SPORTOVNÍ SOUHRN: ATLETIKA, HÁZENÁ, NÁBOR VOLEJBALU A VYBÍJENÁ

0

Do dnešního sportovního souhrnu se nám vešly úspěchy turnovských atletů, kterým začala nová soutěžní sezona. To naopak před turnovskými házenkářkami je ve II. lize poslední utkání tohoto ročníku, které se hraje již tuto sobotu. Turnovští volejbalisté chtějí navázat na úspěchy svého současného A týmu. Dělají vše pro to, aby k volejbalu přitáhly hlavně děti. Jestliže vás tato krásná kolektivní hra zajímá, kontaktujte příslušné vedoucí! Závěr přehledu patří nedávnému úspěchu žáků ZŠ v Mašově v turnaji ve vybíjené.

ATLETIKA

TURNOVŠTÍ ATLETI VYBOJOVALI NA DOMÁCÍM STADIONU CELKEM 12 MEDAILÍ
V sobotu 7. května se na Městském atletickém stadionu Ludvíka Daňka v Turnově rozeběhla atletická dráhová sezona 2016. Atletický klub Turnov zde uspořádal krajský přebor dospělých, otevřený přebor pro kategorie juniorské, dorostenecké a staršího žactva. AC Turnov zde reprezentovalo celkem 28 atletů, kteří v domácím prostředí uhájili celkem 12 medailí.
Již tradičně se nejvíce dařilo turnovským vrhačům. Absolutní dominanci v Libereckém kraji potvrdil Josef Egrt – získal celkem tři zlaté medaile, v hodu kladivem (59,83 m), v hodu diskem (47,58 m) a ve vrhu koulí (14,26). Je vidět, že se mu jarní příprava na hlavní sezonu velmi vydařila a všichni doufáme, že si splní svůj velký cíl v podobě startu na MS juniorů v Bydhošti. Velmi slušnými výkony se prezentoval také Josefův tréninkový kolega z jabloneckého sportovního gymnázia Milan Hošek. Turnovští se medaile dočkali i v hodu oštěpem, stříbro vybojoval Jan Hájek (47,05 m) a bronz Marek Formánek (45,67 m). Výborné výkony našich vrhačů jsou velmi potěšující, vzhledem k blížícímu se prvnímu kolu II. národní ligy mužů a dalším závodům nové sezony.
Co se týká ženských kategorií, nejúspěšnější závodnicí v dresu AC Turnov byla Tereza Tomešková, která výborným finišem zvítězila v běhu na 800 metrů, kde si zlepšila osobní rekord na 2:21,25. O hodinu déle jí čekala poloviční trať, kde si výkonem 60,86 s doběhla pro stříbrnou medaili. Na sprinterských tratích 100 a 200 metrů se blýskla skvělými výkony nadějná Adéla Zikmundová. Naopak na nejdelší trati 3000 metrů se předvedla Eva Plesarová, která si časem 11:39,92 doběhla pro skvělé třetí místo.
Ani turnovské ženy se nenechaly zahanbit ve vrhačských disciplínách. Marie Hanzlová skončila třetí v hodu kladivem (36,19 m) a také šestá ve vrhu koulí (9,08 m). Výborným šestým místem se připomněla i hlavní opora družstva žen Blanka Bednářová v hodu oštěpem.
Krásný slunečný den na krásném stadionu v Turnově zakončili štafety žen na 4×100 metrů, turnovské dorostenky si ve složení Nováková Petra, Nováková Pavla, Velíšková Barbora a Vinšová Anna doběhly pro stříbrnou medaili.
Další finálové výkony:
6. Havrda Josef 100 m 11:81 s
6. Zikmundová Adéla 100 m 11:35 s
5. Zikmundová Adéla 200 m 27:57 s
5. Matějovská Marika výška 150 cm
Současně s krajskými přebory v Turnově se uskutečnily krajské přebory mladších žáků ve vícebojích v nedalekém Jičíně. Skvěle zde reprezentoval AC Turnov Jakub Šafář, který skončil na vynikajícím 6. místě s konečným součtem 1608 bodů. V mladších žákyních se představili hned tři dívky, reprezentující AC Turnov. Nela Vaníčková skončila 12. (1920 b.), do první dvacítky se vešli i Eliška Střihavková (1781 b.) s Karolínou Janatkovou (1645 b.
Tomáš Krištof, AC Turnov, kristof.tomas93@gmail.com

HÁZENÁ

* II. liga, ženy: TJ Sokol Bělá p. B. – TJ Turnov 23:19 (11:9). Předposledním kolo házenkářského soutěžního ročníku 2015/2016. Sestava (branky): B. Kučerová, L. Podhajská – D. Aissi (9/1), J. Nalezencová (2), A. Šafářová (2), I. Tichá (2), P. Bártová (1), R. Kohoutová (1), L. Ševrová (1), L. Víšková (1), M. Hadincová, M. Poláková.
Do střelecké listiny se poprvé zapsala ve 3. minutě hostující Jana Nalezencová. Domácí házenkářky ještě ve stejné minutě odpověděly a do 7. min. se dostaly do vedení 4:1. Po celý první poločas se oba týmy střídaly ve vedení. V 15. minutě vedly hráčky z Českého ráje 5:4, ve 24. minutě opět domácí 9:7. Ve 28. min. svítil na ukazateli stav 9:9, ale do šatny odcházely šťastnější domácí za stavu 11:9.
Ve druhé půli držely několikabrankové vedení domácí (14:10, 16:13, 17:14). Hlavním důvodem bylo častější vylučování hráček Turnova, jejich několikaminutová hra 4 na 6. Zatím co hráčky z Bělé měly v utkání pouze jednu žlutou kartu a jednu vyloučenou na dvě minuty, trochu přísnější měřítko měli rozhodčí na hostující, které obdržely tři žluté karty a 8 dvouminutových trestů! Do druhého poločasu nemohla, z důvodu zranění, možnost zasáhnout turnovská pravá spojka Markéta Hadincová. I tak se turnovským házenkářkám podařilo ve 48. minutě srovnat skóre na 17:17!!! Domácí hráčky však nechtěly dopustit jakoukoli ztrátu bodů, prostřídaly a utkání dotáhly do vítězného konce.
Turnovské družstvo je v tabulce na 7. místě.

TURNAJ STARŠÍCH ŽÁKYŇ
Turnovský házenkářský oddíl byl 30. dubna pořadatelem turnaje starších žákyň. Společnou soutěž „Přebor středočeského kraje starších žákyň“ hrají s turnovským družstvem další tři celky – DHK Liberec, Házená Mělník, TJ Sokol Bělá pod Bezdězem. Družstvo z Příbrami se z jarní části soutěže odhlásilo.
V prvním utkání nastoupily turnovské žákyně proti házenkářkám z Liberce. S těmito hráčkami se děvčata dobře znají ze vzájemných akcí, např. z Olympiády dětí a mládeže v Plzni a z turnaje Prague Cup 2016. V prvním poločase byly lepší liberecké žákyně, které po 15 minutách vedly 6:1. Druhý poločas sice o jednu branku vyhrály domácí házenkářky, ale to k zisku bodů nestačilo.
Trenérka družstva turnovských žákyň Vladimíra Ševrová: „Holky do prvního utkání turnaje nastupovaly s respektem, ne příliš nabuzené. Trochu vázla obrana a neproměnily se tři trestné sedmimetrové hody. Ačkoli druhý poločas se podařilo vyhrát, brankové manko z prvního poločasu se podařilo stáhnout jen nepatrně“.
Ve druhém utkání hrály domácí proti hráčkám z Mělníka. Střelecky se prosadila Veronika Víšková (9 branek) a konečně daly branky i hráčky věkově starší, kterým se sice v koncovém sčítání nepočítají, ale v této soutěži jde hlavně o to, aby holky hrály, aby v zápasech sbíraly nové zkušenosti, aby je házená bavila.
Ve třetím utkání nedaly hráčky Turnova žákyním z Bělé pod Bezdězem šanci se příliš často radovat ze vstřelené branky (hlavně v prvním poločase).  Z domácí soupisky se v tomto zápase do střelecké listiny zapsaly všechny turnovské hráčky, i věkově spadající do kategorie mladších žákyň Štěpánka Hatašová a Káťa Nováková. Na pivotu výborně bojovala a několikrát se prosadila Eliška Hanušová.
Výsledky:
TJ Turnov – DHK Liberec 8:12 (1:6), Wendy Mělník 17:9 (4:8), TJ Sokol Bělá p. B. 22:9 (13:2).
Sestava (branky): Alena Bíbová – Veronika Víšková (12/1), Eliška Berndtová (8/3), Lucie Cvrčková (8), Žaneta Palounková (5), Eliška Hanušová (4), Štěpánka Hatašová (4), Lucie Nosková (3), Kateřina Nováková (2), Markéta Horáková (1/1).
Turnovské družstvo obsadilo v konečné tabulce 1. místo! Druhé skončily házenkářky z Liberce, Třetí z Mělníka.
Připravila: Vladimíra Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

VOLEJBAL

TURNOVSKÝ MLÁDEŽNICKÝ VOLEJBAL HLEDÁ NOVÉ HRÁČE
Turnovský volejbal je známý především díky působení mužského A družstva v 1. volejbalové lize. Právě končící sezona byla ale také významná pro turnovskou volejbalovou mládež. Po předchozích letech, kdy mládežnický volejbal (až na světlé výjimky v podobě juniorských družstev) převážně stagnoval, jsme provedli celou řadu kvantitativních i kvalitativních změn.
Prvním krokem byl nábor nových členů. V prvním roce se nám podařilo zvýšit mládežnickou členskou základnu z cca 30 na 90 dětí. S touto novou základnou jsme přihlásili maximum možných volejbalových soutěží – 1. ligu juniorek, krajské a okresní přebory kadetek, starších žáků, žákyň a mladších žákyň. S nejmenšími jsme hráli pravidelně turnaje celorepublikově zaběhlého barevného minivolejbalu.
n201605131055_sport_91_016_volejDalším krokem bylo založení trenérské rady, jejímž cílem je vzájemně komunikovat a garantovat požadovanou kvalitu práce s mládeží. V současné době pracujeme na jednotné metodice pro jednotlivé věkové kategorie. Obsahem budou cílové výstupy – motorické dovednosti a schopnosti. Zároveň podporujeme další vzdělávání našich trenérů.
Díky grantové podpoře se nám podařilo zlepšit materiální vybavení oddílu. V současné chvíli máme k dispozici smečařský trenažér, umělé bloky a další kvalitní vybavení.  V hale na balkóně jsme dokončili novou „Core“ posilovnu, která využívá nejmodernějších pomůcek jako např. TRX a Bosu.
Pro příští sezonu chystáme další novinky – např. motivační osobní tréninkové průkazy nebo pravidelné kompenzační plavání.
Dlouhodobým cílem našeho volejbalového oddílu je, aby se děti volejbalem především bavily a rády trénovaly a hrály. Věříme, že vysoká vnitřní motivace a dobře nastavené podmínky v budoucnu přinesou i vysokou sportovní výkonnost, která z našeho oddílu udělá regionálně, možná i republikově významný oddíl. Aby se nám to podařilo, chceme pravidelně pořádat nové nábory do nejmladších kategorií.
V příští sezoně otvíráme premiérově mladší přípravku, která je určena pro budoucí prvňáky a druháky a kterou povede Pavel Mašek. Rádi bychom doplnili i starší přípravku (holky a kluci z budoucích 3. – 5. tříd), kterou vedou Jiří Jansta a Filip Ziegler. Potřebujeme rozšířit i řady mladších žákyň (narozeny 1. 7. 2003 – 30. 6. 2005), které trénuje bývalý extraligový hráč Pavel Starý nově ve spolupráci s Janem Mlejnkem. Ten už jednou turnovské hráčky dovedl do 1. ligy a zároveň volejbalově vychoval svou dceru Míšu Mlejnkovou, která v současnosti velmi úspěšně působí v německé bundeslize a zároveň je oporou české ženské reprezentace.  
Pokud vás naše aktivity s mládeží zaujaly a máte doma děti v dané věkové kategorii, kontaktujte šéftrenéra volejbalového oddílu Pavla Starého (777165459, pavka.staroch@seznam.cz). Svěřte nám vaše dítě a my ho naučíme hrát volejbal, což může být láska na celý život!

VYBÍJENÁ

SPORTOVNÍ ÚSPĚCH ZÁKLADNÍ ŠKOLY MAŠOV
Na krajském finále AŠSK ve vybíjené v Jablonci n. N. dosáhlo družstvo ZŠ Mašov v kategorii dívek významného úspěchu. Po vítězství v okresním kole hned v prvním utkání dívky narazily na družstvo známé sportovní „základky“ Dobiášova Liberec. A bojovaly opravdu statečně. Koučované p. učitelkou Šmucrovou po prvním poločase vedly o dvě vybití a ve druhém poločase  smolně prohrály o tři vybití. Po dalších dvou vítězných utkáních se družstvy z okresu Česká Lípa a Jablonec n. N. získaly krásné 2. místo.
Jedno vybití navíc je připravilo o účast na republikovém finále!
I tak je to krásný úspěch, který vyplývá z relativně dobrých podmínek pro sport na této venkovské škole, kterou navštěvuje 88 žáků. Více na www.zsmasov.cz
K. Štrincl, předseda Okresní rady AŠSK ČR, orassksm@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.