JAK JSEM SI UŽIL JASNOU PÁKU ANEB NAD DOLÁNECKÝM FESTIVALEM VISÍ OTAZNÍKY

0

V polovině osmdesátých let jsem měl to štěstí, že jsem jako fanoušek mohl být u začátků kultovní punkové kapely Jasná páka (Hudba Praha). „Miloši, Leoši, Miloši, Leoši jo hó…“ „Mámo, neper!!!“, „…špinavý, špinavý, špinavý, mi ukázala záda…“ a další hity mně zůstaly v hlavě. Kdysi ke mně ještě před revolucí doběhla i mnohokrát přehraná páska nahrávky jednoho z koncertů, kterou jsem ještě nedávno uchovával jako relikvii, byť kotoučový magnetofon už dávno nemám. Prostě, legenda. A jako každé setkání s legendou, je to i pobídka k ohlédnutí. Po koncertu, který tahle kapela měla v pátek 20. července v rámci dvoudenního Festivalu Dolánky, musím konstatovat, že náboj, energie a muzika stále zůstávají na svém místě, jen Michal Ambrož či Vláďa Zatloukal trochu zestárli. Ale to my všichni 🙂

Co mě trochu zarazilo, že na páteční koncert jedné z legend české hudební scény dorazila z pohledu nadstandardní propagace (z pohledu billboardů, spotů v rádiích a reklamy v novinách), nasazení pořadatelů i peněz, jen hrstka v podobě tří maximálně čtyř set lidí. Turnovské tváře aby člověk vyhlížel, byť i ty se našly. V sobotu, druhý festivalový den, to už bylo o něco lepší, přesto mohlo být lidí určitě víc. Tisícovka je ale na dvoudenní festival málo. A nejde jen o finanční ztrátu, kterou bude muset pořadatel někde „zalepit“. „Nezakrývám zklamání, podle mě je to ovlivněno několika skutečnostmi. Především souběhem několika akcí, například festival Colours of Ostrava se dříve konal v jiném čase a mohl nám některé diváky odlákat, také letos v regionu je těch akcí nějak hodně,“ hodnotil dolánecký festival jeden ze spolupořadatelů Martin Bauer ze společnosti Sundisk. Jak dodal, klasické folkové publikum již v podstatě neexistuje, takže letošní festival už ani nenesl tradiční název Folková noc, kterou roky před tím pořádal Dalibor Cidlinský na Frýdštejně a v Ondříkovicích kam chodívalo kolem dvou tisíc lidí (i pod novým pořadatelem byl z počátku název zachován).

n201307240841_rep_172_013_dolanky

n201307240841_rep_173_013_dolanky

n201307240841_rep_174_013_dolanky

Festival Dolánky letos nakročil k větší multižánrovosti a osmadvacátý ročník Folkové noci byl pouze jeho součástí. Angličan Ben Poole zastupoval blues rock, worldmusic Čači Vorba z Polska, byla zde ska punková kapela z jihoamerické Kolumbie Skampida. Kromě nich ještě bigbeatové kapely Sto zvířat, Vltava, Hudba Praha, Echt! , ale i Ivan Mládek s Banjo bandem, Květy, které letos získaly ceny na Andělech, Čankišou, Jablkoň a řada dalších. K tomu neckyáda na Jizeře a doprovodné programy pro děti, to aby tu bylo dobře celým rodinám.

n201307240842_rep_175_013_dolanky

n201307240842_rep_176_013_dolanky

n201307240842_rep_177_013_dolanky

Těžko říct, jestli lidi zastavilo právě to dramaturgické rozpětí motivované tím, aby si zde každý za rozumné vstupné našel to své, letos výjimečně vyšlo i počasí, které bylo festivalově ideální, areál u Jizery má své kouzlo. Co je však na samostatnou úvahu, je fakt, že Turnovští se k největšímu festivalu v katastru svého města otočili zády. Proč, to je na samostatný sociologický průzkum. „V každém případě vše v klidu v zimě společně se spolupořádajícím Janem Šimůnkem a celým pořadatelským týmem vyhodnotíme a uvidíme, jakou cestou se dát příště a jestli pořádání tohoto festivalu má vůbec smysl,“ uzavřel Martin Bauer.

Další fotografie najdete na facebooku TvA – ZDE.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.