V DRUHÉ POLOVINĚ BŘEZNA BUDE TEPLO!

0

Tak máme za sebou více jak týden pořádné zimy, kdy v Turnově klesaly teploty až na hodnoty kolem minus dvaceti. Mohla za to těžká studená tlaková výše, která se ze sibiřských oblastí rozšířila téměř nad celý evropský kontinent. A kolem ní to fučelo od severovýchodu, proto pocitová teplota byla často i mnohem nižší, než konkrétní naměřené teplotní hodnoty.

Paradoxně ale tento meteorologický jev způsobí, že v březnu půjdeme velmi rychle do příjemných jarních teplot a ve druhé polovině měsíce se mohou denní teploty vyšplhat ojediněle až na hodnoty kolem +15 ⁰C i výše. Samozřejmě březen i duben budou ještě doprovázet teplotní výkyvy, ovšem takovéto abnormální ochlazení již nečekáme.

Výrazné ochlazení na konci února bylo způsobeno tím, že teplé jihozápadní proudění, které do jisté míry kopíruje nad Atlantikem směr Golfského proudu, se výrazně odklonilo díky silným jižním větrům k severu a tím se uvolnil prostor nad Evropou pro studenou vzduchovou masu ze Sibiře a Ruska, která zatekla nad větší část našeho kontinentu.

A pokud se těšíte na léto, tak to by mělo být letos velmi vydařené a zpočátku i s dostatkem srážek. Podrobnější náhled přineseme v průběhu jara…
Vlastík Brůček Plamínek,  meteorolog a senzibil, APC Turnov, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.