PŮLMILIONÁŘ JIŘÍ KREJČÍK – 365 DNÍ V JEDNOM KUSE NA FOTBALE!

0

JUBILEUM / Ačkoliv krom fotbalu a atletiky v mládí nikdy nedosáhnul špičkových sportovních výkonů či rekordů, jeden mu přesto nelze upřít. Před pár dny oslavil v Magicu se svou partou Jiří Krejčík z Turnova kulatých 50 let a téměř čtvrtstoletí působení na zdejším fotbalovém stadionu v roli hlavního pořadatele! Repete s Fans klubem si dal ještě v tenisové hale. Rodák z Děčína díky manželskému svazku s Marcelou Pluhařovou přesídlil do srdce Českého ráje v roce 1992. Ano, jeho tchánem byla turnovská sportovní legenda Josef Pluhař (fotbal, hokej, házená…) a sousedem nedávno zesnulý populární fotbalový bek Turnova Jan Šťastný!

A právě s ním načal své životní poslání v „neodpáratelné“ pořadatelské vestě. „Tenkrát se tu hrála druhá a třetí liga. Lidí chodilo hodně, takže občas se něco semlelo. Třeba při utkání s Opavou se porvali podnapilí fandové a měli jsme hned co dělat, abychom situaci zvládli,“ zavzpomínal oslavenec. Mezi jeho základní povinnosti krom zajištění zpravidla sedmičlenného pořadatelského sboru patří včasný nástup do služby, dohled nad parkováním rozhodčích a hostů, a totéž probíhá s důrazem na jejich bezpečný odjezd i po zápase. Podílí se též na jeho administrativě a ve spolupráci s hlasatelkou Gábinou zprostředkovávají střídání a hlídají hrací dobu.

Jiřího Krejčíka mohli nebo mohou sportovně založení Turnované potkávat nejen na zápasech divizního áčka FK Pěnčín-Turnov, ale ještě vloni např. také u jeho rezervy a v neposlední řadě i u turnovských žen. Po návratu Sokola Pěnčín do krajských soutěží občas vypomáhá i tam. Pochlubit se může také dvouletou zkušeností z prvoligového Liberce. V roce 2013 přibyl k fotbalu po postupu do ligy ještě futsalový FC Dalmach, v němž je hrajícím trenérem syn Aleš. A aby toho nebylo málo, s otevřením Zimního stadionu Ludvíka Koška se zapojil do dění okolo HC Turnov 1931, v němž jeho tchán řečený Pepino býval uznávaným kapitánem. U prvního mužstva dělá hlavního pořadatele domácích mistráků krajské ligy mužů, u neregy ligy bývá u časomíry. A abychom byli  zcela úplní, jako člen turnovských Fans jezdí s fotbalisty téměř na všechna utkání na hřištích soupeřů. A co nato všechno s patřičným nadhledem říká manželka Marcela, která bývá jeho pomocnou rukou a takřka vždy na dohled? „Zatím to i po těch letech zvládám. A jestli mně to vadí? Jak, kdy. Jsou totiž občas zápasy, které končí až k ránu, a to už je Jirka fakticky ušlej jak zisk.“

Když spočítáme, že za těch skoro 25 let Jiří oddozoroval přes 900 zápasů fotbalových, nějakých 80 futsalových a řekněme 20 hokejových, jsme u neuvěřitelného čísla minimálně 1 000 duelů! Jak jsme si s ním odsouhlasili, v prvním případě jde stejně jako u hokeje o asi pětihodinovou záležitost, futsal zabere asi o hoďku míň. Snadno se tak dostaneme k výsledku, že se všemi výše uvedenými vedlejšími aktivitami to je suma sumárum skoro celý jeden rok života na sportovištích! Placen být 60 Kč na hodinu, Jiřímu Krejčíkovi by v kapse cinkalo asi půl milionu korun. „Byť náplava, cítím se být turnovským patriotem, a to předpokládá dobrý vztah ke svému městu. A ten já vyjadřuji tím, co dělám. Jestli na fotbale dostaneme párek, na hokeji klobásu a na futsale pivo nebo vůbec nic, to já opravdu neřeším. Život přece není jenom o penězích. Musí vás bavit, a to mi ta moje pozice zatím bezezbytku plní. Pokud bude o mé služby zájem i nadále, a zdraví bude sloužit, vezmu to pak z haly rovnou do domova důchodců,“ říká se smíchem profesionální hlavní pořadatel bez smlouvy.

V kontextu s tím je logické, že on sám si žádné přesné statistiky nevede. Ze zápasů jako takových toho moc nemá, přesto některé z nich po očku sledoval a zmiňuje. „Mým největším zážitkem byl start Aleše v poháru s ligovým Slovanem Liberec. Dost jsme se zapotili v onom památném vyhroceném derby se Sedmihorkami o postup do divize, které vyhrály 1:2. Krušné chvíle mně připravil také naháč, vniknuvší na hrací plochu při utkání Turnova s Náchodem. Naopak pohoda panovala třeba při dvojutkání ukrajinské U 18 s Tureckem a Maďarskem. Tou největší třešničkou na dortu pak bývá, když s rozhodčími občas přijede i jejich kolegyně. Když jsem jim do kabiny nesl zápis o utkání, tak se mi už párkrát stalo, že se na mě smála plná tanga a…,“ raději nedokončil větu jubilant s tím, že neví, jaké překvapení si teď pro něj přichystají české a francouzské hokejisty, které se v Turnově dvakrát utkají v rámci svého posledního soustředění před MS v Kanadě.

Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.