HLUK NA NÁMĚSTÍ: KOSTKY, NEBO ASFALT?

0

Vloni na podzim zastupitelé zadali měření hluku na náměstí Českého ráje. Výsledky říkají, že byly překročeny hygienické normy. Zklidnění náměstí by pomohla výměna dlažebních kostek za asfalt, to se ale nelíbí zastáncům městské památkové zóny, kteří by rádi zachovali povrch z dlažebních kostek.

Na dva tábory se rozdělili i zastupitelé města na svém únorovém zasedání. Jak bylo uvedeno, nejhorší situace je v obou „hrdlech“, tedy při vjezdu na náměstí z Hluboké ulice a na druhém konci z ulice 5. května. Obyvatelé, kteří bydlí v těsné blízkosti těchto hlavních příjezdových tras na náměstí, trpí hlukem nejvíce. Probíhající měření prokázalo překročení hlukových norem ve dne i v noci. Komunikace procházející náměstím je hlavní trasou směrem na Semily, je v majetku Libereckého kraje.

Řešení spočívající v položení asfaltového povrchu v celé délce průjezdní komunikace přes náměstí by výrazně pomohlo, je tu ještě kompromis, že asfalt by byl položen pouze v přilehlé části ulice 5. května – mezi náměstím Českého ráje a Havlíčkovým náměstím, kde jsou v části položeny dlažební kostky. To se ale nelíbí starostovi města Tomáši Hockemu, který je ze své profese zastáncem městské památkové zóny, do které podle něho asfalt nepatří. „Rád bych nepříznivé výsledky měření využil zejména pro jednání s kompetentními orgány jako východisko pro urychlení stavby obchvatu města směrem na Semily. V tom tkví celý problém, až přes náměstí nebude jezdit tranzitní doprava, tak se mu výrazně odlehčí. Když na náměstí položíme asfalt nyní, budou řidiči jezdit rychleji,“ uvedl starosta.

Zastupitelka Daniela Weissová kontrovala stanoviskem, že náměstí není žádný velký architektonický skvost, výrazně mu chybí zeleň, v horkém létě je tu nedýchatelno. Změna povrchu na asfalt by výrazně pomohla všem a až se podaří postavit obchvat města, tak se podle ní kostky na náměstí mohou zase vrátit.
Totéž si myslí i zastupitel Ivan Kunetka, podle kterého je snaha upínat se na stavbu obchvatu města nereálná, protože k ní dojde možná až za několik desetiletí, ale lidé na náměstí žijí teď.
Zastupitel Karel Jiránek, iniciátor podzimního měření, považuje jeho výsledky za dobrý argument jednat s krajskými a státními orgány, podle něho by pomohlo položení asfaltu i v části ulice 5. května, ale chceme-li na náměstí klid, musí dojít na výměnu povrchu, i když kostky samozřejmě k centru historické části města patří.
Zastupitel Václav Hájek se vyslovil pro zachování stávajícího povrchu. K tématu se protichůdně vyjadřovali i další zastupitelé.
Asi i proto bylo rozhodnutí odloženo a téma se na jednání zastupitelů vrátí v nejbližší době.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.