SPORTOVNÍ SERVIS: HOKEJ, HÁZENÁ A VOLEJBAL

0

Kromě krajské ligy mužů hrají turnovští hokejisté také zápasy Poháru Českého ráje, kde se mj. potkávají s celky Jičína a Nové Paky. Daří se jim i zde. Také turnovské házenkářky pomalu stoupají tabulkou, naposledy doma ve II. lize zdolaly Sokol Vršovice. Volejbalisté Turnova už opět bojují o čelo prvoligové tabulky!

HOKEJ

Hokejový Turnov míří vysoko i v poháru
* LEDNÍ HOKEJ / Doby, kdy lomnický HC dával Turnovu herní lekce, jsou ty tam. S mistrovskou krajskou ligou mužů (KLM) souběžně hraný Pohár Českého ráje (PČR) dává turnovským hokejistům nejen šanci poměřit se s letitým rivalem vícekrát, ale také s týmy, hrající obdobné soutěže v jiných krajích.

A zdá se, že konkurenceschopní v širším měřítku opravdu jsou. Po sobotním mistráku plném zvratů s Českou Lípou nastoupili hráči HC Turnov 1931 hned druhý den právě proti Lomnici nad Popelkou. I podruhé pohárový duel dopadl lépe pro domácí, a před výbornou návštěvou dvou set diváků ji v zajímavém utkání porazili 9:5 (4:2, 3:1, 2:2). Místo gólmana Fikrta předvedl několikrát své umění Daniel Kysilka, a v poli zářil především kapitán Isach, který se za vyloučení v Lomnici pomstil hostům dokonce hattrickem!

Díky jednoznačné výhře se Turnovští dostali v minitabulce PČR před Jičín, hned za vedoucí Novou Paku, s kterou se utkají na jejím ledě v pátek 15. prosince od 18.00 hodin. Zápas o umístění, tedy o 1. – 4. místo je na programu 29. prosince.

Ještě předtím však červenobílé hokejisty čeká poslední mistrovský mač KLM, a to 17. prosince v Liberci proti tamnímu Slavoji. Na hokej budou moci jeho příznivci v novém roce vyrazit už v sobotu 6. ledna, kdy HC Turnov 1931 přivítá na zimním stadionu Ludvíka Koška od 17 hodin opět Lomnici, a o týden později pak HC Frýdlant.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

HÁZENÁ

* Házená, II. liga, ženy: TJ Turnov – Sokol II Vršovice B 26:23 (11:12). Sestava (branky): V. Kubcová, L. Podhajská – L. Ševrová (10/7), A. Vítová (5), C. Davidová (4), J. Nalezencová (2), Ž. Palounková (2), P. Suchardová (1), V. Ševrová (1), I, Tichá (1), M Lohinová, L. Víšková.
K utkání na domácí palubovce bylo připraveno 12 hráček turnovského družstva žen. Ze zdravotních důvodů nemohla nastoupit Š. Gahlerová, která byla zraněná ve vítězném utkání v Chebu, stále chybí A. Šafářová a M. Poláková. Turnovské ženy zatím bodovaly ve dvou utkáních – obě byla hraná na půdě soupeřek (Praha – Vršovice a Cheb) a oba zápasy odehrály v bílých dresech. Do třetice všeho dobrého, a tak si bílé dresy oblékly i k utkání na domácí palubovce.
Na první branku si museli domácí fanoušci i hráčky počkat až do 5. minuty, kdy se dostali do vedení 1:0. O tři minuty později vedly pražské házenkářky 3:2 a do konce poločasu se oba celky tahaly o jednobrankové vedení. V závěru prvního poločasu byly šťastnější hostující hráčky, které odcházely do šatny s jednobrankovým vedením 12:11. Do druhého poločasu nastoupily s větší vervou pražské hráčky, které byly během pěti minut 4x střelecky úspěšné a dostaly se do vedení 16:11. V dalších deseti minutách dokázaly domácí házenkářky gólově „odpovědět“ a získaly vedení 18:16 na svoji stranu. O dvě minuty bylo srovnáno na 18:18 a vypadalo to na dramatickou závěrečnou desetiminutovku. V dalších minutách získaly turnovské ženy tříbrankové vedení, které nakonec udržely až do konečného hvizdu.
Ve 12členné tabulce jim patří 8. příčka.

* Házená, mladší dorostenky, II. liga: TJ Turnov – Sokol II Kobylisy 16:29 (7:14). Sestava (branky): B. Andělová, D. Hrochová – M. A. Marko (4/2), V. Víšková (4/2), E. Berndtová (2), A. Hrancová (2), L. Cvrčková (1), Kristýna Nováková (1), K. Sladová (1), A. Svobodová (1), E. Hanušová, L. Holmanová, K. Landecká.
V tabulce jsou dívky na 9. místě.

Připravila Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, I. liga, muži: ČZU Praha B – TJ Zikuda Turnov 1:3 (-21,-19,22,-22). Sestava: Folprecht, Ducháč, Bäumelt, Starý, Peníška, Vencovský, libero Kunc. Střídali: Bukovjan, Kovář, Šén.
K pátečnímu utkání s rezervou extraligového ČZU odjížděli turnovští volejbalisté vzhledem k postavení v tabulce v roli papírového favorita, ale houževnatí pražští mladíci nejsou nikdy lehkým soupeřem, a tak se dal očekávat vyrovnaný souboj. V turnovské sestavě chyběli díky pracovnímu vytížení Čermák a zranění Kroužek s Piskáčkem. Turnovští vstoupili do utkání dobře a od úvodu si vytvořili několikabodový náskok, který se jim podařilo udržet po celý první set. Hosté dobře podávali, dařilo se i na příjmu a v útoku, a jelikož domácí mladíci občas vytvořili nějakou chybu, bylo o vítězi prvního setu jasno.
Ve stejném tempu probíhal i set druhý. Hosté si v úvodu vytvořili drobný bodový náskok, který díky dobré hře přetavili v zisk druhé sady.
Domácí se však nehodlali vzdát a v úvodu třetího setu zpřesnili hru a drželi s hosty krok. To se jim dařilo až do stavu 8:9, kdy přišel na podání Folprecht a bodovou šňůrou posunul bodový stav až na 8:15. Domácí však dokázali odpovědět stejnou bodovou sérií při podání Čermáka a srovnali na 15:15. To hosty otřáslo, začali chybovat ve všech činnostech a domácí si postupně začali budovat bodový náskok, který znamenal výhru ve třetí sadě a pokračování zápasu.
Hosté však nechtěli připustit pokračování utkání v páté sadě a hned od úvodu čtvrté sady se vrátili k výkonu z úvodních setů zápasu. Znovu přitlačili na servisu a i ostatní herní činnosti se podařilo dostat na potřebnou úroveň. Výsledkem byl vytvořený náskok (8:11, 14:18), který však hosté nedokázali udržet a i díky risku na podání dokázali otočit na 19:18. Turnovští však kontrovali kvalitní obranou a razantním útokem (19:20, 20:22, 21:24) a koncovku si již pohlídali.

* VOLEJBAL, I. liga, muži: VK EGE České Budějovice B – TJ Zikuda Turnov 1:3 (13,-17,-18,-20). Sestava:  Folprecht, Ducháč, Bäumelt, Peníška, Kovář, Vencovský, libero Bukovjan. Střídal Šén.
Po nočním přesunu do jihočeské metropole čekal na turnovské volejbalisty v rámci 16. kola celek rezervy úřadujícího mistra VK EGE České Budějovice. Tým kromě pátečních absencí opustili ještě Kunc a Starý, a tak turnovská soupiska čítala pouze základní šestici hráčů a libero, kdy se do role hrajícího trenéra navíc vtělil Šén.
V nové budějovické hale Turnovští nastoupili k dalšímu zápasu již v 11.00 a takto brzký začátek jim příliš nesvědčil. Nedokázali se srovnat s plachtícím servisem domácího nahrávače a za stavu 15:3 pro domácí celek bylo v prvním setu prakticky rozhodnuto.
Do druhého setu vstoupili lépe turnovští volejbalisté, kteří zpřesnili a zkvalitnili svoji hru a od začátku setu drželi vedení na svojí straně. Začalo se dařit především na příjmu a podání a domácím se hra založená na kvalitním servisu rozpadla. Druhý set tak skončil jasnou výhrou Turnova v poměru 25:17 a zdálo se, že i v okleštěné sestavě by nemusel být bodový zisk utopií.
Třetí set Turnov opět nezahájil nejlépe, ovšem poté došlo k několika sporným situacím, při kterých rozhodčí sáhl i k několika karetním trestům na obou stranách a tato situace pomohla hostujícímu celku, který díky několika následným bodům Vencovského ze servisu převzal vedení na svoji stranu a došel si pro výhru 25:18.
Ve čtvrtém setu se Turnovští dostali do vedení hned v jeho úvodu a získaný náskok dokázali kontrolovat i díky několika bodovým blokům v jeho celém průběhu. Set i zápas byl tak ukončen opět jedním z kontroverzních rozhodnutí rozhodčích, kdy poslední bod získali hosté díky špatnému postavení domácích hráčů.
Hráči Turnova tak posbírali ve dvou venkovních zápasech plný počet bodů a snížil náskok druhých Beskyd na jeden bod. S týmem Beskyd se turnovský celek utká v rámci 18. kola na domácí palubovce. Tým v tabulce drží 3. místo, na první Dobřichovice ztrácí šest bodů.

V příštím kole přivítají Turnovští v posledních utkáních letošního roku v domácí hale nejprve v pátek 15. prosince tým Tesly Brno (19.30 hod.) a v sobotu 16. prosince družstvo loňského finalisty Black Volley Beskydy (již od 11.00 hod.). V sobotu 17. prosince ještě nastoupí ve vloženém utkání v Nymburce proti reprezentačnímu týmu kadetů.