SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: BASKETBAL, FLORBAL, FUTSAL A VOLEJBAL

0

Do našeho pravidelného sportovního ohlédnutí za zápasy minulého víkendu se tentokrát sešly příspěvky z basketbalu, futsalu a florbalu, je tu i shrnutí prvních dvou zápasů turnovských druholigových volejbalistek v novém roce.

BASKETBAL

* BASKETBAL, východočeská liga mužů: TJ Turnov – TJ Jiskra Havlíčkův Brod 102:72 (26:8 55:28 83:54). Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Nejedlo 19 (2/1), Jeníček L. 16 (3/3), Vích 15 (5/3), Krejčí 15, Jeníček J. 12, Valšík 6, Holub 6, Špetlík 5 (2/1), Kučera 5 (1/1), Klápště 3 (2/0). Základní sestava: Nejedlo, Krejčí, Jeníček J., Vích, Holub. Střídající: Jeníček L., Klápště, Kučera, Špetlík, Valšík.
V sobotu 19. ledna vpodvečer přijel do turnovské haly ve Skálově ulici tým z Havlíčkova Brodu, kterému se letos v lize vůbec nedaří a je na samotném dně tabulky. Před sezonou jim z mužstva odešlo pár klíčových hráčů, s čímž se nedokázali dobře srovnat a nepředvádí hru, na kterou jsme u nich byli zvyklí. Turnovští zápas bez větších problémů kontrolovali, k vidění bylo pár hezkých akcí, ale i zbytečných ztrát. S celkovým výsledkem však může být mužstvo spokojeno, dominance na hřišti byla podržena skórem nad 100 bodů.

* BASKETBAL, východočeská liga mužů: TJ Turnov – BK Skuteč 85:56 (20:16 45:30 64:44). Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Nejedlo 20, Vích 14 (3/2), Jeníček L. 12 (2/1), Jeníček J. 11, Valšík 8, Krejčí 8 (4/2), Špetlík 5 (2/1), Klápště 5 (2/1), Pospíchal 2, Kučera, Holub. Základní sestava: Nejedlo, Krejčí, Jeníček J., Vích, Holub. Střídající: Jeníček L., Klápště, Kučera, Pospíchal, Špetlík, Valšík.
K druhému víkendovému utkání nastoupili turnovští basketbalisté opět doma, v neděli 20. ledna hostili hráče ze Skutče. Na zápas byli natěšení a očekáváno bylo velmi vyrovnané utkání. Opak byl bohužel pravdou. Hosté dorazili pouze v sedmi lidech, a to ještě jejich jediný pivot byl zraněn ze sobotního utkání v Hořicích a do utkání nakonec vůbec nenastoupil. Turnovský tým tedy stál proti šesti hráčům, z nichž základní pětka byla dosti kvalitní. Celou první čtvrtinu odehráli hosté v základní sestavě, i přesto prohráli 20:16. Turnovští věděli, že pokud udrží hru v dostatečném tempu, soupeř odpadne a v poklidu zápas dohrají. Basketbalisté Skutče museli postupně střídat a viditelně jim docházely síly. Poločasové skóre bylo 45:30 pro domácí. Přínosný pro další průběh ligy byl fakt, že si domácí v utkání vyzkoušeli několik akcí či zónový press. To jim nakonec přineslo poklidný průběh utkání.
Díky vyššímu počtu odehraných utkání se basketbalisté Turnova momentálně nachází na prvním místě soutěže, k dalším zápasům vyjedou k těžším soupeřům do Vysokého Mýta a Svitav.
Antonín Mojsl, t.mojsl@seznam.cz

FLORBAL

* FLORBAL, 1. liga žen, 17. kolo: TJ Turnov – FBC Texas Longhorns 2:3 (0:1, 1:0, 1:2). Branky: 23. Lucie Veselá, 56. Barbora Bajerová – 5. Michaela Blovská, 51. Michaela Blovská, 53. Barbora Nosková; rozhodčí: Kateřina Jeřábková – Lucie Stejskalová; vyloučení: 1:1; využití: 0:0; diváků: 32; zásahy brankářů: Martina Gécová 27 – Martina Kolaříková 29. SESTAVA: Gécová, Horáková – Červová, Klementová, Fišerová, Urbanová, Pekařová, Vacíková, Bittnerová, Bajerová, Koťátková, Vlková, Exnarová, Müllerová, Veselá, Škopánová.
Vyrovnané utkání, ve kterém se Turnov střetl se třetím týmem tabulky, přineslo v prvních dvou třetinách brankový půst a řadu nepřesností. Osud utkání se tak vměstnal do posledních deseti minut. V čase 50:09 se florbalistky Texasu dostaly do vedení 2:1 po rychlém úniku a o tři minuty později svůj náskok navýšily už na 3:1. Domácí hráčky nesložily zbraně a pět minut před koncem vstřelila gól naděje Bajerová. I přes velkou snahu se však domácím hráčkám ve zbylém čase už nepodařilo protlačit míček za brankovou čáru a ze sobotního duelu tak odcházely poraženy v poměru 2:3.

* FLORBAL, 1. liga žen, 18. kolo: TJ Turnov – Banes Florbal Soběslav 10:8 (2:2, 3:4, 5:2). Branky: 8. Barbora Červová, 8. Kateřina Vacíková, 30. Karolína Koťátková, 32. Lucie Veselá, 34. Karolína Bittnerová, 41. Kateřina Vlková, 56. Pavla Klementová, 58. Lucie Veselá, 60. Barbora Červová, 60. Karolína Bittnerová – 16. Lenka Křiklánová, 17. Eliška Juhaňáková, 36. Andrea Dostálová, 37. Markéta Kabešová, 37. Lucie Vacková, 37. Veronika Šraierová, 43. Eliška Juhaňáková, 53. Andrea Dostálová; rozhodčí: Marek Pohunek – Pavel Špryňar; vyloučení: 2:1; využití: 0:0; diváků:48; zásahy brankářů: Eva Horáková 29 – Pavlína Kozáková 28. SESTAVA: Horáková – Červová, Klementová, Fišerová, Urbanová, Pekařová, Vacíková, Bittnerová, Bajerová, Koťátková, Vlková, Exnarová, Müllerová, Veselá, Škopánová.
Po sobotní brankové dietě se turnovské ženy rozstřílely o den později. Diváci tak viděli brankové hody a dramatický závěr zápasu se šťastným koncem pro domácí tým. Družstvo tak po dramatickém závěru porazilo Soběslav a upevnilo si své místo v postupové osmičce.

* FLORBAL, národní liga, muži, 17. kolo: FBC Plzeň – TJ Turnov 7:5 (2:1, 2:2, 3:2). Branky: 13. Ondřej Horažďovský, 19. Vojtěch Lapuník, 21. Matěj Vošta, 23. Vojtěch Lapuník, 41. Tomáš Němeček, 44. Ondřej Horažďovský, 46. Josef Tomášek – 16. Štěpán Matěcha, 32. Pavel Sekyra, 40. Štěpán Matěcha, 51. Jan Grmolec, 55. Vojtěch Hejduk; rozhodčí: Václav John – Lukáš Starý; vyloučení: 3 + Michael Brabec 5:4; využití: 0:4; diváků: 45; zásahy brankářů: Martin Bezděk 17 – Jaroslav Švec 10. SESTAVA: Švec, Horáček – Korych, Palatínus V., Havlín, Matěcha, Hausmann, Rondoš, Janoušek, Hejduk M., Grmolec, Hejduk V., Švitorka, Vitásek, Palatínus A., Sekyra, Haloun.
Turnov se v případě výhry mohl bezpečně usadit v elitní čtyřce tabulky, ovšem na horké západočeské půdě ho nečekal lehký zápas. Od úvodního vhazování si oba soupeři nic nedarovali a kromě tvrdé hry viděli diváci také řadu šancí. Po porážce 7:5 klesl Turnov na šesté místo a o návrat do vyšších pater bude usilovat již příští sobotu na domácí palubovce.
Jan Kovář, TJ Turnov, Jan_Kovar@seznam.cz

FUTSAL

* FUTSAL, divize A, 10. kolo: Gold Combix Ústí n/L – TJ FC Dalmach Turnov 1:4 (0:2). Branky (asistence): 31. Reischel Ondřej (Urbánszký Alexandr) – 2. Špína Marcel (Mencl Jaroslav), 13. Špína Marcel (Vítek Pavel), 36. Randák Matěj (Pařízek Michal), 40. Randák Matěj (Krejčík Aleš) ŽK: 0 – Hurt Daniel.
TJ FC Dalmach Turnov: Prokopec Petr, Krejčík Aleš, Pařízek Michal, Vítek Pavel, Špína Marcel, Randák Matěj, Hurt Daniel, Mencl Jaroslav, Lamač Štěpán Nejlepší hráči: Špína M., Randák M. (oba Turnov), Urbánszký A.
Turnovský lídr Dalmach potvrdil roli favorita na ústecké palubovce v souboji proti Combixu, hosté měli dva dvoubrankové střelce, domácí smazali nulu na svém kontě jedinou trefou ze třetí minuty, nepomohla jim ani power-play. Hned od začátku hosté potvrzovali roli favorita a ve 2. minutě se ujali vedení Špínou. Mohli vstřelit i další góly, ale netrefovali domácí branku. Pojistku si přidali až ve 13. minutě – a opět se prosadil Špína. Za tohoto stavu se začala pomalu rozjíždět hra hostitelského celku a dočkali se také kontaktní branky devět minut před koncem. Jenže hosté se krátce na to trefili potřetí, prosadil se Randák. Domácí si po „time outu“ vyzkoušeli power-play s brankářem v poli, ale ta jim moc nešla, soupeř toho využil k další pojistce, podruhé se také trefil Randák. Dalmach se prodloužil sérii neporazitelnosti na číslo osm a udržuje si na čele dvoubodový náskok, mužstvo táhne trojice Randák, Pařízek, Špína. Combix zůstává šestý.
Jiří Šimek, simekjirka00@seznam.cz

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Zikuda Turnov – ČVUT Praha 2:3 (19,22,-14,-21,-15). Sestava: M. Plocová (9 bodů v utkání), J. Matějková (9 bodů), T. Kovářová (12 bodů), M. Maříková (5 bodů), J. Krupařová (19 bodů), M. Hanzlová (16 bodů) a E. Zakouřilová – střídaly M. Kabátová, P. Vaníčková (7 bodů), K. Hejduková (3 body), Š. Zakouřilová.

* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Zikuda Turnov – ČVUT Praha 0:3 (-14,-18,-14). Sestava: M. Plocová (0 bodů v utkání), J. Matějková (5 bodů), T. Kovářová (4 body), M. Maříková (2 body), J. Krupařová (8 bodů), M. Hanzlová (4 body) a K. Klejchová – střídaly M. Kabátová (2 body), P. Vaníčková (2 body), K. Hejduková (2 body), Š. Zakouřilová.

V sobotu 19. ledna mohli turnovští volejbaloví příznivce na domácí palubovce vidět další utkání 2. volejbalové ligy. Ženy TJ Zikuda Turnov zahájily druhou část sezony.
Do prvního utkání vstoupily domácí hráčky skvěle. Z prvních utkání v Praze se dokázaly poučit a velmi dobře přečíst hru soupeře. Přesné dodržování taktických pokynů a skvostná obrana v poli (zejména libero E. Zakouřilová, J. Matějková, M. Plocová, M. Hanzlová) velmi znejistily soupeře z první poloviny ligové tabulky. Když se pak dokázaly ještě připojit úspěšné útoky z kůlů (J. Krupařová, M. Hanzlová, J. Matějková), tak z toho bylo nakonec zasloužené vítězství 25:19 v prvním setu. V druhém setu domácí opět pokračovaly ve velmi dobrém výkonu. Hra se ale už poněkud vyrovnala. Rozdílovou hráčkou byla turnovská nahrávačka M. Plocová, která nejen vybízela své spoluhráčky k zakončení (zejména dobrá spolupráce na středu s T. Kovářovou), ale hlavně v druhém setu zaznamenala pět es a nastartovala domácí tým k rozhodujícímu trháku, který za podpory všech spoluhráček dokázal Turnov proměnit ve vítězství 25:22 v druhém setu. Ve třetím setu nastal zlom. U domácích se vytratil hlad po vítězství. Přispěl k tomu i nepovedený začátek setu, kdy z počátečního vedení 3:1 byla najednou ztráta 3:9. Nepomohlo ani prostřídání sestavy. Hra se sice od té doby na hřišti vyrovnala, ale soupeř si v podstatě dál udržoval náskok z úvodu setu a vyhrál třetí set pohodlně 25:14. Ve čtvrtém dějství se Turnov víceméně vrátil k sestavě z úvodu utkání. Hra se najednou opět zvedla a na hřišti byl k vidění bojovný volejbal. Na útoku zejména excelovala J. Krupařová (7 bodů v tomto setu). Vyrovnaný průběh byl až do stavu 18:18. Poté ale domácí hráčky vyrobily několik chyb a prakticky darovaly koncovku soupeři. Po vítězství Pražanek 25:21 se šlo do tie-breaku. V tom se obě družstva doslova prala o každý míč (5:5, 6:6. 7:7). Turnovským hráčkám se v půlce závěrečného dějství podařilo pomalu odskočit a po chvilce byly na světě dva mečboly (14:12). V koncovce ale přišel ukázkový kolaps. Soupeř nic nevzdal a domácí hráčky místo těžší, ale taktičtější nahrávky na hlavní kůl dvakrát zvolily jednodušší nahrávku na zadní útok středem (pipe), kde útočící hráčku vystavily do daleko těžší situace. Tam nakonec přišly dvě chyby a po další rozehře byl najednou stav 15:17, celková prohra a konec zápasu. Domácí hráčky ještě dlouho kroutily hlavami a nevěřily, jak se to dalo takto prohrát.

Do druhého utkání Turnovanky chtěly vstoupit s odhodláním odčinit jasnou ztrátu z ranního utkání. Vyrovnaný byl pouze úvod setu do stavu 5:5, poté začal domácí celek postupně ztrácet. Příčinou byl hlavně málo efektivní útok, kdy soupeř dokázal velmi živou obranou na síti pomáhat svým zadním hráčům v eliminaci turnovských smečí. Nižší účinnost útoku výrazně zvyšovala pravděpodobnost následující chyby domácí obrany. Body na straně soupeře postupně přibývaly (7:10, 10:15, 10:20). Ukazatel skóre se zastavil na stavu 14:25 a Praha vedla 1:0 na sety. Obraz následujících dvou setů byl v podstatě totožný. Nízká efektivita na útoku se střídala s různými chybami a po dalších setech 18:25 a 14:25 bylo rychle dohráno a soupeř si připsal jednoznačné vítězství 3:0.

Po odehrání těchto dvou utkání musíme být zklamaní. Minimálně úvodní duel byl jednoznačně rozehrán na vítězství, které bylo neskutečně blízko. V tie-breaku nám nevyšlo střídání a ztráta bodů nás velmi mrzí. V druhém utkání už hráčky nenašly kvalitu z úvodu ranního utkání a soupeř nás jednoznačně přehrál.
Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

Následující dvě kola odehrají turnovské volejbalistky na hřištích soupeřů. V Turnově se opět představí 9. února proti Říčanům. Zveme všechny fanoušky, přijďte je podpořit.