UDĚLEJTE RADOST BLIŽNÍMU. KNIHOU

0

Možná to také znáte. Zvlášť o Vánocích hodně z nás dostane pod stromeček novou knihu. Jenže, kam s ní, když knihovna je již plná a v bytě máte málo dalších úložných prostor? A tak často padne volba na knihy staršího data vydání, o kterých víte, že ty už opravdu nikdy číst nebudete. Můžete je donést do antikvariátu, máte ale i jinou možnost. Dát je do knihobudky! Několik jich funguje i v Turnově.

„Knihobudky na veřejných místech v Turnově fungují od roku 2015, minimálně tedy ty nainstalované Městskou knihovnou Antonína Marka. V průběhu let se staly poměrně hojně využívanou alternativou, jak dát knihám druhý život,“ říká ředitel turnovské knihovny Jaroslav Kříž.

Knihobudka u nemocnice

Jak dodává, lidé tuto službu opravdu využívají, neboť knihy se v knihobudkách velmi často mění. Z tohoto pohledu je nejoblíbenější knihobudka před nemocnicí, knihy se ale často mění i v knihobudkách na sídlišti u nádraží a na autobusovém terminálu. „Docela dobře se také chytla i nejnovější knihobudka určená především dětem před Mateřskou a Základní školou speciální Sluníčko v Turnově II. Naproti tomu knihobudka v městském parku již od roku 2018 lidem neslouží. Totálně ji zničil vandal,“ přibližuje ředitel knihovny.

Právě do městského parku uvažuje turnovská knihovna umístit novou knihobudku, resp. knihobudku upravenou z původní telefonní budky, co jich ještě před lety bývalo po městě poměrně hodně. Dnes, v době mobilů, již jejich provoz přestal dávat smysl. A jednu takovou bývalou telefonní budku mají v knihovně připravenou k renovaci, zatím stojí pod balkonem hlavní budovy v Jeronýmově ulici.
„V plánu je, že by tato budoucí knihobudka byla i jistou zajímavostí pro turisty, neboť její strany by byly pomalované kresbami z Českého ráje. Realizaci máme naplánovanou na letošní rok, ale ještě stále nemáme na renovaci k dispozici dostatek peněz,“ doplňuje Jaroslav Kříž.

Knihy, kterými chcete udělat radost druhým, můžete také odložit přímo v hlavní budově Knihovny A. Marka – hned u vchodu do budovy je k tomu vyhrazený prostor. „Funguje to tady stejně jako v knihobudce, lidé si tu volně mohou brát či sem přinášet již nepoužívané knihy ze svých domácností. Pokud nevíte, co se starými knihami a nevhodnými knižními dary, tak je moc prosím nevyhazujte do popelnic ani nenoste do sběru. Je to škoda. Velký zájem je o regionální literaturu, ale i o oddechové knížky, které třeba dobře poslouží při cestě vlakem. A po přečtení je zase můžete v knihobudce odložit, ať poslouží někomu jinému,“ uzavírá ředitel turnovské knihovny.

V současnosti se turnovská knihovna stará o pět knihobudek:
* Dolánky, nedaleko jezu (50.6013667N, 15.1700944E)
* Sídliště, Turnov II (50.5892975N, 15.1390964E)
* Autobusový terminál, Turnov II (50.5868983N, 15.1406089E)
* Před školkou, Turnov II (50.5885603N, 15.1412911E)
* Před nemocnicí (50.5893150N, 15.1683667E)
* Městský park (50.5894047N, 15.1597286E) – zničeno.

Nedávno také vznikla knihobudka u charitativního obchůdku ADRY v Pasáži Kinský v Hluboké ulici, poměrně známé je, že jako improvizovaná knihobudka slouží například i autobusová čekárna v Pelešanech.

O celorepublikovém projektu knihobudek najdete více ZDE: https://www.knihobudka.cz/

Knihobudka v sídlišti u nádraží před mateřskou školou

Knihobudka na terminálu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.