103 PŘÍPADŮ AKUTNÍ ŽLOUTENKY V LIBERECKÉM KRAJI; VAZBU NA OHNISKO V TURNOVĚ MÁ 76 NEMOCNÝCH

0

Od začátku letošního roku k 8. listopadu evidujeme v Libereckém kraji (LK) celkem 103 případů akutní žloutenky typu A. V epidemii započaté v 16. týdnu evidujeme 101 případů onemocnění u osob z LK, dále osm onemocnění u osob s bydlištěm mimo LK. Vazbu na ohnisko v Turnově má celkem 76 nemocných.

V druhém listopadovém týdnu přibylo šest nemocných v akutní fázi onemocnění, z nichž pět bylo v kontaktu s nemocnými.

Genetická vyšetření zachycených virů prokázala shodnost stávajícího původce zářijového explozivního výskytu akutní virové žloutenky typu A (VHA) v Turnově s původcem zvýšeného výskytu VHA v rizikových komunitách na Liberecku a Jablonecku na jaře letošního roku.

Vzhledem k charakteru epidemie se kromě kontaktního přenosu onemocnění jeví jako vysoce pravděpodobná cesta nákazy užitková voda používaná v zahrádkářských koloniích v Turnově.

„Stále předpokládáme, že epidemie je v sestupné fázi. Bohužel vzhledem ke kontaktnímu přenosu onemocnění a inkubační době dlouhé 50 dnů nelze nic vyloučit ani podcenit,“ říká MUDr. Vladimír Valenta, ředitel KHS LK.
V rámci předběžné opatrnosti je třeba s rizikem počítat a vyvarovat se například konzumace plodů (ovoce a zeleniny) zalévaných či omývaných užitkovou vodou z neprověřených zdrojů, a to jak čerstvých, tak mražených. (Virus VHA je velmi odolný vůči teplotám a dlouho přežívá v prostředí. V zamraženém stavu virus přežívá, varem je zničen, pokud působí déle než pět minut, teplota 60 °C jej ničí po deseti hodinách.)

Pokračují depistážní šetření v ohnisku nákazy: laboratorní vyšetřování kontaktů nemocných na zjištění imunity proti žloutence typu A, zvýšený státní zdravotní dozor v potravinářských provozovnách a v ostatních provozovnách, kde jsou prováděny činnosti epidemiologicky závažné v celé spádové oblasti Turnova, kontrola osob, kterým byl nařízen zvýšený zdravotnický dozor, aby neprováděly činnosti epidemiologicky závažné, které jim byly zakázány ad.

Kromě depistážních šetření s nemocnými a jejich kontakty provedli zaměstnanci KHS LK od začátku letošního října 89 cílených státních zdravotních dozorů, z toho 49 v potravinářských podnicích (včetně prodejen potravin a supermarketů v Turnově). Při kontrolách předali zaměstnancům podrobné informace o účinných opatřeních k předcházení šíření onemocnění žloutenkou typu A.

(Zdroj: Zuzana Balašová, tisková mluvčí KHS LK, www.khslbc.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.