SPORTMIX: FOTBAL, NOHEJBAL, PADDLEBOARD, ŠACHY A TRIBUNA

0

Obec Příšovice slaví historický milník. Od vzniku Českého nohejbalového svazu v Libereckém kraji nikdy žádný jiný ze zdejších sportovních oddílů hrajících oficiální soutěž nevyhrál 4x po sobě! Členové realizačního týmu neskrývají dojetí. Fotbalisté Sedmihorek vítězně zvládli středeční dohrávku a poskočili v tabulce. V Turnově se na Jizeře pod mostem v Palackého ulici už počtvrté jelo velice kvalitních „12 majlí“. Na trať vedle zkušených závodníků opět vyrazilo též dravé mládí. Turnovská Střelnice o víkendu hostila hned dva vrcholné podniky v rapid šachu. Dařilo se i hráčům z pořadatelského Šachového klubu Zikuda. Na tribuně fotbalového stadionu se věci daly do pohybu.

FOTBAL
* Krajský přebor, muži

Ve středu se v Karlovicích dohrávalo odložené utkání 5. kola nejvyšší krajské soutěže, v němž domácí Sedmihorky, které doposud nepoznaly radost z výhry, už velice nutně potřebovaly naplno bodovat. Souboj celků z opačných konců tabulky (domácí tři místa od konce, hosté třetí!) nabídl dramatickou podívanou se zaslouženým koncem.

FK Sedmihorky – TJ Velké Hamry B 3:1 (2:1). Branky 38. a 53. Ložek, 10. Syrovátka, rozhodčí Kadlec, ŽK 1:0, ČK 0:1, diváků 180. Soupiska: Martin Špína – Reichl, Štěpnička, Ložek (84. Dlouhý), Marcel Špína, Syrovátka (89. Holý), Urbánek, O. Kodr, Körber, Poledne, Matěj Randák (90. Opluštil).
Hosté nastoupili do pojizerského derby posílení o pár hráčů širšího kádru divizního A-týmu, ale Karlovičtí si poradili i s tím. Skóre zápasu otevřel už v 10. minutě vytáhlý forward Syrovátka, jenž do FKS přišel právě z Hamrů. Ty srovnaly krok díky brance Matěje Javůrka, který ve 28. minutě hry proměnil nařízený pokutový kop. Klíčový moment pak přišel ve 37. minutě, v níž zjevnou brankovou příležitost podražením hráče postupujícího na brankáře Čapka zmařil domácím velkohamerský Munzar a po zhlédnutí červené karty šel do kabin ještě dřív než všichni ostatní.
Rozhození soupeře okamžitě využil Ložek a zařídil svým barvám hubené poločasové vedení. V druhém poločase jinak slušně hraného duelu se víc bojovalo, a také tuhle část a vlastně i celý mač rozhodl svým druhým gólem střelecky disponovaný Ložek, protože hráči Sedmihorek si výsledek mj. také díky početní převaze již pohlídali. Povinný tříbodový zisk je díky tomu v mistrovském žebříčku posunul o jednu příčku výš.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

NOHEJBAL
* Krajská soutěž, muži

V pátek 8. září 2023 se hrál pro Příšovické velice důležitý zápas, neboť na půdě soupeře prohráli, a proto toužili po výhře, která by již počtvrté v řadě znamenala zisk titulu mistrů Libereckého kraje – bez ohledu na to, jak skončí jejich poslední utkání v Lučanech v pátek 15. září

TJ Sokol Příšovice – SK Ostašov 5:3 (2:0, 1:2, 0:2, 2:0, 0:2, 2:0, 2:0 a 2:0).
Vstup do utkání se první trojce ve složení L. Kraus, M. Procházka a O. Macháček povedl. Po hladce vyhraném prvním setu 10:4 úspěšně pokračovali ve druhém setu výhrou 10:8 a příšovický celek se tak ujal vedení 1:0. Druhá trojice (L. Sisák, P. Stolín, J. Procházka) na tom byla poněkud hůře, neboť měla proti sobě nejsilnější hostující trojici. Po těžké třísetové bitvě (9:10, 10:8 a 9:10) se skóre srovnalo na 1:1 a na řadu přišla hra dvojic. První příšovická dvojice L. Kraus – M. Procházka podlehla ve dvou setech 7:10 a 8:10, takže se do vedení dostali hosté. „V tu chvíli zápas dostal jiný nádech, kdy jsme tahali za kratší provaz, ale touha a soustředěnost na našich hráčích byla natolik zřetelná, že druhá dvojice (L. Sisák – J. Procházka) hravě vyhrála první set 10:3 a přilila do našeho tábora trochu klidu,“ oddechl si realizační tým. Po vyhraném druhém setu 10:7 byl stav utkání opět srovnán.
Prostřední část zápasu patřila singlu, tedy hře jeden na jednoho. Domácímu L. Krausovi se nedařilo a ve dvousetovém zápase podlehl svému soupeři 3:10 a 5:10, takže hosté si vedení vzali zpátky. Na řadu přišly třetí dvojice a do velice důležitého zápasu se za domácí představili T. Gombár a J. Košek. Ti v prvním setu suverénně dominovali 10:5, aby druhý set zvládli 10:9, a tak trochu se štěstím zápas opět srovnali na 3:3. A právě tady zřejmě nastal zlom i pro přihlížející diváky, kteří svým burácením hnali domácí tým do závěrečné fáze, kdy se trojice utkávají tzv. křížem. Napětí a chuť vyhrát byly cítit jak na domácích hráčích, tak i na soupeři, který chtěl sokolům zmařit jejich tažení za dalším titulem.
Velice krásný a pohledný nohejbal byl vidět v předposlední trojici v podání T. Gombára, jenž naskočil do trojky místo L. Krause, M. Procházky a O. Macháčka. Dvousetová vyrovnaná bitva se stejným poměrem míčů 10:9 a 10:9 skončila vítězně pro domácí TJ SOKOL Příšovice a dostala jej do „trháku“ – 4:3. Do posledního utkání trojic se tak šlo s chutí a na nohách L. Sisáka, P. Stolína a J. Procházky byla znát radost a klid, takže si hravě poradili ve dvou setech shodně 10:3 a 10:3, čímž dotáhli celý zápas do kýžené obhajoby a získání mistrovského titulu. Po vítězném zápase 5:3 na hry nemohlo ze strany domácích přijít nic jiného než hromadné objetí a památeční focení.
Jan Košek, Jankosek@email.cz

PADDLEBOARD
* 12 Miles SUP Race

Pořadatelský CKC Turnov, slavící 65 let od svého založení, v čele s Jiřím Matějcem a Pavlem Veselým již počtvrté uspořádal dvoudenní závod se všemi třemi klasickými disciplínami. Na sprint, technical race a long distance se letos přihlásilo 46 závodníků z celé republiky, když přijel i paddleboardista z Brna a poprvé také mládežnický oddíl až z Chebu. „Za pořadatele i za klub bych řekl, že naše závody mají stoupající tendenci, a to co do počtu závodníků díky fungujícím klubům, tak i po pořadatelské stránce. Náš oddíl tím žije. Přijdou fandit a zapojit se také ti, kteří na paddleboardu nezávodí,“ prohlásil Jiří Matějec.

V turnovském závodě se otevíral 8. ročník Českého poháru v paddleboardingu. S tím souvisí i velký krok pro kategorii dětí do 15 let, které přestupují do dospělácké kategorie OPEN a na těchto závodech se výkonnostně porovnají se staršími závodníky. V Turnově zazářila Karolína Roubová z TJ Lokomotiva Cheb, která se do závodění pustila s velkým nasazením a ve sprintu a technical race proháněla zkušenější juniorku Lindu Syrovátkovou, která se již za pár dní chystá na mistrovství světa do Francie. Skvěle si vedla také další čerstvá juniorka Marie Milotová z TJ Kotva Braník. V mužích nikoho nepřekvapily výkony a vítězná pódia Antonína Sázavského, který si kategorii OPEN vyzkoušel již na některých závodech v minulé sezoně. Poprvé si dospěláckou kategorii vyzkoušel Dominik Vožda z SK Livecross Neratovice.
Dispozice Jizery v Turnově nenabízí příliš velké možnosti stavby tratí jako je tomu např. na rozlehlých přehradách. Ale ani toho se místní nebojí. Hlavní stavitel tratí Pavel Veselý, který pozorně sleduje trendy sezony, se v případě technického závodu zatím každý rok vytasil s jinou tratí. Letos to pokračovalo použitím poslední bójkové šikany. Bójka – válec – bójka a k tomu dvojitá možnost výběru strany trati. Většina závodníků, to zvládla. Pár z nich mělo kolize při hromadnějším průjezdu kolem bójí a někteří se „ztratili“, ale to systém tří rozjížděk a finále hravě zvládl.
Při sobotních závodech je již také pár let tradicí, že nejlepší závodník a závodnice v součtu výsledků ze dvou disciplín vyhraje plnou přepravku doma vypěstované zeleniny od Dušana Zummera. Sobotními nejvíc výkonnými jezdci byli Linda Syrovátková z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav a Michal Brandtner z pořadatelského CKC Turnov.
Jiří Válek, Jirka.Valas@seznam.cz

ŠACHY
* Turnovský granát, open

V sobotu 9. září proběhl v sále turnovské Střelnice tradiční šachový turnaj v rapid šachu, jenž je součástí série Grand Prix ČR 2023/2024. Hrán byl na 9 kol tempem 15 minut + 2 sekundy na tah. Tohoto ročníku se zúčastnilo rekordních 118 hráčů všech věkových kategorií ve věkovém rozmezí 7 až 82 let. Kromě českých hráčů si přišli zahrát také dva hráči ze zahraničí, a to z Německa a Ukrajiny. Celkovým vítězem se stal Vojtěch Zwardoň z klubu Beskydská šachová škola se ziskem 7,5 bodu. Druhé místo obsadil Jakub Pulpán z klubu ŠK JOLY Lysá nad Labem také se 7,5 body, ale horším pomocným hodnocením. Na třetím místě se umístil se 7 body Zdenek Maršálek z domácího klubu ŠK Zikuda Turnov, který měl ze všech sedmibodových nejlepší pomocné hodnocení.

* Mistrovství České republiky v rapid šachu, ženy
Neděle 10. září patřila českému mistrovství. To se hrálo na 9 kol tempem 15 minut + 5 sekund na tah. Turnaje se zúčastnilo celkem 22 hráček různých věkových kategorií ve věkovém rozmezí 11 až 75 let). Kromě českých hráček si přišla zahrát také slovenská držitelka titulu IM a první nasazená v turnaji Zuzana Hagarová. Té se však příliš nedařilo, když mezi 3. a 6. kolem uhrála jen půl bodu a celkových 5/9 a 8. místo nelze hodnotit jinak, než jako neúspěch.

Celkovou vítězkou se stala s náskokem 1 bodu a ziskem 7,5 bodů Tereza Rodshtein z pořadatelského klubu ŠK Zikuda Turnov. Té se skvěle podařila první část turnaje, když uhrála neuvěřitelných 6/6 a závěr už si pohlídala třemi remízami. Tvrdý souboj pak probíhal o další medaile. Před posledním kolem byla jasně druhá Nataša Richterová s 6,5 body následovaná Julií Movsesian a Olgou Sikorovou (obě 5,5 bodu). V souboji Richterové s Movsesian si výhrou černými figurami zajistila Julia Movsesian z 2222 ŠK Polabiny Olga Sikorová (TJ TŽ Třinec) i přes výhru v posledním kole na medaili těsně nedosáhla, měla totiž ze všech tří hráček s 6,5 body nejhorší vzájemná utkání. Bronz tedy brala Nataša Richterová z TJ Náměšť nad Oslavou. Na pátém místě se poměrně překvapivě umístila až 16. nasazená Iva Petirová ze Šachového klubu Jičín z. s. s 5,5 body. První zkušenosti z náročného turnaje získávala také nejmladší účastnice – turnovská Simona Slámová.

Oba turnaje uspořádal z pověření ŠSČR šachový klub ŠK Zikuda Turnov s podporou města Turnova. V případě soboty i hrajícím ředitelem turnaje byl Zdenek Maršálek a v roli hlavního rozhodčího působil Tomáš Ďuran. Turnajový víkend proběhl v příjemné komorní atmosféře a bez jakýkoliv problémů. Všichni hráči a hráčky si zaslouží poděkování za své výkony a hru fair play. Poděkování patří také kolektivu zaměstnanců Střelnice za perfektní spolupráci při zajištění celé akce. Ze sponzorů uvádíme především firmu Granát Turnov, která připravila pro účastnice hodnotné ceny, pomohl také Pivovar Rohozec.
František Zikuda, frantisek@zikuda.cz

TRIBUNA
* Městský fotbalový stadion

Nejenom sportovní veřejností tolik diskutovaná historická tribuna fotbalového stadionu v Koškově ulici se dočkala změn k lepšímu. Na pořadu dne je paradoxně již několik let, ale o to víc rozdílně byla a je vnímána. „Tribuna je hodná ochrany a zachování z různých hledisek, především jako svědek místní fotbalové historie i jako příklad stavitelského umění z doby vysoké úrovně truhlářského a tesařského řemesla. Vzhledem k zachovalosti základního materiálu – dřeva – nevyžaduje její další ochrana mimořádné náklady,“ psalo se 16. dubna 2010 v závěrečném hodnocení arch. Petra Krajčího ve stanovisku Národního technického muzea k návrhu prohlášení této dřevěné tribuny za kulturní památku, což tehdy prosazoval bývalý vedoucí příslušného odboru turnovské radnice René Brož.

Řešením havarijního stavu tribuny, která místy ani nechránila proti dešti, a navíc už zašla daleko za hranice bezpečnosti diváků, se dlouho a často zabývalo jak vedení FK Turnov, tak i rada města. Vše komplikuje mj. i její umístění, když dotčené území je z větší části v majetku Českých drah. „Jako Městská sportovní Turnov jsme preferovali demolici tribuny a výstavbu nové, kde by byly umístěny například také skladové prostory, kterých se nám nedostává. Současná situace je teď ovšem daná. Přáním fotbalistů je zachování tribuny, takže opraven bude především krov střechy, na střechu bude položen nový povrch s odvodněním a částečným opláštěním,“ řekl Jiří Veselka a dodal: „Vítězná realizační firma z Turnova nabídla ve vypsaném výběrovém řízení nejnižší cenu, a pokud vím, tak zároveň jde o sympatický projev patriotismu, neboť na výstavbě tribuny se osobně podíleli i předci jejího majitele.“
Práce, které přijdou na necelé dva miliony korun, začaly minutý týden, provádí je turnovská firma KREYSA. Trvat by měly asi do poloviny října a návštěvníci fotbalových utkání proto musí z bezpečnostních důvodů počítat s omezením přístupu do této části hlediště. I tak je ovšem kolem hrací plochy místa na koukání víc než dost! A i tak půjde část oblíbené tribuny k sezení využít.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.