SPORTMIX: FLORBAL, FOTBAL, VOLEJBAL A ŽENSKÁ KOPANÁ

0

Florbalisté Turnova se konečně dočkali výhry na hřišti posledního mančaftu. Mistrovské body uloupili v nerudné Rudné. Také divizní FK Turnov pomáhá Ukrajině. V jeho mládežnických celcích trénují ukrajinští hráči. Druholigoví volejbalisté Malé Skály drtivým závěrem obrali v bouřlivém prostředí domácí haly o body favorizované Domažlice. Fotbalistky TJ Čert Fénix vyrazily na halový turnaj do pražských Strašnic. Od vánočního bronzu pod stromeček je dělil jeden gól! Hezké vánoční svátky a sportovní úspěchy v novém roce nejenom jim, ale všem sportovcům, přeje redakce TvA.

FLORBAL

* Národní liga, muži
Sokol Rudná – TJ Turnov 3:4 (1:1, 1:1, 1:2). Branky a asistence 2. Švitorka, 26. Reczai (Švitorka), 44. Švitorka (Plíšek), 56. Novotný (Reczi). Sestava: Suchomel (Horáček) – M. Hejduk, Dědek, Švitorka, Vacek, Š. Janoušek – Plíšek, Jiránek, Šmída, E. Hejduk, Maršík – Reczai, Hanuš, Novotný – Iltis, Hlavnička.
Poslední zápas roku 2022 nebyl pro diváka dvakrát záživný, ale hosté měli kolikrát více štěstí než rozumu. Nakonec rozhodlo odhodlání a výborný Suchomel v brance. Za celou hrací dobu Turnov nepustil soupeře do vedení a tolik potřebné vítězství putovalo do města granátů.
První gólový příspěvek přišel z hole Švitorky, který využil zaváhání v rozehrávce soupeře a nekompromisní ranou pod víko dal na 1:0! Soupeř se však obdrženým gólem namotivoval a zvýšil svůj tlak na vedoucí celek, takže odměnou mu byl získaný míč z dobrého napadání turnovské rozehrávky v poslední minutě první třetiny a vyrovnávací branka z hole Pivoňky. Druhá třetina nabídla také jenom dvě branky. Tu turnovskou vstřelil Dominik Reczai v přesilové hře ve 26. minutě a jeho rozkošná, zpoza těla tažená dělovka, si našla místečko za zády Křemena z Rudné. O necelé dvě minuty později však soupeř proměnil brejk, a takovým jakoby „citronem“ opět srovnal skóre.
V poslední třetině nabídly divákům oba celky kouskovanou hru plnou faulů, pádů a emocí. Slovy samotného autora třetí branky Turnova Švitorky – dárek nadělen – stav 3:2. Tlak Rudné však nepřestal, ale duo Reczai – Novotný si připravilo pádnou odpověď a druhý jmenovaný po perfektním odskoku zakončil a hosté v 56. minutě vedli o dvě branky. Jasnou eskalací situace byl soupeřem vybraný oddechový čas a následná hra v šesti. Proti turnovskému zámku však nebylo snadné vyrovnat. Odhodlání a touha po vítězství byla nekompromisní kombinací. I přesto se Rudné podařilo vstřelit kontaktní branku na 4:3, když kuriózní trefu tyč – Suchomel – síť, zaznamenal Bubeník. To ovšem bylo ze strany domácích vše a po této jen kosmetické úpravě si Turnovští po dlouhé a nepříjemné šňůře proher odvezli tři body do tabulky.
Vánoce tak tým stráví na 10. místě tabulky, přičemž na příčky, zaručující účast v play-off, ztrácí tři body. Ve zbytku sezony to bude mít Turnov náročné, ale o nejlepší osmičku se jeho hráči hodlají porvat!

1. FbC Hradec Králové 16 11 1 0 4 128:72 35
2. ASK Orka Čelákovice 15 10 1 1 3 104:74 33
3. TJ Sokol Jaroměř 15 9 2 2 2 94:71 33
10. TJ TURNOV 15 4 0 2 9 73:93 14
11. Prague Tigers 15 4 0 1 10 74:105 14
12. Sokol Rudná 15 1 2 1 11 68:111 8

* Mládežnický florbal
Na zlatou neděli nastoupily juniorky k poslednímu letošnímu zápasu 1. ligy, a to k severočeskému derby s Českou Lípou, kterou porazily 9:3. První třetina začala dost netradičně, když děvčata z Lípy za pozdní nástup vyfasovala dvouminutový trest, který se domácím hráčkám podařilo potrestat. „Jinak tempo úvodní části hry bylo vlažné, a proto bylo nutné svěřenkyně o přestávce nabudit k většímu pohybu a důrazu. To se povedlo a hned to bylo na hřišti i znát,“ prozradil trenér Miloš Cidlinský. Jeho tým byl stále častěji na míčku a diktoval ráz hry, s čímž přicházely i brankové situace. S těmi si děvčata poradila a utkání zvládla za tři body, které je posunuly na krásné 6. místo osmnáctičlenné prvoligové tabulky. „Musím říct, že před začátkem sezony jsme v takový úspěch ani nedoufali. Euforii nám trochu kazí zranění Agáty Kučerové a přejeme jí tímto brzké uzdravení,“ dodal turnovský kouč.
Druholigoví junioři ve svém prvním zápase podali slušný výkon a dlouho drželi s libereckými Pantery krok. Zbytečné vyloučení v závěrečné fázi utkání jim ovšem definitivně sebralo šanci na zisk bodů a přineslo prohru 5:9. Ve druhém utkání už bylo na turnovských hráčích znát, že hrají pouze v osmi, zatímco soupeř měl k dispozici tři formace. Florbal Jablonec byl celou dobu lepší a nakonec zaslouženě zvítězil 10:2.
V 1. lize odehráli první zápas s FbC Hradec Králové ve slušném tempu dorostenci, kteří si však bohužel nechali dát laciné branky, a proto soupeř vyhrál 5:7. „Mám velkou radost, že jsme do hry začali vnášet nově naučené věci, a přineslo to ovoce v podobě branek. Jenomže v této velmi rychlé lize je každá pomalost, ba někdy bych řekl i lenost, ihned trestána,“ upozornil trenér Tomáš Fabián. V druhém zápase se jeho svěřenci utkali s domácími Pardubicemi, kterým podlehli vysoko 18:2. „Přes jasně danou taktiku jsme zápas od první minuty opět nechytli za správný konec, tempu soupeře jsme nestačili, a tak výsledek dopadl doslova hrozivě. Až za stavu 0:9 jsme se soupeře přestali bát a dali jsme rychlé dvě branky a přidali pár slušných kombinací. I přes nezdary v této lize začínáme být v mnoha těžkých situacích klidnější a umíme si připravovat i pohledné akce, které vykombinujeme kolikrát až do odkryté branky. Přál bych si, aby naše snažení už bylo korunováno výhrou, která nám stále o vlásek uniká,“ doufá Fabián.
František Záleský, zaleskyfrantisek@seznam.cz

FOTBAL

MEZINÁRODNÍ SPORTOVNÍ POMOC
Stejně jako jinde, také v Turnově našly v pro ně opravdu nelehké době azyl desítky rodin z Ukrajiny. Většina jejich dospělých příslušníků se nejenže zapojila do pracovního procesu, ale všichni pak také do společenského života města. Objevili třeba plavecký bazén na Výšince, ale jejich jazyk je slyšet na spoustě dalších sportovištích srdce Českého ráje. Stranou v jejich začlenění se nestojí ani divizní FK Turnov.
„Ano, v průběhu roku k nám postupně přicházeli a stále přicházejí především mladí ukrajinští fotbalisté. Potřebují někde trénovat, ale hlavně chtějí si udržet svou fyzickou připravenost a výkonnost. Podle věku je zařazujeme do příslušných věkových kategorií a dle vyjádření trenérů je to přínosné pro obě strany, které se nejenže od sebe navzájem učí, ale vznikají také nová přátelství posouvající vše na zcela jinou úroveň,“ přiblížil šéftrenér turnovské mládeže Jiří Šulc. Ukrajinští hráči ve svých nových týmech rozhodně nehrají druhé housle a někteří trenéři FKT to jen potvrzují. „Měl jsem v tréninku už možnost jich hned několik vidět v akci, a musím říct, že jsem překvapen jejich fotbalovou kvalitou,“ prohlásil např. hráč divizního áčka Štěpán Havel, rovněž jeden z mládežnických trenérů Turnova. „V týmu U 9 máme čtyři kluky z Ukrajiny. Zapojili se úplně bez problému. Určitě jim pomohlo, že na to nejsou sami. Každý trénink je na nich vidět zlepšení. Děti je vzali mezi sebe a jsem rád, že nemusíme řešit absolutně žádné problémy. Máme tu bratrance Marka a Artema, z nichž první je sice jedním z nejdrobnějších hráčů našeho týmu, ale určitě jeden z nejveselejších. Artem je zase bojovník, u něhož jsme objevili talent pro brankářské řemeslo. Dále se k nám připojil neúnavný běžec Roman a levonohý hračička Ivan, jenž je na svůj věk velice cílevědomý. Na turnovské umělce ho můžete vidět každý den. Za přístup a snahu bych chtěl pochválit všechny, a jsem rád, že jsou členy našeho týmu,“ přidal své zkušenosti další z koučů Daniel Novák. Nebude asi dlouho trvat, a počet ukrajinských hráčů dosáhne počtu fotbalové jedenáctky. Už teď se třeba ví, že dorost U 17 na jaře posílí hráč z legendárního klubu Šachtar Doněck.
Tohle nám potvrdil právě Jiří Šulc. „Fotbalová asociace umožňuje zahraničním fotbalistům jejich registraci ve strukturách jejích soutěžích, a tím i aktivní působení v českých klubech, takže se s nimi potkáváme nejen na trénincích, ale také na hřištích v dresech našich soupeřů. Jako reálné vidím, že už na jaře několik z nich bude hájit také naše barvy,“ dodal. Jeho i vedení klubu těší, že neopadává zájem ze strany veřejnosti o fotbal, a tudíž mládežnické kategorie se daří hráčsky plnit. I přes aktivní pomoc hráčů z družstev dospělých v rolích trenérů, těch stále ještě není tolik, kolik by si v FK Turnov přáli.
Karel Vodrážka, vodraz@centum.cz

VOLEJBAL

* II. liga, muži

VK Malá Skála – Volejbal Domažlice 0:3 (-19, -16, -17) a VK Malá Skála – Volejbal Domažlice 3:1 (19, 23, -22, 24).
Po posledním domácím dvojutkání se k „zimnímu spánku“ uložili také úspěšní maloskalští volejbalisté. Pod zasněžený Pantheon dorazily o víkendu až z daleka Domažlice a hala s plným diváckým ochozem se s podzimem loučila bouřlivou atmosférou. Ani frenetické bubnování místních fans však nedokázalo v prvním zápase něco udělat s výsledkem. „Soupeř je na druhém místě tabulky a svou roli favorita tady beze zbytku potvrdil, takže jsme prakticky neměli šanci,“ uznal sportovně v průběhu druhého duelu domácí nahrávač Michal Novák, tentokrát v roli zapisovatele. Jeho spoluhráči se však v odpoledním klání vypjali ke skvělému výkonu a hnáni svými hlasitými příznivci dokázali i přes krátké herní výpadky vybojovat tři mistrovské body. Za stavu 2:0 na sety v tom třetím sice domácí nezvládli koncovku a hosté z jihu jej urvali pro sebe, ale v třetím – nejdramatičtějším dějství – si Maloskalští celkovou výhru ani po dramatické zápletce nenechali vzít. Jeden z hostujících hráčů nepřiznal při posledním míči porušení pravidel, ale pravda se ukázala a Skala se vzmohla, aby se mohla radovat z tříbodového zisku, který je posunul na pěkné 4. místo v mistrovském žebříčku. O další vítězství se zase bude bojovat až 14. ledna, kdy se v maloskalské hale představí osmé Netolice 1892.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

1. TJ Lokomotiva Č. Lípa 18 17 1 51:17 1604:1324 48
2. Volejbal Domažlice 18 14 4 47:27 1677:1553 38
3. Euro Sitex Příbram B 18 11 7 39:25 1468:1359 34
4. VK Malá Skála 18 8 10 33:37 1556:1549 25
5. TJ Sokol Mn. Hradiště 18 7 11 33:37 1544:1576 24
6. SK Prosek Praha 18 8 10 32:38 1467:1540 23
7. VK Karlovarsko B 16 7 9 30:33 1380:1429 22
8. TJ Netolice 1892 18 5 13 29:41 1481:1549 21
9. Kladno volejbal.cz 18 5 13 25:45 1452:1581 15
10. Volejbal Sokolov 16 6 10 20:39 1176:1345 14

ŽENSKÁ KOPANÁ

* Halový turnaj
Ještě před zimní přestávkou absolvovaly fotbalistky TJ Čert Fénix v Praze v jeho druhém ročníku Vánoční halový turnaj žen, který ve své hale o druhé prosincové neděli pro osm účastníků uspořádal FK Union Strašnice. Připraven byl pro osm účastníků, ale na poslední chvíli pořadatelům svou účast odřekly fotbalistky FC Praha, a tak systémem každého s každým zápolilo sedmero dívčích uskupení. Svá děvčata měl ve startovním poli také kosmopolitní celek reprezentující náš region TJ Čert Fénix s logem našeho TvA na dresech!
Sestava: K. Vávrová – M. Hroncová, M. Lednejová, M. Třísková, T. Bartošová, L. Fabianová, T. Schmidtová, P. Jindrová a K. Jeriová.
Turnajem Čertice postupovaly velmi statečně a předváděly především bojovný kolektivní výkon. Dlouho držela absolutní neprůstřelnost gólmanka Kateřina Vávrová a kvalitu prokazovala celá defenziva, jen ofenzivním výpadům chyběla kvalitnější koncovka. Fénix zahájil svou turnajovou pouť cennou bezbrankovou remízou s favorizovaným podzimním lídrem České fotbalové ligy žen Prague Raptors FC. Ve svém druhém vystoupení pak dokázal brankou Terezy Bartošové porazit domácí FK Union Strašnice a třetí duel mu přinesl další bod do tabulky za bezbrankovou remízu s Panterkami z Čechtic. Také ve svém čtvrtém turnajovém vystoupení Čertice přidaly bod za další bezgólovou plichtu s SK Velká Lečice. Tady si sice vytvořily celou řadu nadějných příležitostí, ale síť soupeřek přesto rozvlnit nedokázaly. O svou neprůstřelnost přišla brankářka Vávrová až v pátém turnajovém utkání, když ji hned dvakrát po sobě překonaly šutérky TJ Sokol Měchenice. Přes očividnou snahu o zvrat duelu a místy až drtivý tlak se čerticím již podařilo pouze snížit na 1:2 brankou Třískové, ale kýžený vyrovnávací gól zajišťující bronzové medaile se jim již vsítit nepovedlo. V závěrečném klání strašnického podniku sehrála děvčata TJ Čert Fénix důstojný souboj s celkovými vítězkami z FK Krásná Hora, nakonec se však i přes kvalitní výkon s Prahou rozloučila nejtěsnější porážkou 0:1. Druhý vánoční turnaj žen v pražských Strašnicích ovládly favorizované celky, složené vesměs z fotbalistek ženské ČFL. Celkové vítězství vybojovaly hráčky Krásné Hory, druhé byly Prague Raptors FC. Od bronzových medailí dělil TJ Čert Fénix jediný gól, vstřelený v jednom z jeho posledních dvou zápasů, bohužel jeho střelkyním však střelecký prach zvlhl. Přesto čertice ve Strašnicích předváděly velmi dobré výkony a rozhodně tak mají po vánoční a novoroční pauze nač navázat.
Jan Štol, trena.jena@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.