DRUHÁ POLOVINA ČERVENCE: VRCHOL NABÍDKY JE NA MALÉ SKÁLE – BENÁTSKÁ NOC

0

Prázdniny pomalu vstupují do druhé poloviny prvního měsíce. V ní nás čekají na Turnovsku dvě mimořádné hudební akce: Folková noc v Dolánkách a Benátská noc na Malé Skále. Obě akce slibují hlavně pohodu, a vyjde-li počasí – což bude asi v letošním létě hlavní problém – tak i mimořádný divácký zážitek. Kromě toho je tu ale celá řada dalších akcí, poprvé letošní léto do Českého ráje vyjede parní vlak, na Troskách je divadelní festival, na Hrubém Rohozci hrají loutkáři…

Pátek 10. července
* MACKIE MESSER BAND – kapela kolem turnovského muzikanta Jardy Kotka. Prostor před KC Střelnice, začátek v 18.00 hodin.

 

Sobota 11. července

* SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA. Areál koupaliště ve Svijanském Újezdu, začátek ve 13.00 hodin. Na hlavním pódiu se až do jedné hodiny po půlnoci vystřídají kapely Berry, Rangers, Tres Udos, Jaroslav Uhlíř, Marie Rotrová, Meky Žbirka, David Koller, Aleš Brichta band a Děda Mládek Illegal band. Druhé pódium bude patřit dechovce a místním rockovým kapelám. Pivo poteče ze 160 píp, večer bude ohňostroj.
* Poprvé letošní léto vyjede PARNÍ VLAK tažený turnovskou lokomotivou řady 310. Pojede na dvou trasách:
– Turnov – Semily a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 7.55 hodin, Semily příjezd 9.25 hodin, Semily odjezd 10.10 hodin – Turnov příjezd 12.03 hodin.
– Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 14.20 hodin, Rovensko příjezd 14.59 hodin, Rovensko odjezd 15.12 hodin, Turnov příjezd 15.47 hodin.
Základní jízdné jedním směrem dospělí 50 Kč, děti polovic. Více na: http://web.telecom.cz/firmy/310/
* V 10.00 hodin začíná v areálu Šťastné země v Radvánovicích akce „Cesta do historie“.
* KLOKOČSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL. Začátek ve 12.00 hodin,
koná se na pódiu na návsi v Klokočí. Hrají: Taneční a swingový orchestr (ZUŠ Železný Brod), Big Band (Železný Brod), Trafick jam (power jazz Turnov), „C4“ (Klokočí), Xakru (hard rock – Železný Brod), Red guitars (rock – Pardubice), Big fish gone (grunde rock – Turnov), Kabát (revival), Prorock (Turnov). V průběhu festivalu vystoupí „Keltský tygr“, po setmění ohnivá show, velkolepý ohňostroj a další všemožná překvapení. Vstupné dobrovolné, možnost stanování.

 

Neděle 12. července

* Loutkáři na zámku Hrubý Rohozec. V renesančních prostorách v přízemí zámku hraje pohádky pro děti loutkářský soubor Na Židli Turnov (O koblížkovi, Pohádka o pejskovi a kočičce). Začátky v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.

 

Pondělí 13. – pátek 17. července

* Hrad Valdštejn: Dílnu pro děti zde denně v době od 10.00 do 15.00 hodin pořádá občanské sdružení Náruč.

 

Pátek 17. července

* CITADELA. Po pětileté odmlce se znovu představí kapela ve složení Martin Brázda – zpěv, Dušan Sedláček – kytara a Simona Felcmanová – klávesy, zpěv. Kapela sestavila nový program, vše v rytmu melodického rocku. KC Střelnice, začátek v 18.00 hodin.

* Country Saloon V jeteli v Ploukonicích, koncert na téma Blues 80´ – Bee Flies, Mišík revival band. Začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 17. – sobota 18. července

* FOLKOVÁ NOC v Dolánkách u Turnova. Program:

Pátek
18.00 – otevření areálu
20.00 – country bál, k tanci a poslech hraje Dostavník & předtančení Irské sestry

Sobota
11.00 – otevření areálu
12.00 – 12.45 Jaroslav Smejkal a Kateřina Šedivá
13.15 – 14.00 Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba
14.30 – 15.30 Sestry Steinovy
16.00 – 16.45 Jaroslav Samson Lenk
17.15 – 18.15 Bluesberry
18.45 – 19.30 AG Flek
20.00 – 20.50 Pavel Bobek & Malinaband & Robert Křesťan
21.20 – 22.10 Pavlína Jíšová a přátelé
22.40 – 23.40 Pocta Zuzaně Navarové
00.10 – 01.00 Banjo Band Ivana Mládka
* HRAD TROSKY. Od 17. do 19. července se tu koná divadelní festival. Program od rána do večera, v podvečer divadelní představení, večer pověsti a pohádky o hradu.

 

Sobota 18. července
* V 10.00 hodin začíná v areálu Šťastné země v Radvánovicích akce „Dřevěná sobota“.
* Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá tradiční LETNÍ KONCERTY v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále (u zámku). Druhý koncert začíná v 16.30 hodin, účinkuje populární barytonista Jakub Pustina, doprovází Richard Pohl.

* V 18.00 hodin začíná v synagoze v Krajířově ulici přednáška „Moudrost rabínů“.

 

Neděle 19. července

* Loutkáři na zámku Hrubý Rohozec. V renesančních prostorách v přízemí zámku hraje pohádku pro děti loutkářský soubor Na Židli Turnov (Červená karkulka). Začátky v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.

 

Úterý 21. července

* V 18.00 hodin začíná v altánu v letním kině koncert písničkáře Zdeňka Bíny (jinak lídr kapely 123 minut).

 

Pátek 24. července

* Od 18.00 hodin se před Střelnici představí samostatným koncertem známá turnovská folková kapela PRANIC.

 

Pátek 24. – neděle 26. července

* BENÁTSKÁ NOC (17. ročník). Jeden z největších hudebních festivalů v České republice. Koná se v samostatném areálu na okraji Malé Skály. Vystoupí zde přes 120 kapel, hlavní hvězdou bude německá skupina GUANO APES, mezi další zahraniční lákadla letošního ročníku patří Tarja Turunen, bývalý a opěvovaný hlas skupiny Nightwish, Paradise Lost, britští „gothicmetaloví pionýři“, a MIDGE URE, frontman, kytarista a zpěvák slavné britské kapely ULTRAVOX. Bohatě je zastoupena také slovenská scéna, např. IMT Smile, No Name, Katka Knechtová, a další. Nejhojnější skupinou interpretů jsou bezesporu české kapely v čele s Chinaski, J.A.R., Walda Gang, Support Lesbiens, nestárnoucí František Ringo Čech ad.

Uskuteční se také tradiční doprovodný program (neckyádu, fotbalový zápas rockerů ad.), přichystáno je také něklik novinek. Podrobný program jednotlivých scén najdete na www.benatskanoc.cz.

 

Sobota 25. července

* Opět na trase Turnov – Semily a Turnov – Rovensko pod Troskami vyjede parní vlak tažený turnovskou lokomotivou řady 310. Jízdní řád je stejný jako 11. července.
* V 10.00 hodin začíná v areálu Šťastné země v Radvánovicích akce „Pohádkový den“.
* V 9.00 hodin začíná na střelnici MS Vesecko Malý Rohozec soutěž v brokové střelbě – VC Města Turnov.

 

Neděle 26. července

* Loutkáři na zámku Hrubý Rohozec. V renesančních prostorách v přízemí zámku hraje pohádku pro děti loutkářský soubor Spojáček Liberec (O princezně, která mluvila cizí řečí). Začátky v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.

 

PROGRAM LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI

Po dobu hlavního provozu letního kina (červen, červenec, srpen) není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Po dobu rekonstrukce Skálovy ulice bude vstup do letního kina zajištěn ve směru z městského parku.

* Čtvrtek 9., pátek 10. července ve 21.30 hodin: JMÉNEM  KRÁLE. Premiéra českého historického filmu. Píše se 13. století. Království českému a markrabství moravskému vládne Přemysl Otakar II. Na zásnuby, které mají usmířit dva znesvářené rody, odjíždí Oldřich z Chlumu. Cestou na hrad narazí na mrtvolu oloupeného a přepadeného kupce. Během slavnostní hostiny, pořádané na jeho počet, je zavražděn purkrabí. Kdo stojí za podivnými vraždami a jaká je mezi nimi souvislost?

* Sobota 11., neděle 12. července ve 21.30 hodin: DVOJÍ HRA. Thriller USA. Dannyho parťáci potkávají pana a paní Smithovy…

* Úterý 14. července ve 21.30 hodin: POSLEDNÍ DŮM NALEVO. Premiéra hororu USA. V lidském životě mohou nastat chvíle, kdy se z beránků stávají vlci. Většinou v tom hraje roli náhoda. Třeba jako ta, která poslala bandu násilníků schovat se před bouřkou do posledního domu nalevo, v němž žili lidé, kteří se během jediné noci z obětí proměnili v jejich katy.

* Středa 15. července ve 21.30 hodin: UKRUTNĚ ŠTASTNI. Dánské drama ve filmovém klubu. Groteskně laděný příběh o mladém policajtovi přijíždějícím z velkoměsta na osiřelý zapadákov připomíná svou stylizací, temnou atmosférou a smyslem pro černý humor nejlepší filmy bratří Coenů.

* Čtvrtek 16. až neděle 19. července ve 21.30 hodin: DOBA LEDOVÁ 3: ÚSVIT DINOSAURŮ. Premiéra animovaného filmu USA. Hrdinové z prostředí pod bodem mrazu se vrací, aby zažili další neuvěřitelné dobrodružství. (Od pátku do neděle se film hraje také v budově kina v Žižkově ulici, začátek vždy v 17.30 hodin.)

* Úterý 21., středa 22. července ve 21.30 hodin: TRANSFORMERS: POMSTA PORAŽENÝCH. Akční sci-fi USA. Mimozemští roboti měnící se v pozemská auta jsou zpátky. Co se zdálo být riskantním podnikem, se pod vedením předního hollywoodského bouráka Michaela Baye proměnilo v počátek potenciálně velmi úspěšné série, která právě teď píše svou druhou kapitolu.

* Čtvrtek 23., pátek 24. července ve 21.30 hodin: KÁMOŠ K POHLEDÁNÍ. Komedie USA. Peter Klaven (Paul Rudd) má krásnou snoubenku, skvělou práci a jeden zdánlivě nepatrný problém. Postrádá nejlepšího kámoše, který by mu šel na svatbu za svědka.

* Sobota 25., neděle 26. července ve 21.30 hodin: ŽIVOT JE BOJ. Akční thriller USA. Život na newyorských ulicích je tvrdý. Zvlášť když v kapse nemáte ani cent. Dostáváte ránu za ranou a je jen na vás, jestli spršku direktů ustojíte, nebo ji dokonce začnete vracet. 

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde nová celoroční expozice „Pod oknama roste bejlí“, věnovaná čarovným bylinkám a koření.

– V galerii muzea probíhá výstava s názvem „Turnovské stříbro“. Jde o výstavu k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově, která představuje dosud málo známou část jedinečné školní sbírky, a sice tepané stříbro. Kolekce školních prací z období 1900 – 1974 jsou proto pozoruhodným příspěvkem ke skromným dějinám novodobého českého stříbrnictví. Výstava potrvá do 11. listopadu 2009.

– Ve výstavním sále probíhá do 12. září jedinečná výstava DĚJINY UDATNÉHO ČESKÉHO NÁRODA – 70 metrů dlouhé leporelo Lucie Seifertové.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

* Ve fotogalerii Safír v turnovském muzeu je od 3. července výstava aktů Milana Lhotáka (do 7. srpna).

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – můžete do 1. července vidět fotografie Jiřího Večerníka z Holandska.

* GALERIE GRANÁT na červenec – návštěvnické centrum. Od 1. do 24. července tradiční akce Kámen a šperk v Českém ráji. Praktické ukázky řemesel a prohlídky s průvodcem. Otevřeno od pondělí do neděle 9. 00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin. Od 3. července je zde výstava „Brazílie – země drahých kamenů“ (zahájení v 17.00 hodin, výstava potrvá do 2. října). Galerie nabízí též vystavu kreseb a grafiky Pavla Starého (od 3. července do 3. srpna), na kterou v srpnu navazuje výstava kreseb a akvarelů  Libuše Šmejcové (od 3. srpna do 18. září). V červenci je tu též výtava fotografií Bohuslava Bočka.

* Městská knihovna: Do konce srpna je zde výstava fotografií mladého autora Davida Nožičky a do konce prázdnin probíhá také výstava výtvarných prací žáků základních škol „Barevný svět kolem nás“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.