HISTORICKY NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ROK PŘINESL ATLETŮM 23 MEDAILÍ!

0

„Z pohledu našeho klubu AC SYNER Turnov jde opravdu o nejúspěšnější sezonu v historii,“ předeslal v úvodu našeho rozhovoru šéftrenér Aleš Drahoňovský. Ten připomněl, že se družstvo juniorů AC SYNER stalo mistrem ČR a mělo by tak v příštím roce startovat v Poháru mistrů evropských zemí! „Je to jedinečný úspěch. V podobných případech nás obzvlášť těší, že naše mládež šíří dobrý zvuk turnovské atletiky, a to i daleko za hranicemi našeho regionu,“ připomenul Aleš Drahoňovský.

Klub má v mistrovských soutěžích dospělých zapojeny především muže, kteří letos skončili na pěkném 5. místě extraligové tabulky a na mistrovství ČR družstev získali 7. příčku. V krajském přeboru závodí ještě B-tým mužů a ženy. Na této úrovni jsou též dorostenci a starší a mladší žactvo.

„Celkem se jedná asi o 250 opravdu aktivních atletů. Co nás mile překvapilo, je rekordní počet nejmenších členů naší přípravky. Ve čtyřech skupinách teď naši dobrovolní trenéři pravidelně pracují asi s osmi desítkami adeptů ve věku 5 až 11 let. Věříme, že i mezi nimi se najdou talenti, kteří po vzoru svých starších kamarádů jednou mohou promluvit do atletických tabulek,“ řekl šéftrenér.

 

V tomto směru v AC hodně spoléhají na vynikající spolupráci s partnerskou Základní školou ve Skálově ulici. Díky pochopení jejího vedení zde již sedmým rokem oficiálně a v opravdu dobrých podmínkách fungují tzv. sportovní třídy. Z celé řady úspěchů vzpomeňme třeba rok 2007, kdy starší žáci ZŠ Skálova vyhráli celostátní finále Poháru Českého rozhlasu. Žáci sportovních tříd zhruba ze ¾ tvoří kádr mládežnických družstev AC SYNER, a krom běžných tréninků v oddíle mají ve školním rozvrhu zakomponovánu zvýšenou dávku tělesné výchovy, která činí šest hodin týdně. Celkem takto v ZŠ Skálova sportuje 82 dětí. Pro ně jejich trenéři uspořádali letos mj. také jarní a podzimní soustředění. V první půli roku tak 6. a 7. třída tužila partu na Malé Skále, 8. a 9. třída zase v obci Ostružno. Všechny ročníky potom část podzimu strávily pohromadě v Srbsku u Branžeže.

 

„Společná práce, zdá se, nese své ovoce. Školní družstvo mladších žáků vyhrálo krajské finále Poháru Českého rozhlasu v Turnově a na celostátním finále v Olomouci bylo sedmé. Družstva starších a mladších žáků AC SYNER Turnov v tomto roce obsadila shodně 1. místa v Přeboru Libereckého kraje. Momentálně nejvýraznější osobností naší školské atletiky je žákyně deváté třídy Kateřina Čermáková, která se v březnu stala halovou mistryní České republiky, když 800 m zaběhla v čase 2:23,23 min. Ještě na jaře poté přivezla stříbro z přespolního běhu na 1,5 km a kov stejného ražení vyběhla zlepšeným časem 2:20,61 min v osmistovce i na zářijovém MČR žactva,“ přiblížil trenér a pedagog v jedné osobě Aleš Drahoňovský.

 

Také současní úspěšní dorostenci a junioři se povětšinou rekrutují právě ze „školské“ atletiky. Vrhař Jaromír Mazgal krom dvou zlatých medailí v kouli (hala 19,38 a venek 19,49 m) přivezl z MČR kov nejcennější ještě v hodu oštěpem (58,32 m) a v disku se díky hozeným 60,66 m stal dokonce českým rekordmanem! Zlatí byli na halovém klání také překážkář Lukáš Haloun (60 m př.), štafeta juniorů 4 x 200 m (Haloun, Krištof, Zikmund, Brož) a desetibojař Adam Helcelet. Stříbro tady vybojovali Jan Tomeš v běhu na 800 m a Michal Brož na 60 m překážek. Bronz bral v sedmiboji díky zisku 5013 bodů Pavel Nykl.

 

Na MČR pod širým nebem vyhrál běh na 110 m překážek Haloun a štafeta ve složení Haloun, Brož, Nykl a Helcelet triumfovala jak na vzdálenost 4 x 100, tak i na 4 x 400 m! Stříbro vyběhl v překážkách na 110 m Helcelet, jenž k němu přidal ještě bronz za výšku. Medaile této barvy převlékli přes hlavu také Michal Brož (hned 2x! – desetiboj a 110 m př.), Jan Tomeš za 800 m a Vojtěch Říha za vrh koulí.

 

„Jen tak pro zajímavost, Vojta Říha vyšel z líhně jilemnické atletiky, Honza Tomeš pochází z Lomnice a Pavel Nykl z Železného Brodu. Naším momentálně nejvšestrannějším TOP atletem, který už spolu s některými ostatními nakoukl pod pokličku juniorského MS, je ale vícebojař Adam Sebastian Helcelet, jenž má od nového roku spolu s Halounem, Brožem a Nyklem namířeno do Dukly Praha, kde již nyní trénují pod vedením známého desetibojaře Tomáše Dvořáka,“ připojil navýsost spokojený turnovský šéftrenér a přidal jednu perličku. „Vrhač Míra Mazgal podával vloni tak dobré výkony, že se mohl zúčastnit Evropské kvalifikace na 1. olympiádu mládeže. Ta proběhla v Moskvě a Míra skončil druhý a nominoval se tak na Olympiádu mládeže do Singapuru. Tam si hodem 60,31 m řekl o skvělý bronz v soutěži diskařů.“

 

Jak se zdá, o turnovskou atletiku nemusíme mít do budoucna strach. A ten, kdo by chtěl být u jejích úspěchů, má možnost se kdykoliv přidat. Nejen žákům mimoturnovských škol jsou totiž určeny akce Dětská atletika, organizované právě mládežnickými trenéry z AC SYNER Turnov. A kde jinde a lépe, než zábavnou formou mohou zájemci za účasti těch nejpovolanějších, „přičuchnout“ až k samotným základům královny sportu!?

 

Připravil Karel Vodrážka

vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.