NĚŽNÝ BARBAR MICHAL UXA VICEMISTREM EVROPY

0

KULTURISTIKA / V bílém tričku vyrýsované svaly zvýrazněné tetováním – potkat ho večer v opuštěné ulici, bez reptání vyndám šrajtofli se vším, co v ní je. Naštěstí jsme se k rozhovoru setkali v příjemném prostředí jisté turnovské benzinky a z „Barbara Conana“ se vyklubal sympatický mistr České republiky a vicemistr Evropy v kulturistice Michal Uxa (41) z Lestkova.

Za samorostlým amatérem RLS Teamu registrovaným v NABBA Czech, jdoucím si svou vlastní životní cestou, jsou po letech odříkání a tréninkové dřiny vidět více než slušné sportovní úspěchy. To jenom dokumentuje fakt, že ani sportovci po čtyřicítce nejsou odepsaným inventářem, a že když se chce, tak to prostě jde. A chtít se v tomhle případě musí.

Další úspěšný reprezentant sportovní plejády Turnovska, a dnes už i Česka, se bez roční přestávky způsobené zraněním věnuje kulturistice už bezmála dvacet let. „Při posilování mně vyklouzla činka a pohmoždila pár prstů na rukách. Činka musela stranou. Stavěl jsem barák, kondičně se udržoval v rámci možností a do toho si udělal trenérskou licenci II. třídy,“ vysvětluje zdravotní lapálie Michal.

Ten jako každý kluk hltal filmy se Stallonem a chtěl být jednou jako on. V té době se činky vyráběly ještě z plechovek vylitých betonem a spojených železnou tyčí. Jeho první posilovna na půdě rodného domu byla dále vybavena jednoduchými posilovacími stroji, v nichž jako kladky sloužila kolečka z kočárků. Nyní je jeho domovskou posilovnou ta v hale TSC u turnovského nádraží, která má veškeré vybavení potřebné pro vrcholovou přípravu.

„Trénuju zhruba šestkrát týdně, maximálně hodinu a půl. A do toho teď občas také závody. Mám skvělé přátele, a především oporu ve své ženě Marii, s kterou si rozumíme snad ve všem. Jsem moc rád, že řekla ano. Bohužel i nadále si vzhledem ke svým přísným dietám a stravovacím návykům musím vařit sám,“ říká s úsměvem úspěšný sportovec. A dává k lepšímu historku zrodu jejich manželství. „Závodit jsem začal teprve v roce 2016, a to právě na výzvu přátel. Před prvními závody jsem vše konzultoval s Pavlem Kočvarou (viz loňský rozhovor ZDE), ať už šlo o přípravu samotnou, stravu nebo výživové doplňky firmy AMIX Pepy Bukvice, pózování a další věci nutné k co nejlepší prezentaci před porotou. Cítil jsem se moc dobře, a abych měl ještě větší motivaci, řekl jsem si, že když vyhraju, požádám přítelkyni o ruku. Stalo se ve Vysokém Mýtě na TORO Cupu. Vyhrál jsem nováčky a byl druhý ve své výšce. Prstýnek ze speciální kapsičky mých plavek musel ven a Marie ho přede všemi přijala, takže mou radost ztrojnásobila, protože umístění mě zároveň nominovalo na první mezinárodní závody v Rakousku. Byť pro mě je mnohem podstatnější a prvořadý můj osobní pocit, přiznávám, že rozhodně je to adrenalinová výzva a perfektní motivace, která nejlíp odráží mou snahu o duševní a fyzickou vyrovnanost. Myslím, že čtvrté místo hned pod bednou nebylo pro začátek snad tím nejhorším vykročením na světovou scénu,“ ohlíží se za překotnými událostmi posledních let Michal Uxa.

V roce 2017 s Pavlem Kočvarou skončili na Prag open oba bronzoví, na kyperském mistrovství světa každý obsadil ve své kategorii sedmé místo. Do toho si Michal z druhého otevřeného závodu Austria open odnesl stříbro.
„Jak už jsem říkal. V mém případě nejde až tak o honbu za sportovní kariérou. Umístění jsou jenom příjemným bonusem pro můj rozvoj, který nezastavilo ani již zmíněné zranění osm týdnů před mistrovstvím Evropy. Nelenil jsem, a vedle trenéřiny složil také zkoušky národního porotce. Je pravda, že ta nucená přestávka revitalizovala mé tělo natolik, že jsem na letošní mistrovství České republiky byl připraven jako nikdy. Mezi sedmi borci jsem vyhrál výšku do 172 cm a v kategorii Masters 40 jsem byl ohodnocen bronzem. Ovšem ten největší emoční moment mi přineslo předání poháru za titul mistra ČR z rukou mého syna Michaela,“ zjihnul „tvrďák“ Michal Uxa.
Pár dní nato si zajel do Vídně na další mezinárodní mistrovství Rakouska, aby do své sbírky lesklých kovů přidal další dvě stříbrné medaile za vystoupení v kategoriích Men3 a Masters 40.
„Letošní rok byl pro mě náročný, ale vyplatilo se. Veškerou svou několikaměsíční přípravu jsem soustředil na mistrovství Evropy v anglickém Manchesteru. Cítil jsem se fakt dobře, a to se potvrdilo i na soutěžním pódiu. Bylo z toho krásné druhé místo a titul vicemistr Evropy. Musím dodat, že celá naše reprezentační šestka skončila na různých stupních vítězů, takže jsme byli velmi úspěšnou výpravou,“ byl po všech stránkách spokojen Michal Uxa, kterého na letošní skvělou sezonu připravil Michal Benda.

Po návratu z velkého světa vypracovaných mužských těl do kraje pod Kozákovem se Michal dál chce snažit svůj čas spravedlivě dělit mezi rodinu a práci na sobě. Kromě toho už mu moc místa na něco ostatního nezbývá. Tréninkovou dřinu by chtěl zúročit hned na několika vrcholných akcích další sezony. Po MČR se chce prezentovat také na pražském mistrovství Evropy, a budou-li finance, láká jej účast na mistrovství světa v Mexiku. „Jsou to velké cíle, ale právě ty mě motivují a posunují dál,“ říká náš kulturista s vírou, že se z případných úspěchů v první řadě bude radovat právě se svými nejbližšími.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.