V PŘEPEŘÍCH BYL SPÁCHÁN BOHULIBÝ POČIN

0

Nová kniha „Co dala i vzala Jizera“ potěší rodáky!
V posledních letech vydávají obce v okolí Turnova k výročím založení obsáhlé texty o své historii. Publicistu Vladimíra Burjánka napadlo něco docela jiného. Ukázat ještě před vydáním „velké knihy“ v roce 2023 obraz Přepeř na pestré plejádě osob, osůbek a osobností, místa i zvláštností, jež vytvářely atmosféru a ducha obce zejména v 50. a 60. letech minulého století.

Život v obci totiž nevytvářejí data o počtu obyvatel, domů, opravených kilometrů cest i necest, život vytvářejí a naplňují lidé a jejich osudy. V Přepeřích spatřila světlo světa kniha vlídných a plastických portrétů lidí mnohými dávno zapomenutých. Vzniklo tak dílko, které zcela naplňuje představu o plnohodnotné sounáležitosti s místem, ze kterého pocházejí ti, kteří k němu mají poctivý vztah. Zájem čtenářů o podobnou tematiku si autor vyzkoušel už ve své první knize „Vrácenky“.

O vznik knihy „Co dala i vzala Jizera“ se zasloužili dva pánové s Přepeřemi neodmyslitelně spjatí. Autorem textu je povoláním novinář Vladimír Burjánek, který dokázal suverénním jazykem převést do slov „paletu laskavých přepeřských obrázků“, jak zní podtitul knížky. Druhým je další přepeřský rodák prof. Jan Kříž, který Burjánkův text vydal.

Pagnolovsky vlídně pojaté texty o přepeřských figurkách vhodně doplňují dva výsostně odborné eseje Pavla Jakubce (Přepeře a Jizera), zájemce jistě potěší slovníček místních názvů, který účinně napomůže se zorientovat v črtách a povídkách. Stejně tak mohou čtenáře vtáhnout do atmosféry popisované doby fotografie, jichž není málo, což je pro vyznění knihy moc dobře.
Kéž by se tímto přepeřským příkladem nechaly inspirovat další obce v Českém ráji. Oba přepeřští patrioti, autor i vydavatel, zaslouží nejen obrovskou pochvalu, ale hlavně velké poděkování za spáchaný počin.
Miroslav Vávra, ředitel Gymnázia Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.