SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: ATLETIKA, BASKETBAL, FLORBAL A VOLEJBAL

0

V našem pravidelném týdenním ohlédnutí za zápasy uplynulého víkendu se zastavíme především u atletů. Vypadá to, že po Adamu Sebastianovi Helceletovi má Turnov další vícebojařský talent – Jakuba Šafáře! Turnovští basketbalisté sehráli vítězné utkání ve Svitavách, florbalisté a florbalistky se probojovali do play-off svých soutěží, další zkušenost mají za sebou turnovské druholigové volejbalistky.

ATLETIKA

Národní rekordman Jakub Šafář a Eliška Martínková si podmanili MČR ve vícebojích a chůzi
Ve dnech 8. až 10. února se v Praze ve Stromovce konalo mistrovství České republiky ve vícebojích a chůzi. Náš oddíl reprezentovalo šest závodníků a domů přivezli hned dvě zlaté medaile! Ve víceboji starších žáků Turnov reprezentoval sedmibojař Jakub Šafář, který vedl české tabulky a do závodu nastupoval s vědomím, že může bojovat o titul mistra republiky. Jeho skvělá forma se ukázala hned v úvodní disciplíně. V běhu na 60 m byl z celého startovního pole nejrychlejší a do cíle doběhl v kvalitním osobním rekordu 7,37 s. Další disciplínou byla jeho oblíbená dálka. Prvním pokusem zapsal 610 cm; v kouli to bylo 10,68 m. Ve výšce skočil 177 cm.
V první disciplíně druhého dne – 60 m překážek – si vedl parádně. Opět překonal svůj osobní rekord, když do cíle doběhl v čase 8,47 s. Zatímco polovina závodníků již doskákala v další disciplíně skoku o tyči, Kuba ještě stále čekal na svoji základní výšku. Výška 4,05 m už sice byla nad jeho síly, ale i tak tyč ovládl s velkým náskokem výkonem 395 centimetrů.
Nyní už bylo jasné, že Kubovi stačí běžet závěrečný kilometr za 3:10, aby překonal dokonce národní rekord. A povedlo se! Doběhl do cíle za 3:02,96 a kromě mistra republiky se stal i novým českým vícebojařským rekordmanem!
Za celý víceboj si Kuba zaslouží jedině pochvalu! Kromě talentu za jeho výkonem stojí i velké množství tréninků, píle a hlavně skvělé zázemí. Maminka fyzioterapeutka se pečlivě stará o Kubovo zdraví a trenér Miroslav Reichl do detailu promýšlí jeho tréninky a závodní starty. Kromě Míry se mu věnuje i Dušan Král (koule), Milan Trejbal a Boleslav Patera (tyč) a Jiří Randák (dálka).

Již počtvrté se mistryní republiky stala chodkyně Eliška Martínková. Přestože ji už delší dobu trápí zdraví, za vítězstvím se na trati 3 000 m vydala suverénně. Čas 16:15,05 je sice daleko za jejím osobákem, ale i tak zvítězila o více než 38 sekund. Tato svěřenkyně Kateřiny Čermákové tak splnila roli vedoucí závodnice dorosteneckých republikových tabulek a budeme se těšit na léto, kde se představí na trati ještě o 2 000 m delší. Na distanci 5000 metrů se bude pokoušet o zdolání ostrého limitu na mistrovství světa dorostenek.
Tomáš Krištof, vedoucí trenér AC Turnov, kristof.tomas93@gmail.com

BASKETBAL

* BASKETBAL, východočeská liga: TJ Svitavy – TJ Turnov 70:84 (21:26, 38:44, 49:70). Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Nejedlo 20 (8/4), Jeníček L. 19 (4/3), Vích ml 15 (4/3), Špetlík 14 (2/2), Valšík 7 (2/0), Klápště 7 (6/3), Kučera 2, Holub. Základní sestava: Nejedlo, Špetlík, Jeníček, Vích, Klápště. Střídající hráči: Valšík, Kučera, Holub.

Netradičně v pátek 8. února večer odehráli turnovští basketbalisté odložené utkání ve Svitavách. Na venkovní hřiště si přivezli dobrou formu z předcházejících utkání a nakonec slavili další důležité vítězství.
I přesto, že domácí hráči měli nízký výškový průměr, započal zápas velmi vyrovnaně. Turnovskou převahu v doskocích a práci pod košem doháněli domácí dobrou střelbou z dálky i velmi rychlými nájezdy a přechody na útočnou polovinu. Perfektní hru, a hlavně střelbu, předvedl Ondřej Špetlík, který svým výkonem silně podporoval bodový přísun hostí a stálý mírný odskok v celkovém skóre. Do poločasu se však hostům nepodařilo odskočit o více jak šest bodů (38:44).
V druhé půli se podařilo turnovským borcům zlepšit obranu, lépe přebírat hráče po cloně, a tím lehce otupit útočný potenciál domácích. Ty navíc začalo srážet k zemi stěžování si na výkon rozhodčích, popřípadě pokřikování a nesportovní narážky na soupeřící tým, který samozřejmě v této neblahé činnosti také nezaostával. To však nic nemění na tom, že v této fázi hry si dokázal turnovský celek vypracovat téměř dvacetibodový rozdíl, se kterým poté již v klidu celý zápas kontroloval. Je třeba zmínit výkon Ladislava Vícha mladšího, který nevynechal žádný souboj, neúnavně rozvážel míče po celém hřišti a přispěl důležitými koši. Utkání skončilo za stavu 70:84.
Příští zápasy odehrají turnovští basketbalisté na domácí půdě. V sobotu 16. února přijede tým Josefova (16.00, hala TJ), v neděli pak mužstvo Náchoda (9.30, hala TJ). Přijďte nás podpořit!
A. Mojsl, t.mojsl@seznam.cz

FLORBAL

* FLORBAL, národní liga, muži, 20. kolo: TJ Turnov – Wizards DDM Praha 10 9:7 (1:1, 3:5, 5:1). Branky: 16. Vojtěch Palatínus, 27. Lukáš Švitorka, 33. Tomáš Vitásek, 33. Štěpán Matěcha, 56. Štěpán Matěcha, 56. Pavel Sekyra, 58. Vojtěch Palatínus, 58. Štěpán Matěcha, 60. Patrik Rozkovec – 18. Martin Lazárek, 25. Karel Smutný, 28. Tomáš Branžovský, 35. Jiří Šrámek, 37. Karel Smutný, 38. Jakub Novák, 50. Karel Smutný; rozhodčí: David Bezucha – Michal Bezucha; vyloučení: 5:2; využití: 1:2; diváků:42; zásahy brankářů: Luděk Horáček 17 – Lukáš Vávra 25. SESTAVA: Horáček, Švec – Korych, Palatínus V., Havlín, Matěcha, Hausmann, Rozkovec, Janoušek, Hejduk M., Grmolec, Hejduk V., Švitorka, Vitásek, Palatínus A., Sekyra.
Důležité turnovské vítězství, znamenající jistotu postupu do play-off, se nerodilo lehce. Po brankově hubené první třetině, která skončila smírně 1:1, se diváci brankových hodů dočkali ve zbytku utkání. Góly v prostřední části padaly především díky vyloučením na obou stranách, na jejím konci více radovali hosté, kteří odskočili do vedení 6:4. Do třetí třetiny tak domácí vstupovali s dvougólovým mankem a se změnami v sestavě, které měly přinést obrat nepříznivého vývoje. Domácí byli aktivnější, ale stále se jim nedařilo dostat se do nebezpečného zakončení. Pět minut před koncem tak domácí sáhli ke hře bez brankáře, a ta přinesla své ovoce. Úspěšní střelci Matěcha, Sekyra a Vojtěch Palatínus dokázali během dvou minut gólovou ztrátu smazat. Domácí fanoušci byli ve varu a ještě více je v pokračující 58. minutě znovu potěšil Matěcha, který přesnou ranou strhl vedení na stranu domácích. Definitivní pojistku na turnovské vítězství přidal v poslední minutě ze samostatného úniku Rozkovec. Turnov dokázal otočit nepříznivý vývoj utkání a po výhře 9:7 si zajistil účast v play off. Tým je ve 12členné tabulce na 5. místě.

* FLORBAL, 1. liga žen, 21. kolo: TJ Turnov – SK Bivojky Litvínov 7:5 (4:2, 1:0, 2:3). Branky: 3. Karolína Koťátková, 12. Michaela Pekařová, 14. Lucie Veselá, 20. Lucie Veselá, 38. Marcela Urbanová, 49. Kateřina Vacíková, 60. Karolína Exnarová – 18. Lada Flachsová, 20. Lada Flachsová, 52. Renata Zajíčková, 55. Jana Arazimová, 55. Lenka Svobodová. SESTAVA: Horáková – Červová, Klementová, Fišerová, Urbanová, Pekařová, Konopková, Vacíková, Bittnerová, Koťátková, Exnarová, Müllerová, Veselá.

Základ pro svoji výhru položil tým žen už v první třetině. Zásluhou Koťátkové, Pekařové a Veselé se Turnov během prvních patnácti minut ujal třígólového vedení. Litvínovu se podařilo odpovědět dvěma góly v řadě až v závěru první třetiny. V prostřední části střelkyně na obou stranách odpočívaly, a i když byly domácí hráčky aktivnější, nedařilo se jim dostat se do vážnějšího zakončení. Závěrečné dějství následně přineslo více vzruchu i více branek. Uklidňující sedmý gól přišel až v poslední minutě, kdy si nešťastná brankářka Litvínova srazila nenápadné nahození do vlastní branky. Po výhře 7:5 si tak i turnovské ženy zajistily postup do play off 1. ligy žen. Družstvo je v 9členné tabulce na 5. místě.
Jan Kovář, TJ Turnov, Jan_Kovar@seznam.cz

VOLEJBAL

Proti favoritovi bez bodů
V sobotu 9. února sehrály turnovské ženy další dvojzápas 2. volejbalové ligy. Tentokrát nastoupily proti favorizovanému celku SC Spirit Říčany, který má ve svých řadách několik bývalých reprezentantek a extraligových hráček a kterému momentálně patří druhá příčka v ligové tabulce.
Do obou zápasů nastoupil turnovský celek s cílem hrát odvážně a soustředit se na vlastní hru. Toto se podařilo naplnit jen částečně, kdy domácí hráčky dokázaly jen v krátkých pasážích vzdorovat kvalitě na druhé straně sítě. Po většinu utkání domácí hráčky nedokázaly navázat na dobré výkony z předchozích utkání a podlehly soupeři z čela tabulky 0:3 (-18,-22,-22) a 0:3 (-17,-21,-8).
Díky patří všem domácím fanouškům za velkou podporu. Další domácí utkání sehrají turnovské volejbalistky 9. března proti Junioru Brno.
Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.