VE SVIJANECH SLAVNOSTNĚ OTEVŘELI NOVOU FOTOVOLTAICKOU ELEKTRÁRNU

0

V pátek 16. července se ve Svijanech uskutečnilo slavnostní otevření nové fotovoltaické elektrárny. Tu najdete na dohled od dálnice na Prahu ve svahu, kde byl dříve sad, resp. část pozemku byla nevyužita. Přítomní občané, zástupci firem a podnikatelé se mohli na místě blíže seznámit s technologií a způsobem provozu. Elektrárna je první tohoto typu v Českém ráji. Proč zrovna Svijany? „Jsme z Liberce. Zhruba před třemi lety jsme sháněli pozemky, kde bychom mohli elektrárnu postavit. Od známého jsme dostali kontakt na pana starostu Lelka. Ten nám nabídl pozemek nad dálnicí, který je na stavbu ideální, proto fotovoltaická elektrárna vznikla právě ve Svijanech,“ přiblížil Ivo Vorel ze společnosti Hamratr, která stavbu realizovala.

n201007272114_oso_077_010_svijanyPodle starosty Svijan Petra Lelka nebylo jednoduché některé zastupitele v obci a občany přesvědčit o smysluplnosti záměru a elektrárnu prosadit. Nicméně se to povedlo. „Od firmy za pozemek dostaneme 2,7 milionu korun a ročně do rozpočtu získáme dalších sto tisíc. Dříve jsme z nájmu z pozemku měli šest tisíc ročně,“ přiblížil Lelek. Smlouva je podle něho navíc postavená tak, že když elektrárna přestane fungovat a pozemek by měl se prodávat, má obec předkupní právo, navíc za původní cenu! „Díky stavbě elektrárny a změně územního plánu se nám také podařilo z dalšího nevyužívaného sadu připravit 16 stavebních parcel, což je důležité pro další rozvoj obce,“ doplnil starosta.

n201007272115_oso_079_010_svijanyRoční výkon svijanské fotovoltaické elektrárny je 680 tisíc kWh, což je pro představu spotřeba asi 180 průměrných domácností. Energie se vyrábí za pomoci slunečních panelů a dodává se přímo do energetické sítě. Výrobce garantuje, že i po deseti letech panely dávají 90 % výkonu, po patnácti letech 80 %. Smlouvu s ČEZ mají podnikatelé, kteří elektrárnu ve Svijanech provozují, na 15 let. Elektrárna ve svahu nad dálnicí příliš esteticky neruší, naprosto přesně kopíruje terén, na kterém je vystavěná, což je svým způsobem unikát. A návratnost takové elektrárny? Ta je prý 13 let. Elektrárny tohoto typu jsou přínosné pro životní prostředí, jedná se o obnovitelný zdroj, který se velmi výrazně podílí na snižování emisí v ČR. Takto vyrobená energie neznečišťuje ovzduší a je šetrná k životnímu prostředí. Elektrárna ani nepotřebuje žádného zaměstnance, je to elektronicky samoobslužný objekt. Jediné, co je čas od času potřeba udělat, je posekat trávu. A v zimě, pokud je sníh? Ani to prý není problém.

 

Zuzana Kolářová

zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.