VLASTÍK 2010 ANEB DOMOV JE MÍSTO V SRDCI

0

Ve čtvrtek 6. a v pátek 7. května se v Masarykově Základní škole v Tatobitech uskutečnil třetí ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2010. Letos se sešlo deset týmů chtivých vlastivědného poznání. Je dobře, že Vlastík se dostává do povědomí a stále více škol se hlásí k účasti. Bohužel, školu nemáme nafukovací, takže nenajdeme-li nějaké jiné řešení, počet deseti týmů bude konečný. A co že to ten Vlastík je? Jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák). Žáci dva dny plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Motto soutěže – „Domov je místo v srdci“ – znamená, že všechny úkoly jsou směřovány k poznání místa, ve kterém žijeme.

První den po slavnostním zahájení na děti čekaly cyklické úkoly, ve kterých musely osvědčit postřeh, pohotovost a smysl pro orientaci, a ročníkové úkoly pro děti ze stejných ročníků škol. Jako každý rok ani letos účastníky neminuly také protokoly, tedy všeobecné testy z vlastivědy, prvouky, přírodovědy, ale třeba i z matematiky – vždyť Vlastík je chlapec komplexně zdatný. Na druhou část prvního dne byl připraven ještě vlastivědný orientační běh a potom hlavní blok letošního Vlastíka – výroba ručního papíru a razidla na pečetě.
Po celodenním soutěžení děti čekala i relaxační část – přednáška Václava Mikule, pracovníka KRNAPu, který je seznámil s faunou a flórou Krkonoš. Večer ještě pořadatelé připravili opékání buřtů na ohni, což trochu pokazila vydatná přeháňka.

n201005121620_oso_041_010_vlastikDruhý soutěžní den děti zpracovaly závěrečnou část protokolů a na závěr hlavní soutěžní úkol, kterým byla tvorba glejtu opatřeného pečetí, vážícího se k určité pověsti z okolí jejich bydliště. Závěrečná prezentace pak uzavírala celé dvoudenní soutěžení. Každý tým představil ostatním pověst, ukázal glejt a sehrál kratičkou scénku. Milým překvapením pro všechny soutěžící a pořadatele byla přítomnost senátora Jaromíra Jermáře. Pan senátor, který je původním vzděláním historik, shlédl prezentaci a velice ocenil prospěšnost celé akce. Jak uvedl, je dobře, že v dětech stále pěstujeme lásku k vlasti a historii.

Vítězem dvoudenního klání se letos stali žáci ze ZŠ v Mašově. Za nimi se poskládaly týmy z Přepeř, Rovenska pod Troskami, Turnova (Žižkovy ulice), Velkých Hamrů, Tatobit, Bělé u Turnova, Příšovic, Turnova (Skálovy ulice) a z Dobrovice. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů (Česká spořitelna, VZP aj.) ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů.

Na akci se podíleli, sponzorsky do soutěže přispěli a velký dík patří zejména Obecnímu úřadu v Tatobitech v čele se starostkou Lenkou Malou, paní Jolaně Mazánkové za pamětní medaile, finančně nám přispěli Kovo-Mazánek s.r.o., S.H. TINY, pánové Miroslav Kořínek, Martin Jaroš, Libor Vild a senátor našeho regionu Jaromír Jermář. Velký podíl na zdaru celé akce mají všichni pracovníci naší školy a místní hasiči.

 

Pavel Vaněk

zs.tatobity@seznam.cz , www.skola.tatobity.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.