12., ALE ZA TO KLÍČOVÝ HRÁČ!

0

FOTBAL / Symbolická „11“, zhruba takový je počet let, v kterém svůj turnovský mančaft v dobrém i zlém podporují členové jeho Fans klubu. Nepřehlédnutelní za svou vlajkou, kterou jim po té původní pořídil nedávno sportovní manažer FK Pěnčín-Turnov Jiří Šteffan, v modrobílých barvách (kšiltovky, trika a šály – i v létě!…), víkend co víkend zaujímají své stálé pozice za zábradlím, ohraničujícím magický zelený obdélník, sešněrovaný bílými lajnami. Na Městském stadionu v Turnově je najdete na stupních ke stání, a na hřištích soupeřů vždy poblíž u těch svých čutálistů.

Podobně jako oni po loňské sezoně společně zasedli v motorkářském klubu U Hada k jednomu stolu, aby v přítomnosti již zmíněného J. Šteffana  za velmi početné účasti zhodnotili svou dosavadní činnost. Po návratu do minulosti, kdy ve svých začátcích své původní reprezentanty a dnes už legendy (Bednář, Pepa Procházka, Svoboda, Šimek, Šafář…) jezdili povzbuzovat na jejich cestě prakticky od samé nuly na kolech (!), svými auty či jako např. do České Lípy na schodech autobusu, se pozvolna přešlo i do současnosti.

n201212111612_sport_143_012_fansNejvíc se turnovským ultras ve zralém věku líbí na stadionku v Novém Bydžově, některé z nich zaujala především „oboustranná“ tribuna v Trutnově, z které lze dle potřeby sledovat dění jak na hlavní travnaté ploše, tak i na umělé trávě za ní! „Všude jsme slyšet, a všude nám říkají, že jsme NEJ, protože fandíme slušně, a hlavně, nepereme se. Třeba při vodním pólu v Bydžově nás dokonce veřejně pochválil hlasatel,“ připomněl Láďa Kopečný, zvaný krátce Laďa. Z přizvukujícího pléna zazněla ještě pochvala na adresu již bývalého kouče Jana Broschinského, který byl s nimi ochoten kdykoli a hlavně o čemkoliv kolem dění v týmu diskutovat a pro skalní příznivce měl vždy jen slova uznání a díků. Bohužel trenérský život je nevyzpytatelný, a tak se teď fandové turnovské kopané mohou obracet na Emila Šafáře, jenž přece jenom „vylepšil“ nepříliš vydařený podzim.

Dalším trumfem ve skvělém tažení turnovské ekipy celou soutěží je pro modré fans masérka Jovanka Nechvátalová, na kterou prostě nedají dopustit. „Je šikovná, směrem k nám normálně se chovající a hlavně, dá se na ni koukat. Hezčí v divizi není…,“ shodli se, ovšem až po jejím odchodu ze srazu, nad pivní pěnou rozpálení muži. Ti se konečně také dočkali podzimního rozjezdu ženského družstva, které zatím v mistrovských zápasech o diváckou podporu, a to hlavně mužské části publika, nemělo v Pěnčíně nouzi!

„Jsem hrdý na ty svoje kluky, kteří bez ohledu na svůj volný čas či rodinu třeba i po noční šichtě vyrážejí minimálně v pěti i na vzdálenější zápasy, někdy také třeba i pro příděl 5:0,“ chválí Jan Trnka, nekorunovaný předseda fans, jehož hlavním povzbuzovacím nástrojem není africká vuvuzela, ale obyčejná trubka. K tvrdému jádru vedle něj patří hlavně další zakládající členové už řečený Laďa (buben!), Alois Jirásek alias Šolim s maxiřehtačkou a samozřejmě také Jirkové Třešňák a Krejčík, téměř profesionální hlavní pořadatel. Ten šéfuje mj. také dalším spolučlenům v zelených vestách u nosítek Romanu Svobodovi a Láďovi Boňkovi, jež je prý TOP fandou klubu.

Nepostradatelnými pro FK jsou také „kasaři“ (rozuměj chlapi u pokladny!), kterým vládne Jirka Táborský. Ten má na triku částečně i distribuci plakátů na jednotlivá utkání. Bohužel ten spolu s ostatními musel čelit obrovské ztrátě, v podobě náhlého odchodu Míry Vlka. „O jeho oblíbenosti svědčí fakt, že jsme při dobrovolné sbírce přímo na stadionu vybrali na rozloučení s ním mezi diváky přes jeden a půl tisíce korun,“ vzpomněl bolestnou část nejen fotbalového života Honza Trnka. Předseda držící kasu Fans klubu, administrátor veškerých výsledků a správce vývěsky v Hluboké ulici však musí se svými soukmenovci hledět do budoucna. Jejich činností totiž není jenom podpora hráčů FK Pěnčín- Turnov a připomínání životních či jiných jubileí bývalých či současných členů celé fotbalové turnovské rodiny. Fans uklízejí také stadion a při dobrovolných brigádách pomáhají správci Jirkovi Šimkovi s běžnou údržbou čeho třeba a nápomocni jsou také při různých akcích, pořádaných klubem.

Navíc se v novém ročníku v divizní skupině C objevilo hned 8 nových oddílů, takže je tu hafo změn, nových skutečností, a samozřejmě také sportovních zážitků!
„Jsou zde i pěkně dlouhé štreky, ale s naším bezva šoférem Pepou Šebkem to hravě zvládáme. Jestliže on má pro nás vždy přichystáno pivo, kafe a tatranky, my mu oplácíme domácími koláči a jinými dobrotami, takže úžasná symbióza. A taky zápasový párek má u nás vždycky,“ žije dál fotbalem agilní turnovský Fans klub.

Karel Vodrážka, sport TvA, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.