FOTBAL DNES A ZÍTRA OČIMA MATADORA A MANAŽERA JK

0

Referátů z fotbalových utkání je nyní na rozdíl od otázek kolem nejpopulárnějšího sportu planety jako šafránu, nicméně pod pokličkou to vře čím dál víc. Jak nám prozradil odchovanec pražských Modřan a poté hráč mj. také Turnova a Sedmihorek Jan König, také jeho současná situace v mnohém zaskočila.

Je proto nasnadě, že monogram v titulku nepatří americkému prezidentu Johnu Kennedymu, ale právě člověku, jenž po ukončení své aktivní hráčské kariéry již pár let jako manažer zodpovídá za fotbal v Libereckém kraji. Známe se už hezkých pár let, během nichž se cholerik na hřišti změnil v rozvážného zaměstnance fotbalového svazu s patřičným nadhledem. Je mně jasné, že někdy mu není co závidět. Přesto Jana Königa (na snímku) nerozházelo ani mých symbolických 11 otázek…

1. Vraťme se zpátky na začátek bakteriologického zemětřesení, resp. na konec mistrovského ročníku 2019/2020. Dalo se vůbec něco udělat jinak?
Osobně jsem se do poslední chvíle zasazoval o dohrání soutěží, ale jako kraj jsme byli prakticky postavení před hotovou věc. V kontextu dalšího vývoje v celé republice musím dnes uznat, že rozhodnutí výkonného výboru asociace považuji za jediné možné a správné, takže nebylo vlastně co řešit.

2. Někdo by si ovšem mohl myslet, že tím pádem jste také neměli co řídit a mohli jste si jako krajští funkcionáři, byť nuceně jako některé jiné specifické profese, trochu odfrknout, ne?
Ono to bylo spíše naopak. Byl nám nařízen „home office“, což moc velká úleva nebyla, protože ve skutečnosti jsme se skoro nezastavili. Z domovů jsme společně řešili vypořádání ukončeného ročníku a musím říct, že při zhruba šedesáti telefonátech denně od oddílů, jejich hráčů a ostatních známých, jsem si občas připadal jako operátor call centra…

3. Tak to chápu, že bylo těžké odpovídat, když se vše měnilo ne ze dne na den, ale spíš z hodiny na hodinu. Měl jsi vůbec chuť se po tom všem odreagovat alespoň ligovým fotbalem, který se přece jen dohrává?
Jako hráč jsem se pohyboval po třetiligových či divizních hřištích. Nebývaly tu vždy plné ochozy, ale sem tam i hezkých pár stovek diváků přišlo. Bez nich, a obzvlášť u dvou nejvyšších lig, je to hrozné. Každý kop a bouchnutí míčem je slyšet a rozléhá se tak nějak bez emocí, které k fotbalu zkrátka patří. Ten adrenalin žádná jiná zvuková kulisa nebo diváci z kartonu prostě nemohou nahradit. Snad se vše vrátí do normálu a lidi se brzy zase sejdou v plném kotli.

4. V to doufáme všichni, ale vraťme se zpátky do kraje. Historicky zavirovaný ročník je tedy oficiálně uzavřen bez sestupů a postupů, ale mohou z něj rezultovat ještě nějaké zajímavé výstupy?
Zatím mám informaci jenom o tom, že Dubá z Českolipska přihlašuje okresní soutěž, takže je možné, že se do kraje při dopočítávání a doplnění účastníků vrátí Mírová pod Kozákovem, která skončila na 1. místě semilského okresního přeboru. Podobně teoretickou, ale zato divizní šanci mají také mužstva z čela našeho krajského přeboru, ale to pouze při dvou eventualitách, a to: buď se do nového ročníku nepřihlásí některý z našich (red. pozn.: rozuměj libereckých!) stávajících zástupců, nebo se tak vytvoří místo v jiných skupinách, které se pak doplní mužstvem, jemuž na to díky jeho loňským výsledkům vznikne nárok. Ale to všechno jsou v tento moment jen pouhé spekulace, protože definitivně to bude řešit až losovací aktiv.

5. Á propos. Když už jsme u toho a všude vládne docela zmatek. Jsou známa konkrétní a pro krajský fotbal zásadní čísla, která lze už nyní garantovat?
Samozřejmě dál jedeme v lety nastaveném soutěžním řádu. Uzávěrka přihlášek do nové sezony 2020/2021 proběhla poslední květnový den. Již zmíněný losovací aktiv proběhne letos jen elektronicky a řídící komise jej musí zvládnout do 15. srpna. Mistrovská sezona tak odstartuje hned o následujícím víkendu 22. a 23. srpna, přičemž právě týden předtím bude připraveno předkolo krajského poháru.

6. Chystá liberecký krajský fotbalový svaz v době daňových odpustků také nějakou vstřícnost vůči klubům, které pandemie rovněž citelně zasáhla, nemluvě o jejich hlavních a dalších sponzorech?
Jasné jsou dvě věci. Hráčům jednotlivých oddílů budou odpuštěny veškeré běžné tresty, takže dál půjdou čistí. Jediné, co nebude anulováno, jsou pokuty a sankce udělené na základě soutěžního řádu za vážné prohřešky klubů. Jinak finanční příspěvek z Ministerstva školství a sportu ČR je pro letošek daný a proběhne, ale vše ostatní dál zůstává na bedrech činovníků klubů.

7. Jen trochu odbočím, jak se vlastně s pauzou vyrovnávají krajští rozhodčí, a jak se připravují na mistrovský restart?
Tak to je spíš otázka na komisi rozhodčích. Ovšem co já vím, i když se s jejich počty musíme neustále potýkat, jejich aktuální stav je snad stabilizovaný. Průběžně přes náš informační systém probíhají oficiální nábory, ale jednotlivě oslovujeme při různých příležitostech také bývalé hráče a další případné adepty na soudce. Přirozeným výběrem a jejich výkonností pak na hřištích prezentují především sami sebe. Na nás je to korigovat a dohlížet na dodržování všech daných organizačních pravidel.

8. Zmínil jsi zrovna infosystém FAČRu. Vzpomenu-li na svá bafuňářská léta, byla to chvílemi opravdová řehole – třeba vyřídit přestupy či registrační průkazy. Jak fotbalovou (r)evoluci přes drobné počáteční nesnáze vnímají lidé okolo fotbalu dnes?
Sám za sebe říkám, že tohle je pro náš sport ten největší přínos. Byť to možná trvalo o něco déle než jinde, musím generálnímu sekretáři FAČRu Rudolfu Řepkovi blahořečit a smeknout před ním, že to dokázal prošlapat. Myslím, že nejsem sám, komu tohle elektronické řízení a administrativa všech stupňů řízení fotbalových soutěží usnadnila a ušetřila spoustu práce, takže za mě fakt dobrý.

9. Na honbu za míčem jsou nyní hodně natěšeni jak samotní plejeři, tak i jejich příznivci. Lze na tohle jaro úplně zapomenout a vrhnout se na další psaní regionální fotbalové historie beze strachu z avizované druhé virové vlny?
Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Každý z nás si uvědomil řadu dosud opomíjených věcí a je jasné, že když se chce, tak to jde. Ne že bych tomu dával přednost, ale i bez osobního kontaktu dokážeme mnohem líp a rychleji mezi sebou komunikovat pracovní záležitosti, a tudíž se i rychleji dohodnout a rozhodnout. Nechceme a ani nemůžeme předem připravovat nějaké katastrofické scénáře a tudíž navrhovat různá opatření, s kterými jsme se museli nyní prát. Stejně si nedokážu představit, kdo by je, a hlavně jak kontroloval. Musíme věci prostě brát tak, jak přicházejí a jsou. Naše obavy tak vyvolává něco zcela jiného, a to zimní přestávka.

10. Tak strach ze zimní přípravy, která byla vždycky dlouhá a dost bolela, jsem měl já osobně vždycky. Ale proč se zimy bojí vedení kraje, které přece už do kopaček a sněhu nemusí?
Pokud nepřijde něco nečekaného, je jasné, že se nový ročník rozběhne v již daných termínech. Bohužel nevidíme podrobně do ekonomiky jednotlivých klubů, a navíc možná stejně jako ony nevíme, jak u nich bude fungovat dosavadní podpora zvenčí. A upřímně, zimní období odjakživa bylo, je a bude spíš dobou výdajů než příjmů, takže máme strach z toho, aby všichni mistrovskou soutěž zdárně dokončili i v její jarní části a nebyla tak ovlivněna regulérnost celého ročníku.

11. Abychom náš rozhovor zakončili optimisticky. Můžeme prostřednictvím TvA za nás za oba nějak potěšit strádající fotbalovou veřejnost?
Věřím, že se vše v dobré obrátí a míč zase bude přinášet nám funkcionářům, těm na hřišti i za zábradlím radost, ať už v lize, nebo v té nejzapadlejší vísce naší země. Myslím, že společně překonaná krize se pozitivně odrazí rovněž ve větší férovosti a respektu na hřišti, protože přece jenom je to pořád jen hra a mnohem důležitější pro všechny je zdraví. Těšme se tedy na vzkříšený fotbal a přátelské osobní potkávání na fotbalových stadionech v celém kraji.

Ptal se Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.