TURNOV(SKO) = MĚSTO SPORTU

0

Pomineme-li hlavní krajské metropole, v České republice existuje mnoho dalších měst, kde se sportu opravdu daří. Někde je to však třeba jen jeden sport na špičkové úrovni a ostatní takříkajíc živoří v jeho stínu. Málokdo si možná uvědomí, že svým způsobem je Turnov v tomto směru unikátní. Již nyní disponuje kvalitními sportovišti a další vznikají. Atleti dělají čest domáckému prostředí stadionu Ludvíka Daňka, který se pyšní ve své době nejmodernějším povrchem Mondo. Ve sportovním centru TJ se na té nejvyšší úrovni hrají šachy, volejbal, squash, futsal či florbal. V hale TSC u nádraží zase kralují především judisté a spousta věcí k lepšímu se změnila také na městském fotbalovém stadionu (TvA informovalo), kde se již pár let stabilně hraje divizní soutěž.

Zásadní rekonstrukci prodělalo po tělocvičně také víceúčelové hřiště v Daliměřicích, kde se uvažuje o zastřešení nového umělého povrchu nafukovací halou. A v neposlední řadě zřejmě letos ukončilo svůj provoz veřejností hojně navštěvované mobilní kluziště u haly TSC, neboť v Maškovce se již rýsují obvodové zdi nového zimního stadionu. Na pořadu dne je tedy hledání co nejvýhodnější a nejlepší formy provozu zimního stadionu, přesuny hokejových soutěží, zázemí a fungování hokejového klubu.

Na lepší časy se blýská i fotbalistům, kteří hlavně v zimním období již léta postrádají jinde již zcela běžné kvalitní podmínky v podobě umělé trávy. Březnové jednání městského zastupitelstva 16 hlasy schválilo peníze na vypracování projektové dokumentace. Náklady na stavbu hřiště s umělou trávou jsou zhruba ve výši 21 mil. Kč, dotace z ministerstva školství by měla přesáhnout 14 mil. Kč, spoluúčast města představuje 30 %, tj. zhruba 6 mil. Kč. Ze tří prověřovaných variant umístění sportoviště (hřiště pod halou TSC a areál Maškovky) byla nakonec vybrána ta nejlogičtější, na bývalém škvárovém hřišti za tratí, byť nejčastějším argumentem proti tomuto záměru byla dlouhodobě stavěna poloha v záplavové oblasti. Zadaná studie odtokových poměrů, kterou zpracovala firma Revital, ale prokázala, že stavba fotbalisty vytoužené umělky je možná, a to dokonce, aniž by se nějak zásadně měnila úroveň stávající hrací plochy. Jako pojistná součást řešení hřiště o rozměrech 101 x 63 metrů je navrženo tzv. suché koryto podél delší strany na straně železničního podchodu.

A aby toho všeho nebylo málo, jak jsme již v loňském roce informovali, nový stadion by měl vzniknout také v Přepeřích, a to v prostoru u železniční trati za střediskem Krajské správy silnic LK. „I když náš projekt má především díky poměrně složitému zcelování pozemků poněkud skluz, vše je zejména díky spolupráci se zdejším obecním úřadem již ve fázi závěrečných příprav. Práce na stadionu odstartují s největší pravděpodobností ještě na jaře,“ přiblížil aktuální situaci člen nejvyššího vedení FK Přepeře Vladislav Bým. Jen připomeňme, že oba týmy nově vzniklého klubu hrají okresní soutěže prozatím v semilském azylu.

Karel Vodrážka, Sport TvA, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.