KOLEM DOKOLA OKOLO KOL. NOVÁ HRA NA MOTIVY TOUR DE FRANCE

0

Vzpomínky z dětství a vrcholové cyklistické podniky stály na počátku zrodu nové deskové hry, která má podle všeho všechny předpoklady stát se úspěšnou především v zemích, kde cyklistika je takříkajíc národním sportem. Její autoři pocházejí z Turnova. „Když jsme jednou se synem sledovali v televizi Tour de France, zachtělo se nám alespoň trochu nějakým způsobem nasát atmosféru tohoto strhujícího podniku. Vzpomínkou z dětství, kdy jsem se zaujetím sledoval své strýce, kterak kostkou pohánějí po improvizované hrací desce malé cyklisty, dostala prvotní idea docela zajímavé obrysy,“ zmiňuje po dvou letech vývojové fáze prvopočátek krkolomné cesty za realizací společných představ Antonín Šrajer. Ten si nejprve se synem svět rychlých galusek přemístil do svého obývacího pokoje.

Poté následoval kontakt firmy Czech board gammes, která se specializuje na pomoc novým autorům deskových her. Ve třech akcích v roce s nimi nejprve konzultuje jejich nápady, které dál posune seminář, aby se ve finále vyhodnotily životaschopné myšlenky. „Zúčastnili jsme se dvou setkání, a protože jsme prakticky jako jediní měli svůj projekt dotažen až do samého konce, vzešla z toho naše úspěšná prezentace. Na stupnici od –5 do +5 jsme získali +4,5 bodu, což nás samozřejmě povzbudilo do další iniciativy,“ říká mluvčí rodinného autorského dua.

Jím zafinancovaných prvních 100 kusů hry Téte de la Course (v překladu Vedoucí skupina) ve speciálním, téměř metr vysokém tubusu, zmizelo díky internetové nabídce a inzerci v osloveném časopise Peleton během pěti měsíců a objevily se i další objednávky. „Cena 990 korun by se mohla někomu zdát příliš vysoká, ale prodej zmíněného množství pouze pokryl náklady na vývoj a malosériovou výrobu,“ ozřejmil Antonín Šrajer.

 

Dobrý pocit z kladných reakcí zákazníků pak ještě umocnily některé recenze renomovaných odborníků na tuto novou deskovou hru (viz například: www.deskovehry.com). Hra je také již k vidění na celosvětovém serveru cyclingboardgames.net, kde je opět velmi kladně hodnocena. Na vytvořených herních plánech (www.tonygames.mypage.cz ), které simulují všechny etapy Tour, Gira, Vulety a jiných etapových závodů si to spolu libovolně prostřednictvím kostky, speciálních karet a pravidel rozdává na dvě desítky špičkových cyklistů světa. Ti jedou nejen v dresech svých týmů, ale i v dresech nejlepšího sprintera, vrchaře či lídra závodu a dalších kategorií jako ve skutečnosti.

 

Není určitě bez zajímavosti, že zvláštní spot o hře proběhl při komentování Robertem Bakalářem mj. také v jedné z relací Eurosportu z loňské Tour de France. „Oslovili jsme i organizační tým tohoto vrcholného cyklopodniku, ale zatím bohužel bez jakékoliv reakce. Nicméně naši myšlenku dál rozvíjíme, a protože dnešní doba je neodmyslitelně spjata s počítači, přichází pod názvem Arrivée (Dojezd do cíle) druhá, o mnohé vylepšená varianta naší hry,“ připomíná autor nápadu.

 

Na přiloženém CD v různojazyčných verzích teď hráči mají k dispozici jak podrobná pravidla, tak i tabulkový program veškerého dění okolo závodů. Jakýmsi bonusem je novinka v podobě simulovaných změn počasí, které má přímý vliv na průběh závodu. Hra, kterou mohou hrát jednotlivci, ale i různé počty týmů, skýtá neskutečné množství možností a rozhodně se u ní nebudete nudit. Seriál může totiž trvat třeba také přes týden, či dokonce celý měsíc! Jak k velké radosti autorů prohlásil jeden z kupců: „Rozdíl mezi skutečnými závody a touhle hrou je pouze v tom, že u stolu nemusím šlapat do pedálů…“

 

Podle Antonína Šrajera v současné době probíhají jednání se soukromým výrobcem. Přáním obou stran je, aby se s výrobou začalo nejpozději na jaře tohoto roku. O tom, jestli hra zdomácní, nebo se ujme spíše v zahraničí, rozhodnou především její příznivci.

 

Karel Vodrážka

sportovní redakce TvA

vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.