VÍKENDOVÝ POBYT PRO PĚSTOUNY NA PŘECHODNOU DOBU

0

Turnovské centrum pro podporu náhradní rodinné péče Náruč pořádalo 22. a 23. dubna pravidelný každoroční vzdělávací víkend pro pěstouny na přechodnou dobu. Ti opět potěšili hojnou účastí a dobrou náladou. „Letos jsme vyrazili do hor, ačkoli jsme se těšili, že nás bude vítat příjemné jaro, počasí bylo doslova aprílové. Během dne jsme mohli sledovat, jak se za okny střídá slunce, déšť, prudký vítr, sníh a kroupy. Na Benecko s námi jela také tři miminka, která jsou aktuálně v péči našich přechodných pěstounů,“ hodnotí víkend vedoucí Centra náhradní rodinné péče Náruč Jitka Altmanová.

První večer se nesl v duchu sdílení (kazuistik) pod vedením Kateřiny Stránské. Sobota patřila psycholožce Iloně Preslové, která se dlouhodobě věnuje tématu závislostí a pracuje s drogově závislými matkami, resp. rodiči, jejichž děti se často dostávají do rukou pěstounů na přechodnou dobu. Tématem semináře byly „Děti závislých rodičů“. Lektorka účastníky seznámila s drogovou situací v České republice. Dozvěděli se, jaké jsou abstinenční příznaky u dětí – včetně miminek – u různých typů závislostí jejich matek a jaké má užívání důsledky na děti. Užitečná byla doporučení pro kontakt dítěte s matkou a způsob výchovy dítěte závislé matky.

V neděli byl vzdělávací víkend završen tématem psychohygiena, kterou představila psycholožka Katarzyna Korda Jedzoková. Tato energická žena přiblížila účastníkům, co vše je důležité pro zachování psychické pohody, která je pro toto náročné povolání nezbytná. Obdivuhodná byla schopnost pěstounů společně sdílet radosti i strasti a jejich vzájemná podpora. Pěstouni s lektorkou společně hledali důležité prvky v životě, které nám pomáhají vyrovnávat se se stresem, ať už se jedná o orientaci na přítomný okamžik, přátelské vztahy či týmový duch na pracovišti, vyhrazení prostoru pro své záliby a další. Psycholožka též ukázala některé dechové techniky a představila metodu mindfulness, která učí vědomému zaměření se na přítomný okamžik.

Více informací: na www.naruc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.