ANKETA ZASTUPITELŮ: DALŠÍ VYUŽITÍ BROWNFIELDŮ V TURNOVĚ

0

Otázka zněla: V současné době se rozvíjí řada investičních záměrů v původně spíše průmyslových oblastech Turnova – areál Šroubárny nebo Dioptry, plánovaná investice města v místě Koňského trhu ad. Jaký je váš názor na plánované využití tzv. brownfieldů ve městě?

Ing. arch. VÁCLAV HÁJEK, zastupitel za Nezávislý blok
Využití brownfieldů ve městech je bezesporu správná věc. Léta nevyužívané areály v blízkosti center měst mají veliký potenciál pro jejich budoucí rozvoj. Sanace takových území sice může být nákladnější než stavba na zelené louce, ale v dlouhodobém časovém horizontu taková revitalizace posiluje kvalitu celé městské struktury. Průmyslové areály je vhodné umisťovat do průmyslových zón na okraji měst s dobrou návazností na tranzitní dopravu. Jejich umístění v rámci městských center je nežádoucí z mnoha ohledů. V případě Turnova tomu není jinak. Bohužel se v našem městě nenachází mnoho zachovalých průmyslových areálů, které by měly větší architektonickou kvalitu. V takových případech by bylo žádoucí zachování jejich podoby v kombinaci s novou, městotvornou formou využití. V případě Turnova se ale spíše jedná o důležité lokality, které doposud spíše chátraly a blokovaly velká rozvojová území ve městě. Důležitým faktorem u revitalizace těchto lokalit je správný mix funkcí, kterými jsou hlavně bydlení, obchody, služby, instituce a kvalitní veřejný prostor. Bezesporu tím pro Turnov nejstrategičtějším územím je lokalita Koňského trhu. I když se částečně nachází v záplavové oblasti, je jeho potenciál pro město velmi důležitý. V současné době jsou na lokalitu zpracovávány architektonické studie, které by o potenciálu tohoto území mohly více napovědět.

Ing. ZBYNĚK MIKLÍK, radní za Českou pirátskou stranu
Cesta využití brownfieldů ve městě je v oblasti rozvoje Turnova priorita. „V Turnově by chtěl žít každý,“ ovšem město není nafukovací. Výstavba a „zabírání“ zelených ploch a polí v okolí není ta nejlepší a vhodná cesta. Je s tím totiž kromě úbytku zeleně spojen i rozvoj související infrastruktury. Nevyužité plochy a v současné době chátrající nemovitosti na pozemcích v centru města jsou přesně ta místa vhodná k výstavbě rezidenčního bydlení. Myslím si, že se v posledních letech daří – díky moudrým rozhodnutím zastupitelů, tato území řešit. V případě Koňského trhu jsou to výkupy a scelování pozemků v této oblasti tak, aby zde mohla započít právě výstavba bytových domů doplněná sítí menších obchodů. Jako úspěch vidím také realizaci muzea autoveteránů na místě bývalého kina na Trávnicích, nebo výstavbu bytových domů na místě bývalého „Bia Ráj“ v Žižkově ulici.
Projekt stavby a přeměny objektu Dioptry je výborný nápad investora. Je to šance, jak přeměnit nefunkční a nevzhlednou budovu na bytový dům s kapacitou 140 bytových jednotek. Na závěr chci říct, že procházíme nelehkým obdobím, které se stavebnictví dotýká raketovým zvyšováním cen stavebních materiálů, energií a tím pádem veškerých vstupů, včetně problémů s nedostatkem pracovních sil. Přeji proto investorům a stavebním společnostem, které na území Turnova působí, aby se jim a v podstatě nám všem společně podařilo tohle období překlenout.

Mgr. PAVEL MLEJNEK, radní za PROTO
Předpokládám, že žádný z volených představitelů obcí nemá radost z existence brownfieldů na vlastním katastru, čímž v podstatě odpovídám na výše uvedenou otázku. Těší mě, že se v několika bývalých průmyslových areálech v Turnově něco děje a začala se řešit jejich revitalizace. Každé místo má svá specifika a limity, jedno však mají všechny tři společné – komplikovanou prostupnost a předpokládané zvýšení dopravní zátěže. V areálu bývalé Dioptry si nejvíce cením, vedle několika desítek nových bytů, projektu výstavby ubytovacího zařízení hotelového typu, který doposud chyběl v zázemí sportovišť v Maškových zahradách. Zimní stadion Ludvíka Koška si od počátku jeho provozu oblíbily české mládežnické hokejové reprezentace, uspořádání větších turnajů nebo soustředění s širší zahraniční účastí ale v minulosti bránila neexistence ubytovacích kapacit v blízkosti stadionu. Obyvatelé Daliměřic a sídliště Jana Patočky jistě ocení rozšíření nákupních možností v areálu Šroubárny, ačkoliv to přinese už zmíněnou vyšší frekvenci dopravy v Bezručově ulici. Za sebe bych věnoval největší pozornost Koňskému trhu. Je to strategická lokalita v blízkosti historického centra a památkové zóny, jejíž rozvoj by měl probíhat v souladu se zájmy občanů a vedení města. Oba nedávno realizované nákupy tamních pozemků jsem proto při jednání zastupitelstva v srpnu 2020 a květnu 2021 svým hlasem podpořil. Územní plán této oblasti umožňuje okamžitou výstavbu, proto bych pokračoval v jednáních s majiteli ostatních pozemků, aby zde mohl vzniknout smysluplný polyfunkční celek kombinující bydlení, prvky obslužného systému a občanské vybavenosti, městskou zeleň a parkovací zóny. Bude to zásadní výzva pro budoucí zastupitelstvo, jehož složení vzejde z podzimních komunálních voleb.

MUDr. ROSTISLAV POLÁŠEK, zastupitel za ODS
Myslím, že si převážná většina Turnovanů, stejně jako já, přeje, aby si naše město zachovalo současný ráz. Klidné a malebné, ale aktivní a rozvíjející se maloměsto. Netoužím tedy po extenzivním rozšiřování města za jeho současné hranice. Vždyť okolní příroda patří k tomu nejcennějšímu. Nechceme jí vybetonovat ani oplotit. Chceme jí předat našim dětem v co nejlepším stavu.
Proto je dobře, že se Turnovu daří vykupovat pozemky, a to i v centru města, které jsou nedostatečně využity. Nebo jsou využity k účelům, které centrum spíše zatěžují než obohacují. Např. pila je užitečná věc, ale patří dnes se svou dopravní zátěží a hlukem spíše na periferii.
Z mého osobního pohledu mám v tomto smyslu jedinou pochybnost, zda nebylo možné při prvním výkupu na Koňském trhu dosáhnout nižší ceny. To samozřejmě určilo i cenu pro 2. část, jejíž výkup právě probíhá, a kterou jsem podpořil stejně jako naprostá většina zastupitelů.
Můžeme být tedy zvědaví, jak se v budoucnu rozšíří a přetvoří centrum města. Ostatně už se připravují architektonické studie, které by měly toto hledání zahájit. Osobně se na tento proces rozvoje už velmi těším. I když nás určitě odeznívající krize zdravotní, ale nyní bohužel i válka v Evropě budou omezovat hlavně finančně.

MIROSLAV REICHL, zastupitel za ANO 2011
V úvodu mé odpovědi na anketní otázku bych rád řekl, že využití stávajících brownfieldů ve městě vítám. Zmiňované objekty jako jsou právě areál Šroubárny nebo areál Dioptry jsou dlouhodobě nedostatečně využívány a jejich možný potenciál tak není naplněn. I přestože jsou pozůstatkem administrativních či průmyslových aktivit, je třeba je využít jiným, pokud možno efektivním způsobem. Tedy pro takové účely, které jsou pro město Turnov a jeho obyvatele nejvíce potřebné. Byť se v některých případech jedná o objekty v soukromém vlastnictví, jsou již známy záměry jejich investorů. V případě areálu Šroubárny i Dioptry se jedná o kombinaci bytových domů a většího obchodu. O chybějícím bydlení a frontách ve stávajících obchodech není sporu, i proto jsou tyto záměry městem vítány. S příchodem tohoto nového využití však úzce souvisí otázka infrastruktury. Větší množství lidí, znamená nutnost většího množství parkovacích míst, větší provoz v okolí obchodů nebo zajištění služeb nově příchozím obyvatelům. Každé „pro“ má tedy i své „proti“. Dalším zmiňovaným brownfieldem je areál pily na Koňském trhu, který město odkoupilo. Vzhledem k tomu, že se jedná o areál nacházející se uprostřed města, je třeba i jeho záměr důkladně zvážit. K tomu jistě dobře poslouží vypsání urbanistické soutěže pro architektonické kanceláře, které mohou předložit své návrhy na efektivní využití tohoto objektu. Za zmínku jistě stojí i areál „starého“ kina, kde nově vzniká muzeum veteránů, z čehož mám upřímnou radost, neboť i tato chátrající budova v centru města dostane znovu šanci a bude smysluplně využita.

(Anketu připravila Marcela Jandová, tisková mluvčí města Turnov)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.