SEZONA NA HRADECH A ZÁMCÍCH SKONČILA, NÁVŠTĚVNÍKŮ PŘIBYLO

0

Na libereckých hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu skončila v neděli 30. října tzv. hlavní sezona. Na osm památek zavítalo zatím 354 031 návštěvníků, tedy o zhruba 52 tisíc více, než za celý rok 2021, který byl poznamenán proticovidovými opatřeními. V Libereckém kraji jsou zámky Sychrov a Zákupy otevřeny celoročně, na hradě Grabštejně se chystají adventní prohlídky a doprovodný program, na Lemberku vánoční koncert.

„Návštěvnost libereckých objektů mě velmi těší, neboť počty celkově překonaly tzv. covidové roky, tedy rok 2021 a 2020. Bohužel nedosahujeme dat z let předešlých, například v roce 2019 jsme uvítali 454 785 návštěvníků. Musím ale zdůraznit, že současná čísla nejsou konečná, neboť v Libereckém kraji spravujeme hned dvě památky s celoročním provozem – Sychrov a Zákupy – kde se kromě klasických prohlídek chystají další doprovodné akce, a to vše statistiku ještě ovlivní. Doufám také v úspěch adventních prohlídek a vánočních akcí, které jsme museli po dva roky vynechat. Mé poděkování patří nejenom návštěvníkům, kteří nám zachovávají přízeň, ale také všem, kdo se na chodu památek podílí. V uplynulých měsících jsme se také starali o údržbu parků a zahrad, finišují stavební obnovy a nové plánujeme, sezona tedy končí pouze zdánlivě,“ říká Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení spadá osm památek na Liberecku a dalších devět na východě Čech.

Na Hrubém Rohozci byla společně s vnitřní fasádou zámku dokončena celková oprava říms, okapových svodů a oplechování. Pro návštěvníky se začátkem sezony otevřela i nově opravená umělá jeskyně „grotta“ v zámeckém parku, proběhly drobnější opravy týkající se části zastřešení a portálu vedoucího do pokladny. Návštěvníci si mohli vybírat z několika prohlídkových okruhů včetně dětského, byly připraveny varhanní soboty, Noc kostelů či koncert pěveckého sboru Ještěd v zámecké kapli. Došlo k revitalizaci zámeckého parku.

Na Troskách byl zaveden, resp. návštěvníkům byl umožněn on-line nákup vstupenek a byl zde zaveden samostatný prodej suvenýrů. Hrad se také premiérově zapojil do Hradozámecké noci. Pokračovaly práce na obnově západní hradební zdi, tato stavební akce bude probíhat i v další sezoně. Z technických důvodů musel být uzavřen ochoz na věži Baba, v současné době je chystán projekt na odvodnění této věže. Za sezonu sem přišlo přes 85 tisíc návštěvníků.

Na celoročně zpřístupněném Sychrově probíhá obnova krovů a střech na východním křídle zámku, a to včetně obou věží – tyto části objektu jsou z nádvoří i z parkové části pod lešením, provoz objektu není ale nijak narušen. Pokračuje se v restaurování parket východního křídla; novinkou v letošní sezoně byly prohlídky s názvem Za obrazy, které se podrobně věnovaly (nejenom) francouzskému portrétnímu umění a budou realizovány i v příštím roce. Současná návštěvní doba sychrovského zámku je denně od 10.00 do 14.00 hodin s pevně stanovenými časy prohlídek v 10.15, 11.30, 12.45 a 14.00 hodin, zámecký park je uzavřen. V polovině listopadu se v zámeckých komnatách odehrají prohlídky na motivy známé pohádky Princezna Lada, poslední listopadový víkend bude patřit tradičním vánočním trhům a také zámeckým prohlídkám s čerticí, které jsou určeny nejmenším návštěvníkům. Novinkou pro konec kalendářního roku jsou prohlídky vyzdobeného zámku pouze za asistence kustodů (27. 12. až 1. 1.). Za prvních deset měsíců letošního roku na zámek dorazilo 77 tisíc návštěvníků.

(Zdroj: TZ NPÚ)

Plánované akce na libereckých objektech najdete na: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.