BUDE NÁM PŘÁT LETOŠNÍ LÉTO?

0

Pokud si pamatujete na loňské léto, tak to bylo takové normální, ani moc teplé, ale ani příliš chladné, což po předchozích horkých létech bylo pro někoho i příjemné překvapení. Průběh cirkulace nad Atlantikem a Evropou slibuje, že letos budeme mít opět letní období spíše teplotně nadprůměrné a srážkově v mezích normálu.

V červnu a červenci si budeme častěji užívat tropických teplot, ale i lokálně výrazných bouřek a s nimi nebezpečných jevů jako přívalových dešťů, krup a zesíleného větru. Při čerstvém výškovém západním až jihozápadním proudění je reálný ojedinělý výskyt tzv. supercelárních rotujících bouří, které zjednodušeně řečeno mají otáčivý vertikální válcovitý tvar a mohou přinést i tornádo. To vloni na Turnovsku nebylo hlášeno.

Suché periody se mohou vyskytnout zejména v srpnu a na počátku září, ale neměly by být výrazně dlouhé. Ochlazení očekávejme pouze po přechodu studených front, ale i zde by se maximálně do tří dnů mělo obnovit příjemné letní počasí…

První polovina roku je za námi a pozvolna se srovnal výrazný srážkový deficit z minulých let – především díky nejen zimní dostatečné sněhové pokrývce, ale i vlhkému počasí během jara. Proto už začínají růst i houby a můžeme nalézt první z jedlých hřibovitých hub, jako jsou hřiby kováře, babky nebo dubáci. (Má pravidelná certifikovaná houbařská poradna je sice až ve Voticích na Benešovsku, ale funguji na e-mailu, kam můžete své dotazy a úlovky posílat také. Rád poradím.)

Příjemné sluníčkově vyhřáté a pohodové léto!
Vlastík Brůček Plamínek, brucek.vlastimil@seznam.cz; www.brucektarot.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.