ŠŤASTNOU ZEMI LETOS ČEKAJÍ VELKÉ ZMĚNY: KONCERTY A REPLIKA HRADU TROSKY

0

Šťastná země v Radvánovicích u Turnova vstupuje do nové sezony. Tu loňskou tady hodnotí kladně. „Přivítali jsme přes padesát tisíc návštěvníků, hlavně rodin s dětmi, kterým je areál prioritně určen. Letos se na to budeme snažit navázat, připraveno máme několik výrazných novinek, myslím, že se v následujících týdnech o Šťastné zemi bude hodně mluvit,“ uvádí správce areálu Pavel Faltus. Nová sezona bude zahájena akcí Český ráj dětem, Šťastná země se stane cílem putování za pohádkami a pověstmi, které startuje v sobotu 25. dubna dopoledne v Lázních Sedmihorkách. V rámci akce bude vstup do areálu Šťastné země tento den zdarma.

„Od konce dubna již areál zůstane otevřený sedm dnů v týdnu, na víkendy máme připraveny doprovodné akce hlavně v historické, keltské vesničce. Jaro u nás již tradičně patří školkám a dětem z prvních ročníků základních škol, pro které připravujeme každodenní speciální program. Nově bude pojato občerstvení, jídelní lístek bude vyvěšený na internetu, návštěvníci si budou moci pochutnat na tradiční kuchyni za lidové ceny. V občerstvení se již nebude platit čtyřlístky, naši speciální měnu si ponecháme už jen na platbu některých doplňkových služeb,“ přibližuje Faltus.

Na návrší nad areálem, kde předloni stál velký slaměný drak, který byl zapsán do České knihy rekordů, vyrůstá replika hradu Trosky, který je odtud nadohled. Pravděpodobně půjde o jednu z největších atrakcí letošní návštěvnické sezony v celém Českém ráji! Replika hradu vzniká, jak jinak, z akátového dřeva v poměru 1:5, podobat se bude spíše historickému vyobrazení hradu ze středověku než současné zřícenině. Pannu a Babu ale poznáte jako největší věže bezpečně, dohromady bude mít dřevěný hrad věží šest, a také cimbuří, vstupní brány, ochoz a vyhlídku z nejvyšších věží, které měří 8,5 metru. Odsud budou vidět skutečné Trosky jako na dlani! Děti se z vyhlídkových věží budou moci dolů svézt tobogány. Hrad má být dokončen a veřejnosti zpřístupněn 28. června při koncertu kapely Kryštof a na tobogánu se možná jako první projede Richard Krajčo!

201504161900_tz_06_015_sz

„Jako další letošní novinku chystáme v rámci tradičního srpnového Slamáku dřevosochání. Desítka sochařů zde bude týden před zraky návštěvníků vytvářet umělecká dílka, která budou na konci srpna vydražena. Práci s dláty a paličkami si budou moci vyzkoušet i děti v rámci doprovodných dílen,“ zve Pavel Faltus.

Jestliže byl vloni největším návštěvnickým tahákem koncert kapely Kryštof, letos budou mít Krajčo a spol. slušnou konkurenci. Šťastná země totiž také přivítá frontmana kapely Chinaski Michala Malátného, přijede známá slovenská kapela No Name, na konci srpna zde bude koncertovat Marek Ztracený a David Deyl. Kromě Slavností slámy, které budou letos začínat již 23. července, zde v září proběhne ještě Babí léto. To je plánováno na sobotu 12. září.

Filozofie areálu Šťastné země zůstává stále stejná, a sice dát náplň volnému času celým rodinám, které zde mohou trávit společně svůj volný čas. Je zde rozmístěno více než sto herních prvků pro děti. Vyrobené jsou z akátového dřeva, mají charakteristický a nezaměnitelný tvar, který poznáte na první pohled. Rukopis Tomových parků – největšího českého výrobce originálních dětských hřišť – se nezapře. Ve Šťastné zemi najdete dětskou trpasličí vesničku, množství dřevěných domků pro dětské hry, prolézačky, houpačky, pro rodiče jsou tu lavičky a místa pro odpočinek, je tu odpovídající sociální zázemí a občerstvení. Hitem areálu jsou vzduchové velkoplošné trampolíny pro děti i dospělé. Vloni tady otevřeli lanové centrum, které je jedno z největších a také nejvyšších v republice. Téměř 350 metrů dlouhé lanové tratě, nejvyšší místo nad roklí má 16 metrů, mezi jednotlivými hnízdy umístěnými na stromech je celkem 24 úseků, lanovka nad roklí je dlouhá 35 metrů.
V zalesněné dolní části Šťastné země, kde je v parném létě blahodárný stín a příjemný chládek, je kromě historické keltské vesničky také známý „Prožitkový geopark Český ráj“. Naučná stezka je pojata velmi netradičně, děti a dospělé na ní čeká dobrodružství a poznání. Je zde umístěno 16 tabulí s informacemi o Českém ráji, přírodě a geologii, příchozí si na místě mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek, názorně uvidí meandrující koryto Jizery, je tu dřevěný hrad na skále i adrenalinové závěsné lávky a přechody bažinou.

Chcete ve Šťastné zemi přenocovat? K pronájmu je zde osm indiánských týpí, areál lze také pronajmout pro firemní akce.

Šťastná země bude letos otevřena od 25. dubna do 31. října denně od 9.00 do 19.00 hodin, o prázdninách až do 20.00 hodin. Standardní cena vstupného je 100 Kč na osobu ve věku nad dva roky. Za doplňkové služby se tu platí zvláštní měnou, čtyřlístky (1 čt = 20 Kč).
Více na www.stastnazeme.cz (zde je umístěna i webová kamera s pohledem na dění v areálu, můžete si zkontrolovat i aktuální počasí).

201504161900_tz_07_015_sz

Nejbližší akce:

* 25. dubna – ZAHÁJENÍ SEZONY v rámci akce Český ráj dětem. Šťastná země bude cílem putování ze Sedmihorek. Ve 14.30 hodin je zde očekáván příchod krále Granáta s královnou a družinou a předání vlády nad Českým rájem dětem. Připraven je další doprovodný program, nabídka občerstvení v rámci akce bude v nové podobě…

Rámcový přehled dalších akcí:

V květnu a v červnu se v areálu konají jarní Šťastné dny – pořady pro MŠ a 1. stupeň ZŠ. O víkendech je pro návštěvníky připraven doprovodný program v keltské vesničce.

* Sobota 6. června: Dětský den ve Šťastné zemi. KONCERT: RECITÁL MICHALA MALÁTNÉHO, FRONTMANA KAPELY CHINASKI.
* Neděle 28. června: Zahájení prázdnin ve Šťastné zemi. KONCERT: KRYŠTOF. Otevření repliky hradu Trosky.
* Čtvrtek 23. července: Zahájení Slavností slámy na téma říše zvířat a hmyzu. KONCERT: NO NAME.
* 23. července – 31. srpna: SLAVNOSTI SLÁMY. Po většinu prázdnin budete moci obdivovat slaměná díla mladých umělců.
* 17. –  23. srpna: DŘEVO-SOCHAŘSKÁ DÍLNA. Po celý týden můžete pozorovat umění sochařských mistrů a také vyzkoušet sochařskou dílnu pro rodiče s dětmi.
* Neděle 23. srpna: Veřejná aukce děl dřevo-sochařské dílny. KONCERT: DAVID DEYL A MAREK ZTRACENÝ.
* Sobota 12. září: BABÍ LÉTO ve Šťastné zemi. Přijďte se s námi rozloučit s létem. Připraveny budou koncerty a divadla pro malé i velké, soutěže o volné vstupenky na sezónu 2016 a kulinářské speciality z podzimních plodin a přírodních produktů.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.