JAK JSME CHTĚLI POMOCI DEMOKRACII

2

O závažnosti letošních parlamentních voleb nás přesvědčují nejen výsledky předvolebních průzkumů, ale i situace ve společnosti a v médiích. Tak jsme si s kamarády ze spolku Radosti řekli, že by se s tím mělo něco dělat. Naše poslední veřejná akce – Festival svobody nejen pro Tibet – měla v květnu velmi slušný ohlas. To jsme se snažili veřejnost upozornit jen na některé současné tendence, jimiž je u nás svazována svoboda a demokracie. Jsme přesvědčeni, že i kvalifikovaná účast ve volbách přispívá demokracii. Vždyť přece veřejná moc má vycházet ze všeho lidu – při nízké volební účasti máme pochybnosti o legitimitě zvolených orgánů. Mohou také snáze vznikat nežádoucí rozdíly v zastoupení různých společenských skupin.

Přemýšleli jsme, jak těmhle volbám do Poslanecké sněmovny trochu pomoci. A napadlo nás uspořádat veřejnou prezentaci všech volebních stran a hnutí, které kandidují v našem kraji. Pokud se podaří takovouto akcí zvýšit u nás volební účast, zvýší se počet našich zastupitelů v Poslanecké sněmovně. Vždyť i poslední krajské volby se podařilo kladně ovlivnit společnou koordinovanou akcí z Turnova a okolí. Druhým přínosem naší akce může být i pokles tzv. „zahozených“ hlasů, tj. hlasů odevzdaných pro strany, které nedosáhnou pětiprocentního podílu ze všech odevzdaných. Náš volební zákon totiž tyto hlasy podle složitého přepočtu přidá úspěšnějším stranám – hlas odevzdaný pro malou stranu pomůže velké straně ke zvýšení počtu jejích mandátů. Pokud bychom dokázali dát voličům dostatek informací, aby sami posoudili šance té které kandidující strany, snížíme tím negativní účinek tzv. D´Hondtova přepočtu.

Příprava naší akce začala kolektivní diskuzí, co má cenu a co ne. Jak to nejlépe navléknout, abychom získali zájem voličů o naši akci a o volby, koho a jak pozvat. Pozveme prvovoliče z turnovských středních škol, pozveme i voliče z pětatřiceti obcí turnovského správního obvodu! Jak připravit scénář prezentace, aby byl pestrý a zajímavý, přitom aby se do něj vešla vyjádření všech pozvaných kandidujících stran – a to jsme ještě netušili, že jich bude tolik.

Nápady se scházely a příprava akce se rozjela. Záměr orientovat akci jen na „velké“ či vybrané strany jsme zavrhli, protože by nám podle přílepku k novele volebního zákona hrozila pokuta až milion korun za účast tzv. třetí osoby ve volební kampani. Stejný důvod nás přiměl k tomu, že akce bude pro kandidující strany i pro voliče zdarma. Vydiskutovali jsme nejlepší termín, dobu i umístění akce, začala příprava její propagace – zalíbil se nám nápad s názvem VOLBIÉRA, který grafik převedl do tvaru velké voliéry, v níž poletují různobarevní ptáčkové a voličská veřejnost si je zvenku zvědavě prohlíží a vybírá.

I přes dobu dovolených se nám dařilo přípravu akce kompletovat – všichni oslovení nám všemožně vycházeli vstříc. Šéf i pracovníci Kulturního centra Turnov pomohli s výběrem a zajištěním vhodného místa i jeho vybavení, oslovení pracovníci turnovských středních škol přišli na nápad, jak přimět k zájmu o akci své studenty – prvovoliče. I turnovský starosta rád poradil, jak postupovat. Připravili jsme dopisy k oslovení studentů (pro ně jsme připravili soutěž o nejlepší reportáž z akce), starostů obcí z turnovského správního obvodu (pro ty jsme připravili soutěž o obec s nejvyšší volební účastí), a když jsme se dozvěděli, že kandidujících stran a hnutí je v Libereckém kraji 24, dali jsme si důkladnou práci s přípravou stručných a jasných zásadních otázek, kterými bychom pozvané volební lídry rychle a srozumitelně před veřejností otestovali. Byl připraven průzkum, zda byli přítomní voliči už rozhodnuti, koho budou volit, i zda jim naše akce k rozhodnutí pomohla. Byla dohodnuta propagace v turnovských médiích, dohodnut počet plakátů i rozmístění bannerů. Spočítali jsme si finanční náročnost připravované akce a konstatovali, že výslednou částku do této společensky prospěšné akce můžeme vložit. Nakonec jsme se rozhodli připravit i možnost, aby takovouto akci mohly převzít i jiné neziskovky v jiných částech země – třeba to volební účast skutečně kladně ovlivní i na celostátní úrovni a nízká volební účast nenaruší principy demokracie.

Zbývalo jen pozvat volební strany a hnutí, aby se přišly představit turnovským voličům. Připravili jsme a na konci srpna zaslali lídrům nebo jiným funkcionářům čtyřiadvaceti kandidujících stran výzvu, v níž jsme popsali připravovanou akci, na níž by se mohli bezplatně voličům prezentovat a naznačit své hlavní směřování. Ujistili jsme je, že nechceme preferovat žádnou volební stranu a že moderátorem akce bude zkušený a politicky neangažovaný člověk. Dali jsme jim více než týdenní lhůtu pro přihlášení. A napjatě jsme čekali.

První přihláška přiletěla mailem už za dvě hodiny, další na sebe nechávaly čekat déle. Ale když do devíti dnů došlo jen deset odpovědí, z toho jedna omluva neúčasti, řekli jsme si, že se někde stala chyba a takhle to nepůjde spustit. Vždyť spektrum devíti přihlášených – převážně nových a malých stran – by nemohlo voliče dostatečně oslovit a spíše by tak naše akce mohla některé od účasti na volbách odradit.

Po zralé úvaze jsme akci odvolali a přihlášeným stranám se omluvili. Trápí nás ale otázka, proč se – s jedinou výjimkou – nepřihlásila k bezplatné propagaci žádná vládní ani opoziční strana. Jakou jsme udělali chybu?

Slavomír Říman, spolek RADOSTI Kacanovy
rimans@volny.cz

Sdílet

Autor článku

2 komentáře

  1. Je škoda, že se tato akce neuskuteční. Jsem rád, že tou jedinou opoziční stranou, která reagovala byla TOP 09 a její lídr Václav Horáček. Demokracie je důležitá, mysleme na to, až půjdeme volit. Doufám, že svého volebního práva využije co nejvíce lidí, včetně prvovoličů.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.