro Turnov maximálně 20 tisíc obyvatel. Poté bych již měl obavu, aby město zůstalo, jaké je. To samé platí pro rozvoj průmyslu. V minulé době a i dnes je stále moderní budovat průmyslové zóny. I to však má své limity. Na co vám jsou další a další výrobní haly, když už do nich musíte dovážet zaměstnance i z dalekého okolí, popřípadě i zaměstnance ze zahraničí? Toto může z města skvělého pro život udělat zcela něco jiného. Tady si myslím, že je Turnov na tom dobře a z pohledu zaměstnanosti již nepotřebuje více „průmyslových hal“.
Město také těží z vynikající dopravní polohy a jeho silničního napojení na hlavní i krajské město. Tato věc se všude uvádí jako jedna z největších výhod Turnova. Proto jsem například nepochopil odpor kvůli obchvatu města směrem na Jičín. Proč Turnovští nechtějí ještě zvýšit svoji výhodu a dostat na dálniční úroveň i směr na Hradec Králové? Nevím.

* Co vás čeká nyní – důchod. Pro někoho kýžený a dlouho očekávaný stav, pro jiného zásadní předěl v životě, ne třeba vždy radostný… Jak jste na tom vy?
Do dneška jsem nějak žil. Nyní mám před sebou zásadní změnu života a jeho stylu. Žádné ranní vstávání na autobus z Lomnice do Turnova…
Vždy jsem se snažil být co nejvíce v přírodě. Na to teď budu mít více času. Všichni důchodci ale říkají, že nemají na nic čas. Tak nevím. No, uvidíme, já to ještě nezažil, snad vám to za čas povím. Podle mě je vždy nutné stanovit si priority a čas nenechat bezcílně plynout. Sám jsem zvědav, co mně důchod přinese, mám nějakou představu, ale trochu se taky chci nechat překvapit.

Společný snímek současného vedení města: tajemník se starostou a oběma místostarostkami (prosincové zasedání zastupitelstva v sále KC Střelnice, 17. 12. 2020)

* Jste vášnivým sběratelem, v rozhovoru pro TvA před 10 lety (ZDE) jste přiznal, že sbíráte od dětství skoro všechno – od známek po odznaky a polodrahokamy, které nacházíte na českorajských nalezištích a sám je brousíte. Sbíral jste také léčivé byliny a pro přátele připravoval nejrůznější směsi. Prosím o dva recepty na bylinnou směs na čaj – první na zásadní zlepšení nálady, druhou na koronavirus. Ale ne prosím projímadlo, jak by to odpovídalo vašim legendárním vtípkům.
Jak už jsem řekl, veškeré moje koníčky jsou vázány na přírodu – sbírám léčivé byliny, polodrahokamy na polích a v lomech, fotím motýly, brouky a jiný hmyz, houbařím a mám mnoho dalších aktivit. To už se mnou navždy zůstane.
A bylinná směs na zlepšení nálady? Snad dle názvu: Dobromysl. Krásně voňavý čaj. Možná ho většina používá jako koření pod vznešeným názvem oregano – to hned jídlo lépe chutná, že? – a ona tato bylina roste všude kolem nás.
Jedna rada: Pokud to jde, dělejte čaj obecně vždy z čerstvých rostlin. Sušení bylin na čaj je dobré jen proto, že přijde také zima nebo období, kdy čerstvé nejsou…
A směs na koronavirus? Přátelé, žijte jak se má, co má přijít, přijde. Buďte ostražití a snažte se chránit. Neriskujte zbytečně. Ale zase nebuďte úplně ze všeho vyděšení. Tak i tady pomůže dobromysl. Ne? (smích)

* Závěr nechám na vás…
Mrzí mě, že jsem se v dnešní době plné omezení společenského života nemohl se všemi rozloučit, tak jak se sluší a patří. Věřím, že se vše zase v dobré obrátí a možná ještě příležitost najdeme.
Všem občanům Turnova a okolí přeji krásné svátky a snad i lepší rok 2021 než byl rok 2020. – Vidíte, jak málo stačí ke štěstí…

* Děkujeme za rozhovor.
(PCH)

Miroslava Šmirause ve funkci tajemníka Městského úřadu v Turnově nahradí od 1. ledna 2021 Eva Honzáková, která zvítězila ze čtyř uchazečů ve výběrovém řízení. V současnosti pracuje na Ministerstvu vnitra ČR, v sekci dozoru nad samosprávami. Pro funkci tajemníka města tedy více než kompetentní osoba.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.