70 LET EUFORIE POD VYSOKOU SÍTÍ

0

V letošním roce slaví volejbalový oddíl TJ Turnov sedm desetiletí od svého založení. U příležitosti tohoto významného výročí padlo rozhodnutí zpracovat celou dosavadní historii turnovského volejbalu. Výsledkem je obsáhlá kniha 70 LET TURNOVSKÉHO VOLEJBALU.

Její obsah se věnuje historii mužského áčka, béčka i céčka a mapuje také celou historii ženského volejbalu v Turnově. V kapitolách o mládeži jsou vyzdviženy významné generace dorostenců a dorostenek, přičemž se tu seznámíte také se současnými tréninkovými skupinami. Mnoho zajímavostí se dozvíte také o historii místních sportovišť. To, co dělá turnovský oddíl jedinečným, je popsáno v kapitole „Tradiční a mimořádné akce“.

Připomenuti jsou samozřejmě vybraní významní a legendární hráči, trenéři či funkcionáři. To všechno a mnoho dalšího je popsáno na 464 stranách křídového papíru, svázaného v pevné vazbě. Unikátní publikaci, kterou vytiskne turnovský Unipress, dokreslí přes tisíc černobílých a barevných fotografií!

„Nápad zmapovat turnovský volejbal přišel už dávno, ale jak se říká, stále nebyl čas. Původně jsem se pustil do jakéhosi almanachu, ale jak se to postupně rozvíjelo a nabalovalo, zvrhlo se to a nakonec je z toho tato rozsáhlá kniha, která nemá na úrovni jednotlivých nejen volejbalových oddílů obdoby. Spoustu materiálu nabídly dobové kroniky z klubovny a své poklady vydaly různé fotoarchivy. Neméně zajímavé bylo vyprávění pamětníků: Květika Šonského, Vláďi Nešpora, Jindry Brože, Pepy Špillinga a mnoha dalších. Kompletaci získaných dat jsem hledal také v archivech v Semilech, Hradci Králové či Liberci, kde jsem narazil na velké odlišnosti ve formě zpravodajství o našem oblíbeném sportu,“ popsal Pavel Starý, autor knihy.

Její slavnostní křest proběhne v rámci oslavy 70. výročí turnovského volejbalu v sobotu 26. září v prostorách turnovského Kulturního centra Střelnice. Součástí křtu bude i předávání čestných členství. „Rádi bychom také zájemcům umožnili být součástí příběhu turnovského volejbalu, a proto si je dovolujeme oslovit s žádostí o finanční dar, který by pomohl pokrýt náklady spojené s vydáním knihy v zasloužené kvalitě, rozsahu a její dostupnosti,“ podotýká předseda klubu a šéftrenér mládeže Pavel Starý. Podle jeho dalších slov se ve sváteční sobotní dopoledne bude hrát i volejbal, když družstva mužů i žen si pozvou své soupeře, aby sehrála přípravná utkání na 2. ligu.

Nejvýznamnější dárci v čele s generálním partnerem klubu, firmou Zikuda – vodohospodářské stavby, kteří přispěli do 20. srpna t. r., jsou po vzájemné dohodě uvedeni v knize v seznamu těch, kdo se na jejím vydání podíleli. Zájem volejbalistů však trvá i po daném datu, takže jména či loga dalších dárců se objeví na jejich webových stránkách.

Cena knihy pro členy oddílu a přátele turnovského volejbalu byla stanovena na 299 Kč, ale přispět lze i větší částkou. „Pokud by totiž součet všech darů překročil celkové náklady spojené s vytvořením a vydáním této knihy, veškerý přebytek bude využit na podporu a rozvoj mládeže oddílu volejbalu TJ Turnov,“ vysvětluje Pavel Starý, který začal hrát v Příšovicích, odkud zamířil do Semil a poté do extraligových Benátek a Příbrami. Do Turnova přišel nejprve coby trenér žen a mládeže, pak se na dva roky dostal dokonce i na turnovskou palubovku pod mistrovskou síť jako hráč. Teď na jeho bedrech a bedrech jeho spolupracovníků leží zodpovědnost za budoucnost turnovského volejbalu.
„Dospělá družstva mužů a žen i dívčí mládežnické týmy nám šlapou, krize je hlavně u kluků. Konkurence v podobě hokeje, fotbalu či florbalu je obrovská, takže je to pro nás výzva, kterou chceme zvládnout. K tomu je třeba získat nejen více dětí, ale také trenérů a tréninkových prostor. Doufám, že tato kniha ještě více zpopularizuje náš sport a především udělá mnoha čtenářům radost. Osobně jsem při psaní knihy poznal spoustu nových lidí, takže se moc těším na naše setkání,“ uzavřel vysoký muž nad jiné povolaný.
Pamětní knihu si můžete začít objednávat už nyní na adrese: pavka.staroch@seznam.cz.

 

Sobota 26. září
* 70 LET TURNOVSKÉHO VOLEJBALU. Hala TJ ve Skálově ulici od 9.00 do 14.00 hodin – přátelská utkání mužů a žen.
Od 16.00 hodin se uskuteční křest nové knihy 70 LET TURNOVSKÉHO VOLEJBALU (1950–2020) a předávání čestných členství. Tato část programu se uskuteční ve velkém sále KC Střelnice, kde bude umístěno malé pódium. Všichni příchozí budou sedět u stolů, které budou na parketu od sebe rozmístěné v dostatečné vzdálenosti. Povinností všech účastníků je samozřejmě mít roušku.
Vzhledem k novým opatřením ohledně onemocnění covid-19 se výbor volejbalového oddílu rozhodl zrušit původně plánovanou taneční zábavu, která se měla konat od 19.00 hodin ve velkém sále Střelnice.
Doufáme, že se akce bude moci uskutečnit a žádná další změna už nepřijde. Sledujte případně internetové stránky www.turnov-volejbal.cz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.