ŽLUTÁ PONORKA SLAVÍ 30 LET

0

První narozeninový dárek jsme dostali od města Turnova v podobě nové dřevostavby pro zázemí tábořiště v Krčkovicích.

Již 30 let plujeme na vlně vašich zájmů. Rádi bychom poděkovali všem, kdo se na chodu našeho plavidla za ta léta podíleli. Především předchozímu řediteli, zaměstnancům, a hlavně vedoucím velkého množství kroužků, kurzů a táborů.

V roce 1993 bylo založeno „Středisko pro volný čas dětí a mládeže Turnov“. V porevolučním roce byl komunisty zřízený Dům pionýrů zrušen a objekt vily, kde sídlil (dnes restaurace Magic), vrácen majiteli. Svobodná zájmová činnost se tak ve středisku volného času rozběhla až o něco později. Z počátku jsme neměli žádné prostory pro činnost, pouze kancelář a sklad. Veškeré kroužky (bylo jich tehdy něco málo přes 20) probíhaly v prostorách škol. V roce 2001 v důsledku dokončení rekonstrukce bývalých kasáren měnilo působiště hned několik organizací města včetně ZUŠ, a nám připadla právě budova bývalé „lidušky“ v Husově ulici.

S přechodem do nového prostoru vznikla myšlenka vytvořit jednodušší a propagačně přitažlivý název pro naši organizaci. K nápadu pomohla barva fasády domu v Husově ulici, a tak v prvních letech nového tisíciletí začala turnovské moře volného času brázdit Žlutá ponorka. Nápad i první grafickou podobu dala dohromady tehdejší pracovnice Střediska Romana Zemenová.

Prvních téměř 20 let trvání organizace je svázáno se jménem předchozího ředitele Karla Štrincla, který se zasadil také o rozvoj řady školních soutěží díky vedení okresní rady AŠSK. Potřebnou rozmanitost vždy doplňovali Ponorce zaměstnanci spíše umělecky založení. Komě jmenované Romany Zemenové u nás působili Petr Haken, Aleš Ressler, Petr Marhan a další. K nim patří i nejdéle sloužící důstojník na palubě – skvělá výtvarnice, táborová vedoucí a organizátorka filmových klubů Lada Capoušková. Před 11 lety převzal kormidlo autor těchto řádků a posádka se za tu dobu rozrostla až na dnešních sedm důstojníků.

Zájmová činnost se za těch 30 let různě měnila a převážně rozšiřovala. Z původních pohybovek, výtvarek a fléten na školách, tu a tam doplňovaných specifickými kroužky jako dramaťák, fotokroužek nebo astronomický kroužek, se postupně vyvinuly samostatné sekce: estetická, sportovní, technicko-přírodovědná a sekce ostatní. Letos nabízíme již téměř 70 kroužků pro více než 800 klientů, a kromě hlavní budovy máme i menší pobočku v Turnově II. Z nedávných novinek můžeme zmínit založení ateliéru malby a kresby právě v prostorách pobočky. Technická sekce otevřela v Ponorce malý FAB-LAB, kde sídlí kroužek „Elektro laboratoř“. Sporťáci zase přišli s populárním kroužkem parkouru a kurzem skateboardingu.

Ponorka záhy po roce 1989 převzala také provoz sezonního dopravního hřiště, jehož základ byl v inventáři zděděném po SSM. Udrželi jsme jeho provoz až do současnosti, kdy v jarní i podzimní sezoně navštíví hřiště kolem 350 žáků mnoha ZŠ a ještě na 150 dětí turnovských školek. Mezi naše projekty s nejdelší tradicí patří bezesporu přehlídka výtvarných prací s názvem „Výtvarný salon dětí a mládeže Turnov – Jawor“. Jeho počátek bychom našli při navazování partnerství obou měst po roce 1991, kdy projekt na turnovské straně ještě organizovalo Muzeum Českého ráje.
V porevoluční době jsme díky iniciativě předchozího ředitele začali také organizovat dnes již tradiční „Anketu o nejlepšího sportovce města“ s jejím slavnostním vyhlášením. Anketa má stejně jako Výtvarný salon tradici delší než sama naše organizace. Poměrně nedávno se rozběhla také činnost metodika školního sportu, což je náš společný inovativní projekt s odborem školství města Turnova.

Původní objekt v Krčkovicích

Nedílnou součástí Ponorky je táborová činnost, a tedy i táborová základna v Krčkovicích, kterou od počátku své existence Ponorka spravuje. Budovy zázemí stavěné kdysi sovětskou armádou nevykazovaly mnoho kvality, i když jim nešlo upřít značnou odolnost (používaly se téměř 50 let). Turnovské tábory v Krčkovicích probíhaly od 70. let pod hlavičkou SSM, ale díky iniciativě předchozího ředitele od poloviny devadesátek už v naší režii. Není divu, že snaha o obnovu tohoto tábořiště v jedinečné lokalitě blízko rybníka Věžák se pak táhla celou historií naší organizace. Po několika neúspěšných projektech jsme se vloni konečně dočkali. Díky investici města se letos podařilo dokončit krásnou dřevostavbu, která je tím nejlepším narozeninovým dárkem našeho zřizovatele. Všechny děti (nejen z Ponorky), které rády tráví léto venku, teď budou mít novou motivaci vyrazit do přírody, pryč z města, do krásných lesů a skal, které kolem Turnova máme.

Tomáš Zakouřil, ředitel Střediska volného času Žlutá ponorka Turnov, Husova 77, www.ponorkaturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.