„DRUHÝ ŽIVOT“ NAŠICH ODPADŮ

0

Od podzimu loňského roku funguje v Turnově nový systém likvidace komunálního odpadu. Směsný odpad je z domácností vyvážen ve dvoutýdenním cyklu, zájemci si mohli pořídit zvlášť popelnice na papír, plasty a bioodpad. Cílem je zvýšit množství separovaného odpadu. Když budou lidé odpad více třídit, ušetří nejen ekologii, ale i svým peněženkám, protože ceny za skladování směsného odpadu stále rostou.

Co se dál děje s komunálním odpadem, když vám technické služby od domu vyvezou popelnici? Informace poskytl Martin Ciler, vedoucí odpadového hospodářství Technických služeb Turnov.

* Papír: Z popelnic a kontejnerů papír putuje na třídící linku do Liberce a dále do papíren, a to jak v rámci ČR, tak i do Německa.

* Plast: V ČR nejsou podmínky ani povolení pro zpracování plastů, z popelnic a kontejnerů tedy plast putuje na třídící linku do Liberce a část sloužící ke zpracování je odeslána do Pobaltí.

* Směsný odpad: Směsný odpad z popelnic technické služby odváží do Liberce do spalovny, objemný odpad ze sběrného dvora na Vesecku putuje na skládku do Košťálova.

* Bioodpad: Zpracovává se v kompostárně v Malém Rohozci k dalšímu využití – prodáván je velmi oblíbený „Turnovský kompost“, stejně tak i substrát.

* Odpad z nově instalovaných kontejnerů na některých sběrných hnízdech v Turnově: tetrapaky, kovy, elektroodpad. Tetrapaky se vozí do Liberce, odkud dál putují do papírny ve Větřní. O kovy se starají firmy vykupující kovošrot. Elektroodpad funguje na principu zpětného odběru – v ČR jsou asi čtyři firmy, které se tím zabývají.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.