ZE ZÁKLADNÍCH ŠKOL TURNOVSKA: JENIŠOVICE, ZŠ ŽIŽKOVA, 28. ŘÍJNA A ZBOROVSKÁ

0

Školní rok vrcholí, vrcholí I školní aktivity. Tentokrát se nám jich v redakci sešlo tolik, že nakonec zvítězila varianta stručného souhrnného přehledu:

* DVA ŽÁCI ZE ŽIŽKOVKY BYLI V KLEMENTINU PASOVÁNI NA RYTÍŘE ŘÁDU KRÁSNÉHO SLOVA. Monika Duffková a Timon Drahoňovský, oba žáci 8. ročníku ZŠ v Žižkově ulici v Turnově, byli za Liberecký kraj 1. června 2018 v Praze v Zrcadlové kapli Klementina pasováni na rytíře Řádu krásného slova.
Slavnostní pasování je vyvrcholením dvouletého projektu Klubu dětských knihoven SKIP ČR Kde končí svět. Letos se konal již 11. ročník. Základní škola v Žižkově ulici v Turnově se do projektu zapojila svou knihou Zvíře v nás, která čítá téměř 400 stran dětských literárních a výtvarných prací. „Žižkovka“ má po letošním pražském pasování již čtyři rytíře Řádu krásného slova. Před čtyřmi lety byla za Liberecký kraj pasována Martina Kněbortová, před dvěma lety Nikol Hanzlová. Děkujeme za spolupráci paní Evě Kordové z Městské knihovny Antonína Marka v Turnově.
* DĚTSKÁ SCÉNA VE SVITAVÁCH. Timon Drahoňovský, žák 8. ročníku ZŠ Žižkova, reprezentoval Liberecký kraj v celostátní přehlídce Dětské recitace Dětská scéna ve Svitavách.
Jana Kepková a Pavlína Horníková, ZŠ Žižkova, Turnov

* A ZASE SE „NĚCO“ DĚJE. V Základní škole Turnov ve Zborovské ulici (www.zvsturnov.cz) jsme se rozhodli založit školní zahradu. A to není jen tak! Co všechno musí taková zahrada mít? Školní zahrada musí vyhovovat celé řadě požadavků. Na školní zahradě se dá stanovat, posedět u ohně, kompostovat bioodpad, sledovat hnízdění ptáků a v zimě je přikrmovat. Zahrada se může změnit v rozkvetlou louku nebo v bylinkovou zahrádku. Bez finanční podpory společnosti IKEA, která je partnerem pražského vzdělávacího centra TEREZA, bychom nezačali. V závěru roku 2017 jsme už podruhé reagovali na výzvu IKEA: „Velké změny začínají od nejmenších“, a přihlásili do výzvy náš projekt: Děti a příroda patří k sobě“. Byli jsme opět úspěšní a získali tak finanční obnos v hodnotě 10.000 Kč na realizaci projektu.
A protože jsme Ekoškola, zdokonalujeme a vylepšujeme prostředí školy. Naplňujeme tak témata mezinárodního programu „Ekoškola“.
D. Šulcová, koordinátor EVVO

* ZÁVĚR ŠKOLNÍHO ROKU V ZŠ V JENIŠOVICÍCH A PRVNÍ PLÁNY NA ROK PŘÍŠTÍ
Letošní školní rok začal pomalu „finišovat“, když jsme v dubnu připravili pro spřátelené školy v Malé Skále a Pěnčíně u Jablonce nad Nisou již 29. ročník vědomostní soutěže O Pekařův pohár. Na oplátku nás pak v květnu a červnu tyto školy pozvaly na přehlídku kulturních a sportovních dovedností žáků těchto tří škol.
Ve čtvrtek 7. června žáci školy, učitelé i ostatní pracovníci školy za vydatné pomoci rodičů připravili školní jarmark. V altánku školy a na zahradě byl připraven koncert a prodávaly se žákovské výrobky. V jídelně byla otevřena žákovská kavárna, kde deváťáci v roli číšníků obsluhovali své hosty. Vysoká návštěvnost, velká spokojenost i krásné počasí byly všem odměnou.
Druhý červnový týden pak strávili naši osmáci a deváťáci s rodilým mluvčím, aby si „provětrali“ svou angličtinu a samozřejmě si ji i obohatili.
V dalším červnovém týdnu pak zájemci z řad našich žáků zvolili buď turistický cyklistický pobyt, aby spolu užili spoustu legrace ve Mšeně u Mělníka nebo na Paldě u Rovenska pod Troskami.
A protože letos naše republika slaví kulaté výročí, přemýšlíme již nyní o projektu, kterým stoleté výročí připomeneme. Rádi bychom všechny zájemce pozvali na podzim do školní knihovny, kde se s pracemi žáků, které se svými učiteli k tomuto kulatému výročí připraví, seznámili.
Ale toto a další až po zasloužených letních prázdninách.
Jana Kadečková, skola@zsjenisovice.cz

* ŽÁCI ZE ŽIŽKOVKY V ANGLII. Podívali jsme se na Tower Bridge, kde jsme se prošli po pěší prosklené lávce, která je vysoko nad londýnskou dopravou, měli jsme i to štěstí, že se zrovna Tower Bridge otevíral. Jeli jsme lanovkou přes řeku Temži a také nadzemní dráhou kolem nejmodernější čtvrti Docklands. Splněným přáním některých byla návštěva nástupiště 9 a 3/4 z filmu Harry Potter.
Další den na nás čekalo městečko Portsmouth a Winchester. V Portsmouthu je námořní základna, viděli jsme historické lodě Warrior, vrak Mary Rose a Victory, kterou jsme prozkoumali. Úžasným zážitkem byla návštěva Spinnaker Tower, 170 m vysoké věže ve tvaru lodní plachty. Následující den jsme si všichni užívali nádherné přírody jižní Anglie. Krásnou procházku po Beachy Head (křídové útesy), ve výšce 120 m nad mořem jsme ukončili odpočinkem na pláži. Odpoledne na nás čekal Sea Life Centre, kde jsou akvária s mnoha druhy mořských ryb a živočichů, také skleněný tunel se žraloky…
Eva Falkenbergová, Alena Šritrová, Jan Rakouš, ZŠ Žižkova, Turnov

* 2x ZE ZŠ 28. ŘÍJNA
VODÁCKÝ VÝLET. Za čtyři roky života strávené v naší třídě se událo mnoho změn. Navázali jsme nová přátelství, opakovaně nacházeli svá já, společně jsme si vytvářeli nezapomenutelné zážitky. Všichni jsme se od šesté třídy změnili. Pomalu si začínáme uvědomovat, že tohle všechno končí, že v září nastoupíme do jiné školy, poznáme nové lidi a celý koloběh se začne znova otáčet. Potom zase. Cyklus. Nepotřebuje každý takový malý koloběh nějaké správné zakončení?
Náš koloběh základní školy jsme se rozhodli zakončit výletem – stejně jako všechny devítky. My jsme jej ale absolvovali na Vltavě na vodáckém kurzu! Vyšší Brod, Rožmberk, Český Krumlov…
Myslím, že těžko bychom hledali lepší zakončení 9. ročníku a celého druhého stupně, než za každodenního pobytu v přírodě, na čerstvém vzduchu obklopeni šuměním vody a smíchem přátel.
Tímto bych chtěla poděkovat paní učitelce Kendíkové, panu učiteli Šťastnému a panu řediteli Fričovi za poskytnutí této možnosti a zajištění vodáckého výletu, ale hlavně také své třídě 9.C, že jsme to i přes všechno dotáhli do konce a užili si to.
Za 9. C ZŠ 28. října, Natálie Donecová

DÍVČAJDA EIGER LETOS NEZDOLALA
Ve čtvrtek 21. června jsme ve škole oslavili letní slunovrat výstupem na Eiger. Schodiště školy se stalo simulátorem horské túry. Každý si zvolil své tempo a cíl, kterého chtěl dosáhnout, podle svých schopností a fyzické kondice. Nejlepší David Pham (6. B) dosáhl během 4,5 hodiny 166 kol, což odpovídá výstupu do výšky 1.185 m a délce téměř 21 km.
Všichni účastníci si zaslouží obdiv za sportovní výkony, kterými se pokoušeli překonat sami sebe.
Pavel Jirman, ZŠ 28. října

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.