OHLÉDNUTÍ ZA SPORTEM DOMINUJE MEZINÁRODNÍ ÚSPĚCH TURNOVSKÉ ILMY

0

Mistrovství světa a Evropy v různých tanečních disciplínách, kterému dominovali soutěžící z turnovské Taneční a pohybové školy ILMA, patří úvod tohoto listopadového ohlédnutí za sportem na Turnovsku. TaPŠ Ilma mezinárodní prestižní soutěž pořádala v libereckém Babylonu. Turnovští tanečníci domů přivezli osm medailí. V domácích zápasech se dařilo i basketbalistům, kteří porazili favorizované Svitavy, tradičně úspěšní byli volejbalisté, i mladí judisté dělají svému městu čest…

* MISTROVSTVÍ SVĚTA A EVROPY A SVĚTOVÝ POHÁR SPECIÁLNÍCH PÁROVÝCH TANCŮ
O víkendu 13. až 15. listopadu se v libereckém Centru Babylon konalo v historii České republiky poprvé Mistrovství světa speciálních párových tanců a disciplín IDO. Pořadatelem akce byla turnovská Taneční a pohybová škola ILMA pod vedením Ilony Šulcové a Czech Dance Organization. Celosvětové oslavy tance se zúčastnilo 980 tanečníků ze 17 zemí světa (jednalo se i o země vzdálenější – Finsko, Rusko, Turecko, Švédsko). Soutěžící se předvedli celkově ve 2450 vystoupeních v 55 disciplínách všech věkových kategorií různých četností – sóla, dua, malé skupinky, formace.
Historicky poprvé se tohoto typu soutěže zúčastnila kategorie MINI KIDS (malé děti), která zahrnuje nejmenší děti do 8 let. Prosazení této nové kategorie nebylo lehké, ale výsledkem snahy byl naplněný sál Expo Centra Babylon v Liberci. Celkem se na soutěže za tři dny trvání přišlo podívat 5000 diváků!
n200911261234_sport_110_09_ilmaPo všech stránkách byla soutěž hodnocena jako velmi kvalitní, a to jak ze strany vyhlašovatele IDO (International Dance Organization), tak i ze strany vedení tuzemských a zahraničních výprav. K úspěšnosti celé akce jistě nemalou měrou přispělo i samo prostředí Centra Babylon, které nabídlo výborné podmínky pro akci (ubytování, sály, možnosti relaxace). Soutěže probíhaly pod záštitou poslance Parlamentu České republiky Pavla Ploce a za finanční podpory Libereckého kraje. Spolupořadatelem bylo Centrum Babylon.
Nejlepších výsledků v soutěži dosáhla Česká republika, z tanečních škol pak TaPŠ ILMA s celkovým počtem osmi zlatých medailí! Více na www.latinofestival.cz.
Pořadateli bylo nabídnuto zorganizování soutěže i v letech 2010 a 2011.

* BASKETBAL

Východočeská liga: TJ TURNOV – SVITAVY „B“ 85:81 (23:17, 53:39, 68:62). V sobotu 21. listopadu přijela do Turnova druholigová záloha Svitav s třemi pendly z druhé ligy, extraligovým „vysloužilcem“ a nejlepším trojkařem loňského ročníku východočeské ligy Sabolem. Zápas začal v režii turnovských hráčů dvěma koši Jiříčka a trojkou Cvrčka. První čtvrtina skončila 23:17, v polovině zápasu to bylo již 53:39 pro Turnov. Úkol pro začátek druhé poloviny zápasu zněl jasně: Zachytit počáteční nápor soupeře a pokud možno ještě zvýšit slibný náskok z prvního poločasu. Bohužel byl opak pravdou: V sedmé minutě třetí čtvrtiny soupeř srovnal stav na 60:60. Naštěstí se v této fázi hry chytil Tomáš Brunclík a dal dva důležité koše a tým se opět chytil a šňůrou osmi bodů šel na konci třetí čtvrtiny do vedení 68:62. Poslední čtvrtina proběhla podle představ domácích. Ti si bohužel hodně zkomplikovali závěr utkání, když v poslední minutě stáhli náskok na rozdíl pouhých tří bodů. Těžký zápas s kvalitním soupeřem nakonec turnovští hráči zvládli. Domácí vycházeli z poměrně slušné obrany, kde hlavním pilířem byl Dominik Feštr, který ubránil velice šikovného Sedláka. Statistiky: Jiříček 31 (1/1), Feštr 15 (5/3), Brunclík 11 (6/5), Bartoň 11 (2/1), Cvrček 7, Velda 6 (4/3), Petřivý 2, Jeníček 2, Kaněra, Valšík, Pospíchal.   Šestky: 18/13 (72%), Trojky: Velda, Cvrček.

Východočeská liga: TJ TURNOV – SKB ČESKÁ TŘEBOVÁ 94:56 (23:8, 46:27, 72:48). Nedělní zápas (22. listopadu) by jednodušší. Česká Třebová je tým z druhé poloviny tabulky, přijelo pouze šest hráčů a nejméně jeden na první pohled vykazoval známky probdělé noci. Hned od začátku šli Turnovští do vedení a po první čtvrtině za stavu 23:8 bylo jasné, že zápas bude patřit k jednoznačným… Statistiky: Jiříček 22 (6/4), Petřivý 16, Feštr 16, Velda 11, Jeníček 10 (4/2), Kaněra 4, Nejedlo 4, Pospíchal 3, Brunclík 3, Bartoň 3, Valšík 2, Cvrček.   Šestky: 18/9 (50%).  Trojky: Petřivý 4, Feštr 2, Velda.

* FLORBAL

Výsledkový servis:

Sobota 21. listopadu

* 1. Liga dorostenců (turnaj odehrán v Liberci): TJ Turnov – TJ Lovochemie Lovosice LFP 4:5, FbC Victoria Ústí nad Labem – TJ Turnov 9:5.

* Liberecká liga starších žáků (turnaj odehrán v Novém Boru): Floorball club Liberec – TJ Turnov 6:0, TJ Turnov – 1. FBK Campus Jablonec nad Nisou 0:8.

Neděle 22. listopadu

* Liberecká liga mužů (turnaj odehrán ve Varnsdorfu): SK Paintball Varnsdorf – TJ Turnov B 7:9, TJ Turnov B – FBC Čmeláci Cvikováček 12:5.

* Pražská liga dorostenek (turnaj odehrán za pořadatelství TJ Turnov v Mladé Boleslavi): TJ Turnov – Tatran Střešovice 0:3, X3m team SSK Future – TJ Turnov 0:4, SK Praha 4 Děkanka Praha – TJ Turnov 1:8.

Pro TvA: Radim Kolomazníkkolomaznik@florbalturnov.cz , podrobnosti ze zápasů na www.florbalturnov.cz

* FUTSAL

* II. liga: FK Mladá Boleslav – TJ FC Dalmach Turnov 4:3 (3:1), hráno v pátek 20. listopadu. Domácí futsalisté byli v utkání II. ligy futsalu skupiny Západ favoritem. Nakonec byli rádi, že střetnutí skončilo jejich těsným vítězstvím. Branky: 2. a 3. Sopko, 15. Jílek, 34. Kracman – 8. Hurt, 27. Vítek, 37. Kulhánek. Diváci: 120. FCD: Koubus – Mencl, Bakeš, Vítek, Kratochvíl, Mrklas, Hurt, Paroulek, Kulhánek, Zdražil, Horáček. Trenér Jaroslav Mencl.

Ve dvanáctičlenné tabulce je FCD na 11. místě.

* NEJVYŠŠÍ POJIZERSKÁ HOKEJOVÁ LIGA

Zápasy 9. kola hrané na zimním stadionu v Lomnici nad Popelkou od pátku 20. do neděle 22. listopadu: HC Performers Turnov – HC Modřišice 7:1 (1:1, 1:0, 5:0), HC SDH Hnanice – HC Všeň Pojizeří 2:7 (0:3, 0:1, 2:3), HC Sokol Turnov – SDH Troskovice 6:5 (3:2, 1:2, 2:1).

* JUDO

V neděli 22. listopadu se konalo závěrečné 3. kolo „Ligy žáků o Samurajskou katanu“ za účasti 131 dětí z 10 oddílů a klubů z šesti krajů ČR. Turnaj proběhl ve sportovní tenisové hale v Liberci. Z turnovského oddílu soutěžilo 28 dětí. Soutěž proběhla ve čtyřech věkových kategoriích, pro nejmenší děti to byla první „mistrovská“ soutěž.

3. místo: Hájek Martin, Mráz Jan, Dostrašil Daniel

5. místo: Slámová Markéta, Zikuda Michal, Jágr Lukáš, Porokh Ilja, David Volf, Richter Alex

5. místo: USK Praha

V roce 2010 oslaví oddíl JUDO TSC Turnov 50 let trvání oddílu a juda v Turnově.

Pro TvA: Jiří Vydra, předseda oddílu Judo TSC Turnov, vydra.judotu@quick.cz

* VOLEJBAL

* Krajský přebor: TJ Zikuda Turnov – TJ Tesla Stráž nad Nisou 3:0 (25:18, 25:17, 25:16), 3:1 (25:14, 25:20, 24:26, 25:15), hráno v sobotu 21. listopadu. S třetím týmem tabulky se turnovští volejbalisté moc „nemazlili“, a až na úplně zbytečné zaváhání ve třetím setu druhého zápasu nedali soupeři nejmenší naději na úspěch. Několik hráčů se potýkalo s doznívající chřipkou, proto panovaly obavy z vývoje zápasu, ale ukázaly se jako zbytečné. Domácí soupeře k ničemu nepustili a ten nedostal ani malinkou naději na úspěšný výsledek. Výborné zápasy odehrál Vaněk, jehož signál „zajíček“ nemá konkurenci, dále Melich, Zýka a další. Poprvé si hru s áčkem vyzkoušel i junior Illich Sestava dopoledního zápasu: Folprecht, Strnad, Kovář, Vaněk, Melich, Nyč, libero Zýka. Sestava odpoledního zápasu: Folprecht, Strnad, Melich, Nyč, Vaněk, Kovář, libero Zýka, střídal Illich.

* 1. liga juniorů:

TJ Zikuda Turnov – VK Sever Žatec 3:0 (25:10, 25:12, 25:14), 3:0 (25:18, 25:10, 25:16). První utkání bylo jednoznačnou záležitostí domácích hráčů, kteří nastoupili v kombinované sestavě, a do utkání zasáhla v jeho průběhu celá lavička. Domácí nebyli nuceni vynaložit velké úsilí k poražení soupeře, který působil zcela odevzdaným dojmem. Také ve druhém utkání nekladli hosté výraznější odpor a domácí dovedli utkání k bezproblémovému vítězství. Sestava domácího družstva: Černý, Ruček, Vojta, Illich, Kubíček, Vacík, Hlubůček, Mlejnek, Jirkovec a Ponc.

USK Slavia Plzeň – TJ Zikuda Turnov 3:2 (29:27, 25:15, 24:26, 22:25, 15:11), 3:2 (16:25, 25:20, 25:18, 24:26, 17:15). Ve vyrovnaném prvním utkání, které trvalo téměř dvě hodiny, byli nakonec šťastnějším týmem domácí.

Utkání ovlivnil zvrat v prvním setu, kdy hosté směřovali k vítězství, ale zbytečnými chybami a zlepšeným výkonem domácích o něj přišli. I ve druhém setu pokračovali domácí v dobrém výkonu a vypadalo to na rychlý konec zápasu. Ve třetím setu však zlepšili hráči Turnova svůj výkon a odměnou jim byl vítězný třetí set po nervy drásající koncovce. Ve čtvrtém setu hosté opět předvedli pestrou hru a v pohodě dovedli utkání do tie-breaku. V tie-breaku domácí od začátku vedli, a i když se hosté několikrát dotáhli na rozdíl jednoho bodu, po zbytečných hrubkách v koncovce utkání skončilo vítězstvím domácích.

V odpoledním zápase turnovští hráči nastoupili s chutí zvítězit a ještě zlepšili svůj výkon z dopoledního utkání. Toto jim však bohužel vydrželo pouze první set, takže po jeho získání se opět dostali na koně domácí…

V desitičlenné tabulce jsou turnovští junioři na 3. místě.