SPORTMIX: HÁZENÁ A LEDNÍ HOKEJ – MISTR SVĚTA Z TURNOVA!

0
Své úspěšné tažení v letošním mistrovském ročníku ukončily o víkendu pěknou bronzovou příčkou starší žákyně TJ Turnov. Ligová ženská házená tak má v srdci Českého ráje o budoucnost docela dobře postaráno. Svěřenkyně trenéra Marka Nováka odehrály poslední čtyři těžká utkání sezony a za své výkony se rozhodně nemusely stydět.
Ještě o mnoho výš však teď stojí úspěch českých hokejistů, na němž se vedle světově známých jmen hráčů a trenérů z realizačního týmu podíleli také lidé z jejich servisního týmu. A právě v něm měl své zastoupení v osobě Oldřicha Kopeckého také Turnov!
HÁZENÁ
* Pražský přebor, starší žákyněPosledním mistrovským turnajem pokračovala soutěž tentokráte v hale DHC Slavia Praha, kde Turnovanky dosáhly zajímavých výsledků.

TJ Turnov – HC Háje 14:15 (7:4). Sestava (branky): Kropáčková, Drbohlavová – Janků (4/0), Nováková0 (3/0), Valentová (3/0), Peštová (2/1), Roubíčková K. (1/0), Holubková (1/0), Roubíčková A. (1/0), Šritrová E., Egertová, Švermová, Šritrová A., Kučerová.
První zápas potřeboval Turnov vyhrát, aby stále živil naději na celkové 2. místo. Po celé vyrovnané utkání držely jeho hráčky vítězství na své straně, ale posledních pět minut bohužel nezvládly po taktické stránce.

TJ Turnov – Astra Praha 15:13 (10:6). Sestava (branky): Kropáčková, Drbohlavová – Šritrová E. (3/0), Peštová (3/0), Valentová (2/0), Roubíčková K. (2/0), Šritrová A. (2/0), Nováková (1/1), Holubková (1/0), Janků (1/0), Roubíčková A., Egertová, Švermová, Kučerová.
Ve druhém duelu turnovské družstvo vedlo po celou dobu a znovu tím potvrdilo, že s těmito soupeřkami se mu daří vyhrávat.
TJ Turnov – DHC Slavia A 6:27 (2:14). Sestava (branky): Kropáčková, Drbohlavová – Valentová (3/0), Egertová (1/1), Peštová (1/0), Holubková (1/0), Roubíčková A., Janků, Nováková, Roubíčková K., Šritrová E., Švermová, Šritrová A., Kučerová.
Pražská Slavia je v této soutěži nad síly všech družstev, takže turnovští trenéři zvolili jiný způsob hry než proti ostatním. Hlavně v útoku využili hru bez brankářky se sedmi hráčkami v poli, ale zároveň nechali větší část zápasu hrát hráčky, které tolik nehrají. Ty až na chyby vyplývající z nových herních situací i přes vysokou prohru obstály. Druhou částí plánu bylo nechat před nejdůležitějším zápase sezony odpočinout většinu starších holek před rozhodující bitvou o 3. místo.
TJ Turnov – DHC Slavia B 13:12 (7:4). Sestava (branky): Kropáčková, Drbohlavová – Nováková (3/2), Valentová (3/0), Janků (3/0), Holubková (2/1), Šritrová A. (1/0), Peštová (1/0), Roubíčková K., Roubíčková A., Šritrová E., Egertová, Švermová, Kučerová. 
V klíčovém utkání se Turnovu podařilo vypracovávat si mírný náskok. V polovině druhé půle soupeř přistoupil k osobní obraně po celém hřišti, ale na tuto variantu byly naše reprezentantky připravené. Neproměněné šance i tlak ze strany rozhodčích, začaly náskok zmenšovat, ale naštěstí díky sedmičce v poslední minutě stihly slávistky pár vteřin před koncem už jen snížit a mohla propuknout velká radost našich hráček a oslavy za hlasité podpory neúnavných fanoušků z řad rodičů. „Bohužel Pražský svaz se již na začátku sezony rozhodl odměňovat za předvedené výkony pouze pražská družstva, takže jsme místo medailí za tvrdou práci a výsledky obdrželi jen nějakou sladkou odměnu s diplomem za účast. Tento zvolený způsob není podle mého názoru zrovna inspirativní pro rozvoj a mentalitu soutěživosti u dětí a mládeže, spíš bych ho jistým způsobem považoval za diskriminační a velmi demotivující. Tato připomínka je pouze mým osobním názorem, i když mi to potvrdili také jiní trenéři,“ pral se s rozporuplnými pocity trenér Marek Novák.
Ten za celou sezonu pochválil obě brankářky. Nejlepšími střelkyněmi družstva byly Kája Nováková se 61 góly na 7. místě, když v proměňování sedmimetrových hodů se dokonce dělí o 1. místo v soutěži! Aneta Peštová skončila s 54 brankami na 9. místě a Viki Janků se 48 trefami na 12. místě. Dobře se do týmu zapracovala z Jičína hostující K. Valentová, která v jarní části vstřelila 41 gólů. Velká radost panuje také z výrazného zlepšení hry mladších žákyň hrajících zde o kategorii výš – K. Holoubkové, E. Šritrové, ale dík za celou sezonu patří podle realizačního týmu celému kolektivu.
Vlaďka Ševrová, v.sefrova@seznam.cz
LEDNÍ HOKEJ
* Hokejový mistr světa z Turnova!
Dosud stále ještě neopadla euforie ze zisku titulů mistra světa, takže určitě není od věci připomenout, že na tomto obrovském úspěchu měl podíl doslova celý národ. Naši kluci hráli pod vedením skvěle sladěného „realizáku“ a všichni Češi fandili jako jeden. V tom všeobecném mumraji svůj neskutečně pohádkový příběh píše také turnovský patriot a kustod národního týmu Oldřich Kopecký. Jeho cesta na samotný hokejový vrchol byla hodně klikatá, ale ukázala, že když se člověk pro něco nadchne, dá se dokázat cokoliv.
V současnosti již půldruhé desítky let člen velké rodiny mladoboleslavských bruslařů se od piky prokousával mládežnickými reprezentacemi, než ho jeho šikovnost dostala až k reprezentačnímu áčku, které je pro něj splněným snem. „Když si vzpomenu, co všechno Olda podstoupil, aby mohl dělat tuhle velice těžkou práci, hluboko před ním smekám. Obětavějšího člověka budu jen těžko hledat. Nikomu neřekne NE, takže se na něj obrací řada extraligových hráčů z jiných klubů, potažmo reprezentantů, kterým je jeho mistrovství dobře známo. Se spoustou věcí pomáhá také nám, za což jsme opravdu rádi,“ podotkl předseda správní rady HC Turnov 1931 Vladimír Jágr.
Také na Zimním stadionu Ludvíka Koška proběhla velkoplošná projekce a finále letošního MS 2024 tu v bouřlivé atmosféře sledovalo zaplněné hlediště. „Byl to úžasný večer a jen doufám, že teď zase nebudeme čekat dalších deset let na udělení dalšího pořadatelství MS, a ta zlatá medaile spojená s rekordní návštěvností se odrazí také ve vyšší podpoře mládežnického hokeje, který je právě podhoubím takových generací šampionů,“ uzavřel Jágr. Díky jeho příslibu snad budeme moci čtenářům přinést rozhovor s naším „zlatým“ hochem z „Pragana“ v nejbližší možné době, protože nyní to prostě není vzhledem k okolnostem v našich možnostech.
Ve středu 29. května naše hrdiny přijal premiéra Petr Fiala a na jejich krky vedle zlaté medaile přibyla ještě Medaile Karla Kramáře, nejvyšší ocenění udělované předsedou vlády. Poprvé nebyla udělena jednotlivci, nýbrž celému kolektivu! Následující den byli čeští hokejisté přijati na Pražském hradě prezidentem republiky Petrem Pavlem.
K nekonečné řadě gratulací se připojuje také naše redakce.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz 
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.