KULTURNÍ POZVÁNKY PRVNÍ POLOVINY LISTOPADU

0

Nabídka první poloviny listopadu potěší rodiče žáků devátých tříd základních škol. Burza středních škol patří mezi tradiční a zavedené akce, i v pátek 6. listopadu na půdě střední školy u nádraží proběhne prezentace všech středních škol v regionu. V ZŠ ve Skálově ulici pořádají den otevřených dveří. V sobotu 7. listopadu nás čeká na Střelnici impozantní módní přehlídka salonu M. Vrzalové. Proběhne také představení dvou knížek, které by mohly být zajímavým dárkem pod vánočním stromečkem. Regionální patrioty zaujme kniha Ladislava Šourka o tajemstvích pod Kozákovem (křest 4. listopadu), ve čtvrtek 12. listopadu bude svoji knihu, inspirovanou lidovou kuchyní křtít v muzeu Vladimíra Jakouběová. Nabídka první poloviny listopadu vrcholí setkáním k výročí 17. listopadu 1989.

Středa 4. listopadu
* Slavnostní křest knihy Ladislava Šourka „ZA TAJEMSTVÍMI KRAJE POD KOZÁKOVEM“. Akce se uskuteční od 17.00 hodin ve výstavním sále ZUŠ na turnovském náměstí.

* PETR KALANDRA MEMORY BAND. Koncert nejen pro pamětníky. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

 

Čtvrtek 5. listopadu

n200911020820_vakci_59_09_logo* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ZŠ VE SKÁLOVĚ ULICI.

Program na I. stupni (Alešova ulice) pro budoucí prvňáčky:

– od 8.30 – 13.30 hod. – výtvarné dílničky

– v 10.00, 11.00, 14.00, 15.00 hod. – prohlídka budovy a tříd

– v 10.30 a 15.30 hod. – ukázka práce na interaktivní tabuli

– 13.00 – 14.00 hod. – ukázka práce školní družiny

Program na hlavní budově Skálova /zvláště pro budoucí šesťáky/

– v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 hod. – ukázka výuky na interaktivní tabuli

– od 8.00 do 11.30 – dle zájmu prohlídka budovy a tříd

– v 10.00 hod. – návštěva výuky sportovních tříd

– 14.30 – 15.30 hod. – návštěva výuky volitelných a nepovinných předmětů

– 15.30 – 16.00 hod. – prohlídka budovy a tříd

– 16.00 hod. – ukázka práce na interaktivní tabuli

Případné dotazy vám v tento den zodpoví ředitel školy Mgr. Roman Mareš. Jsme vám k dispozici také na telefonním čísle 481 322 770, kde se můžeme domluvit i na jiném termínu konzultace.

 

Pátek 6. listopadu

* V pořadí 15. BURZA STŘEDNÍCH ŠKOL pro žáky a žákyně osmých a devátých ročníků ZŠ a jejich rodiče se uskuteční od 8.30 do 16.00 hodin v budově školy v Alešově ulici v Turnově (u nádraží, bývalá ISŠ).

 

Sobota 7. listopadu

* TANČÍRNA. Galavečer pro milovníky kvalitní zábavy. Orchestr Rudy Janovského ve spolupráci se salonem M. Vrzalové, to je hudba 30. – 40. let a módní přehlídka. Připraven je i malý raut. Číslované stoly, předprodej za 390 Kč, na místě za 400 Kč. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin. POZOR, POŘAD SE PRO NEZÁJEM VEŘEJNOSTI NEKONÁ!!!

 

Úterý 10. listopadu

* Křeslo pro hosta: SETKÁNÍ S PÍSNIČKOU A PŘÍBĚHEM. Pořad pro seniory, do kterého se mohou zapojit aktivně i účastníci setkání. Pořadem provází Eva Kordová a dále účinkuje Jarmila Enochová, divadlo jednoho herce Rolnička. Klubovna Penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

* DEN NA ZKOUŠKU. Něžná komedie o praštěné Veronice, která chce doopravdy poznat svého vyvoleného. Hrají: Monika Absolonová, Laďka Něrgešová, Radek Valenta a Jan Maxián. Městské divadlo Turnov, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 12. listopadu

* MALÉ VELKÉ SOCHÁNÍ V PONORCE. Výtvarná dílna pro děti ve Žluté ponorce v Husově ulici (od 14.00 do 18.00 hodin).

* V BABIČČINĚ KUCHYNI OD TŘÍ KRÁLŮ DO VÁNOC – vernisáž vánoční výstavy v Muzeu Českého ráje v Turnově. Výstava je výsledkem a shrnutím předchozích dílčích projektů, které muzeum realizovalo především na Dlaskově statku. Koncepce výstavy vychází z prezentace inventáře dobového zařízení kuchyní – nádobí, nástrojů a náčiní, které se při přípravě pokrmů používaly na počátku 20. století. Výstavu doplňuje i vydání populárně naučné publikace – jedná se o první psanou kuchařku, která je lidové stravě v tomto regionu věnována. Obsahuje více než 300 původních receptů, sesbíraných ze starých místních kronik a zapsaných z výpovědí pamětníků. Autorkou je Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea. Publikaci doplňují kresby J. V. Scheybala a fotografie B.Jakoubě. Vernisáž začíná v galerii muzea v 16.30 hodin, v kulturním programu vystoupí folklorní soubor Jizera. Výstava potrvá do 30. prosince.

 

Pátek 13. – sobota 14. listopadu

POETIKA 2009 – Přehlídka hudby a poezie

V pátek recitační soutěž mládeže (uzávěrka přihlášek recitátorů 6. listopadu v KC Turnov nebo v městské knihovně). Sobotní galakoncert: písničkáři Michal Vaněk, Iva Marešová & 999 a Jiří Dědeček, účastník Folkové poetiky před 20 lety! Sobotní koncert začíná v 18.00 hodin v turnovském městském divadle.

 

Pátek 13. listopadu

* BIG FISH GONE (grunge rock), domácí kapelu přijedou podpořit ještě liberečtí LRU (stoner rock-psychedelic). KC Střelnice, začátek ve 20.30 hodin.

 

Sobota 14. listopadu

* DISKOTÉKA. Mega Dance Party. KC Střelnice, začátek ve 21.00 hodin.

 

Úterý 17. listopadu

* TURNOVSKÉ OBČANSKÉ FÓRUM OPĚT NA NÁMĚSTÍ. Malý happening se bude od 17.00 hodin na náměstí Českého ráje. Pořadatelé slibují i legendární multikáru, ze které v listopadu 1989 řečníci k lidem hovořili. Program zahájí Daniela Weissová a Ivan Kunetka, pár slov řeknou: Václav Šolc – první starosta po listopadu 1989, Jiří Studený – tehdy profesor na hotelové škole a Petr Vydra – tehdy student. Hudební doprovod Ondřej Halama.

* ROCKSTŘEL 09. Oslava 20. výročí sametové revoluce v rockovém rytmu a za účasti místních hudebních skupin. Večer vystoupí brněnská skupina Progress 2. Provází Bára Štěpánová. Vstupné v předprodeji symbolických 89 Kč na celý den, na místě 100 Kč. KC Střelnice, začátek v 10.00 hodin.

 

Připravuje se

* Středa 18. listopadu: AUSTRÁLIE. Cestopisná přednáška a představením agentury Australia Best Study. Přednáší Ing. Pavlína a Vráťa Řeholovi. Doplněno videem z tropické části Austrálie. Kulturní sálek turnovské městské knihovny, začátek v 18.00 hodin.

* Pondělí 23. listopadu: NO NAME. Koncert známé slovenské kapely, večer zahájí brněnská kapela Pozdní sběr ve stylu jižanského rocku. Vstupenky v předprodeji za 290 Kč, na místě 310 Kč. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

* Pátek 27. listopadu: ORCHESTR VÁCLAVA HYBŠE – Vánoční koncert 2009. Hlavním hostem je herec Luděk Sobota. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

* Sobota 28. listopadu. Myslivecké sdružení Vyskeř pořádá tradiční HUBERTSKOU ZÁBAVU na sále kulturního domu v Kacanovech. Hrají Veselí pozůstalí. Bohatá tombola a myslivecká kuchyně, vstupné 150 Kč. Začátek ve 20.00 hodin. Z Turnova je zajištěna autobusová doprava, odjezd v 19.00 hodin od Preciosy v Přepeřské ulici, další zastávka je u „Pandy“ a u zvláštní školy v Sobotecké ulici. Vstupenky si rezervujte na tel. 606 621 427.

 

ZA HUMNY

* Čtvrtek 5. listopadu. V Městském divadle v Žlezném Brodě odehraje ochotnický soubor Nakafráno z Turnova svoji skvělou divadelní hru NAŠTĚKANÁ. Začátek v 19.00 hodin, vstupné 50 Kč.

* Sobota 7. listopadu. Město Železný Brod, dechová hudba Broďanka a Sportovní klub Jirkov srdečně zvou na pokračování akce POJĎTE S NÁMI ZA DECHOVKOU. Začátek ve 14.00 hodin v sokolovně v Jirkově. K poslechu i tanci hrají: Big Band Železný Brod, Broďanka – Železný Brod, Desanka – Desná, Javorka – Lázně Bělohrad.

* Pátek 6. listopadu. Kulturní komise Obecního úřadu Libošovice ve spolupráci s Občanským sdružením Malechovice

pořádá v Hotelu Český ráj v Libošovicích cyklus přátelských setkání se zajímavými lidmi – Ing. Jaroslav Egert „Mlýny na Žehrovce“, začátek v 19.00 hodin.
Pátek 13. listopadu. Kulturní komise Obecního úřadu Libošovice ve spolupráci s Občanským sdružením Malechovice

pořádá v Hotelu Český ráj v Libošovicích cyklus přátelských setkání se zajímavými lidmi – Ivan Pírko „Na kole a pěšky, jak je ten svět hezký“. Cestovatelské zážitky, začátek v 19.00 hodin.

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)

* Čtvrtek 29. a pátek 30. října od 17.30 a 20.00 hodin: JÁNOŠÍK. Slovensko/Polsko/ČR – Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával.

* Sobota 31. října a neděle 1. listopadu od 17.30 a 20.00 hodin: LIŠTIČKY. V novém českém filmu se au-pair Alžběta zoufale snaží vytvořit si svůj nový domov v Irsku tím, že si chce najít chlapa za každou cenu. Částečně proto, že její skutečný domov na Slovensku bude brzy srovnán se zemí kvůli nové dálnici, ale hlavně má své osobní důvody…

* Středa 4. listopadu od 20.00 hodin: LEKCE FAUST. Film českého surrealistického režiséra Jana Švankmajera na motivy báje o Faustovi. Filmový klub.

* Čtvrtek 5. a pátek 6. listopadu od 17.30, sobota 7. a neděle 8. listopadu od 20.00 hodin: HODINU NEVÍŠ… Premiéra českého drama. Ne tak docela fiktivní příběh člověka, který ve skutečnosti dostal označení heparinový vrah. Co bylo příčinou a co se odehrává v mysli mladíka, který se rozhodne vykonat a vykonávat ty nejtěžší zločiny a mít přitom často pocit, že vlastně dělá dobrou věc? Co nutí nadějného a inteligentního adepta studia medicíny z podstaty se změnit a páchat na lidech zlo?

* Čtvrtek 5. a pátek 6. listopadu od 20.00 hodin: PROTEKTOR. České milostné drama. Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. Příběh osudového vztahu dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé. Film byl vyslán do boje o Oscara.

* Sobota 7. a neděle 8. listopadu od 17.30 hodin: GAMER. Akční sci-fi USA. Blízká budoucnost přináší nové zdroje zábavy. Lidé z celé zeměkoule se sejdou na síti, budou přihlížet a hrát simulační hry, v nichž se v naprosté anonymitě projevují jejich nejskrytější touhy a fantazie.

* Neděle 8. listopadu od 10.00 hodin: OŠKLIVÉ KAČÁTKO A JÁ. Dánský animovaný dětský film. Pozor: Promítá se v malém sále KC Střelnice.

* Středa 11. listopadu od 20.00 hodin: DŮM K POVĚŠENÍ. Jugoslávské drama. Hlavní hrdina filmu Perhan v romské osadě, ze které jsou pravidelně unášeny děti do Itálie, kde jsou využívány Ahmedovou mafií k různým zločinům. Filmový klub.

* Čtvrtek 12. až neděle 15. listopadu od 17.30 hodin: AŤ ŽIJÍ RYTÍŘI. Český dobrodružný film. Po ztřeštěných komediích přichází jeden z nejúspěšnějších režisérů současnosti Karel Janák s dobrodružnou komedií pro celou rodinu zasazenou do středověku. Martin z Vamberka (David Prachař), čestný rytíř a starostlivý otec pěti dětí, je nařčen z čarodějnictví a loupeživých výprav. Odjíždí proto na královský dvůr hájit svoji čest a nechává tvrz v rukou svého nejstaršího syna Petra a jeho sourozenců. Netuší, že ono udání je dílem závistivého, hrabivého a dokonale slizkého souseda Albrechta z Krvenos (Pavel Kříž), který netouží po ničem jiném, než se panství zmocnit. Zdá se, že zlo už má vyhráno. Albrecht ovšem brzy zjistí, že vyzrát nad partou malých rytířů je někdy těžší, než porazit armádu Saracénů.

* Čtvrtek 12. až neděle 15. listopadu od 20.00 hodin: ULOVIT MILIARDÁŘE. Česká komedie. Po teenagerovském snímku Gympl přichází Tomáš Vorel s filmem, který se dotýká aktuálních témat – médií, lobbingu, manipulace s informacemi, korupce a s ní spojených politických tlaků. PR manažer Lehký (Jiří Mádl) dostane vládní zakázku, aby z konkurenčních důvodů odstavil dravého podnikatele Grossmana (Tomáš Matonoha). Pro tento účel si najme všehoschopného reportéra Skopového (Radomil Uhlíř) a rozjede kampaň se zinscenovanou reportáží…

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

– Výstavní sál muzea – VÝSTAVA ZNÁMEK A STARÝCH POHLEDNIC. Výstava potrvá do 22. listopadu.

– V galerii muzea od 12. listopadu bude k vidění vánoční výstava inspirovaná starými recepty z našeho regionu – V BABIČČINĚ KUCHYNI OD TŘÍ KRÁLŮ DO VÁNOC. Výstava potrvá do 30. prosince.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

– Galerie Safír v muzeu – od 7. listopadu (vernisáž ve 14.00 hodin) je zde výstava nazvaná JEDE JEDE MAŠINKA Výstava potrvá do 11. prosince.

* Galerie v turnovském infocentru na náměstí Českého ráje – do 6. ledna 2010 zde bude k vidění výstava fotografií Otakara Kudrnáče nazvaná Riegrova stezka.

* Galerie Granát, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Výstava fotografií Evy Jiřičková – „Struktury“ a obrazů z Českého ráje a Pojizeří Vladimíra Hráby (9. listopadu – 4. prosince). Od 5. listopadu (vernisáž v 17.00 hodin) je zde také výstava Aleny Novotné, členky fotokroužku Žluté ponorky.

* Městská knihovna Antonína Marka: Lidová  architektura kolem Prachovských skal. Komorní výstava fotografií Petra Luniaczka z Českého ráje. Výstava potrvá do 31. prosince.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.