SPORTMIX: FOTBAL, KICKBOX A SPORTOVNÍ DEN

0
Ani v letní „okurkové sezoně“ nezapadnou úspěchy sportovců Turnovska do koše, a to dokonce i s výrazně regionálním přesahem. Fotbalová mistrovská sezona 2023/2024 skončila už definitivně o víkendu odehraným posledním kolem jabloneckého přeboru. Mnohé však možná budou zajímat i některé statistiky všech našich zástupců. Po krátké odmlce o sobě dali zase vědět turnovští kickboxeři, kteří se tentokrát zúčastnili MS ve Skotsku, aby medaile opět cinkaly… FK Turnov uspořádal už podruhé Sportovní den v srdci Českého ráje, jehož nemalý výtěžek poputuje do speciální školy Sluníčko na tolik potřebné pomůcky.
FOTBAL
* Dohrávka mistrovských soutěží 2023 – 2024
V Německu se právě pro nás nešťastně dohrály základní skupiny Mistrovství Evropy 2024, a tak trochu stranou mimo tuto vřavu se o víkendu v našem regionu dohrával jablonecký Okresní přebor, v němž má Turnovsko dva své zástupce. Zatímco Jenišovice i přes domácí porážku s Držkovem B 3:5 po vyrovnaném poločase 1:1 (Šíp 2 a Kalousek) skončily na „bedně“, a možná se po středečním losovacím aktivu objeví zpátky v krajské třídě, Malá Skála se tento ročník převelice trápila a na předposlední flek tady rozhodně nejsou zvyklí.
Podle našich informací se však usilovně s okolními kluby spolupracuje nejenom na získání útočníka – střelce, ale především také na konsolidaci a zkvalitnění hráčského kádru, jenž by měl už od podzimu vrátit Skalu tam, kam už dlouhá léta patří. Poslední kontumovaný zápas v mistrovském Josefově Dolu by se tak snad už nikdy neměl opakovat.

Závěrečné kolo přeboru Jablonecka přineslo ještě tyto zbývající výsledky: Hodkovice B – Smržovka B 3:4, Nová Ves – Kokonín 3:4 a Plavy B – KOVO 4:4.

1 Jiskra Josefův Důl 22 18 0 4 79:34 54
2 FK Jiskra Mšeno B 22 17 1 4 111:41 52
3 SK Jenišovice 22 15 2 5 71:39 47
4 FK KOVO 22 11 3 8 79:60 36
5 Lučany n. N. B 22 11 0 11 71:55 33
6 Sokol Plavy B 22 10 3 9 72:71 33
7 Sokol Držkov B 21 9 4 8 73:61 31
8 Sokol Kokonín 22 9 2 11 57:81 29
9 Spartak Smržovka B 22 9 1 12 48:65 28
10 SK Hodkovice B 22 6 1 15 49:76 19
11 SK Malá Skála 22 4 3 15 44:87 15
12 Nová Ves n.N. 21 2 0 19 37:121 6
KICKBOX
* Mistrovství světa 2024 ve Skotsku
Za účasti borců pořadatelské země, USA, Nového Zélandu, Kanady a dalších států proběhlo ve čtvrtek 20. června po ranním příletu od 13.00 hodin oficiální vážení. Ještě před ním musel boxující šéf turnovské minivýpravy Petr Kazda po dlouhém letu asi jeden kilogram své váhy shodit. Již tradičně Turnovští přicestovali jako čtyřčlenný tým, z něhož však nyní závodili jenom tři jeho členové, protože Maky Burešová má přetržené vazy v kotníku, a tak nemohla boxovat. „Ale jako podpora chtěla jet taky, za což bych jí spolu se super servisem, chtěl za nás všechny ještě jednou poděkovat,“ vzkázal veřejně Kazda, jenž byl na výkony svých svěřenců opět patřičně hrdý.
Jeho syn Tommy Kazda (12) šel na plac v kategorii 12-14 let, v níž vybojoval bronzovou medaili ve full-contactu, takže díky tomu ve váze do 37 kg neobhájil titul mistra světa zpřed dvou let. V boxu se přes domácího Skota probojoval až do finále, kde však prohrál na body a získal na tatami (-40 kg) krásné stříbro. Markéta Brožová v ženské kategorii -65 kg nastoupila nejprve v kategorii kick-light, kde bohužel narazila na výbornou Francouzku, která klání později vyhrála a v této kategorii tak zůstala bez medaile. Asi o hodinu později nastoupila v light-contactu proti stejné soupeřce a po výborném výkonu ji dokázala porazit jasně na body a oplatit ji tak porážku. Prohrála až ve finále s domácí Skotkou, takže zaslouženě brala stříbrnou placku.
Do „skotských her“ se znovu aktivně zapojil také Petr Kazda (48), jenž stále ještě v mužské váze do 85 kg odmítá boxovat za veterány. „Zase jsem trošičku upravil datum svého narození, tentokrát jen o patnáct let,“ prozradila kickboxerská legenda se smíchem a dodala. „Poprvé v kariéře se mně podařilo vybojovat dva tituly mistra světa, a to jako nejstarší vítěz mezi muži! Chtěl bych moc poděkovat holkám a Tommymu, protože bez nich bych něco takového nikdy nevyhrál. Za poslední tři roky, co jezdíme společně na závody, mám víc zápasů než za deset let před tím, a doufám, že to ještě pár let vydrží. První zápas jsem měl v roce 1993, kdy většina současných soupeřů ještě nebyla na světě,“ připomněl neskutečnou skutečnost své sportovní dlouhověkosti, která o to víc umocňuje jím dosažené úspěchy.
SPORTOVNÍ DEN
* Společenský fotbal v srdci Českého ráje
V sobotu 22. června FK Turnov pořádal další – druhý ročník Sportovního dne, v němž se nejenom sportovní veřejnosti představila regionální družstva různých věkových kategorií od mladších přípravek až po staré gardy 40+. Vedle fotbálku běžel v průběhu celého dne bohatý doprovodný program s fotbalovými dovednostními soutěžemi a nechyběla ani slušně zaplněná FANS ZÓNA s velkou TV obrazovkou, v níž se sledovalo utkání české reprezentace s Gruzií na evropském šampionátu 2024. V rámci dne došlo také ke slavnostnímu předání pohárů a diplomů mládežnickým týmům FKT zástupcem Libereckého krajského fotbalového svazu Zbyňkem Popperem. Čestné plakety za záslužnou činnost pro klub obdrželi z rukou předsedy Jiřího Šteffana oba místopředsedové Petrové Havel a Koubus.
Zatímco pro mládežnické kategorie a jejich rodiče-fandy nebyly výsledky tím nejpodstatnějším, protože medaile brali všichni bez rozdílu, postarší pánové to v závěrečném turnaji chvílemi brali hodně vážně. Na pětici účastníků klání doplnily ještě reprezentantky divizního ženského týmu SK Bakov, které fotbaloví veteráni rozhodně vůbec nešetřili. Hvězdou turnaje, který v pomyslném finále vyhrály Sedmihorky (Kovář, Švarc, Vaníček…) před pěnčínskými sokoly (J. Bárta, J. Škréta, Zdražil…), byl odchovanec FK Turnov a exligový brankář Zbyněk Hauzr. V dresu amatérského 1. FC Výšinka zářili třeba „profesionální“ světoběžník Robert Beneš, a také nejstarší účastník Milan Váňa.
Jejich spoluhráčem byl mj. také ředitel dne Jiří Šulc, jenž byl s výsledkem akce nadmíru spokojen. „Na hřišti areálu Městského fotbalového stadionu se představila zhruba půl druhá stovka fotbalového potěru a vedle bakovských fotbalistek na padesát míčových bardů. Dění od rána do večera průběžně sledovala téměř tisícovka diváků. Všichni společně se tak podíleli na výtěžku celého dne, který půjde na podporu speciální školy Sluníčko Turnov,“ shrnul.
Jen připomeňme, že startovné a dobrovolné vstupné, které pomůže školákům ze Sluníčka, dalo dohromady slušných skoro 10.000 Kč! Pořadatelé z FKT touto cestou ještě jednou děkují též sponzorům, kteří tento sobotní společensko-sportovní počin podpořili věcně či finančně a zároveň se už těší na příští ročník.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz, foto Luděk Rozkovec
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.