V PĚNČÍNĚ BYLA ZAHÁJENA PRESTIŽNÍ VÝSTAVA, POTRVÁ DO NEDĚLE

0

Od čtvrtka 25. do neděle 28. října potrvá v kulturním domě v Pěnčíně prestižní výstava SVÁTEK JABLKA. Letos probíhá již počtrnácté. „Výstavu jsme se rozhodli uspořádat po dvou letech, je to organizačně velmi náročné, s ročním odstupem doufám, že vzbudíme i větší zájem z řad veřejnosti,“ uvedl starosta Pěnčína Karel Bičík. Výstava má i vlastní doprovodný program, v neděli zde například od 14.00 do 17.00 vystoupí cimbálová muzika pod vedením primáše Dušana Kotlára. Návštěvnost se v poslední době pohybuje kolem 2,5 tisíc lidí, a letos to jistě bude podobné.

n201210251529_oso_50_012_pencinSvátek jablka je prestižní příležitostí ukázat to nejlepší ze své produkce pro všechny místní pěstitele. Z těch velkých jsme napočítali více než patnáct a k tomu velké množství pěstitelů drobných. Nechybí samozřejmě ani prezentace ovocnářských výzkumných ústavů, které představují nové křížení a odrůdy. Výstava je i velmi pěkně naaranžovaná, pěnčínským zde pomáhají studenti Střední zahradnické školy v Kopidlně. Kromě jablek je na výstavě k vidění také cizokrajné okrasné ptactvo, myslivci představují sbírku trofejí, k dispozici jsou ochutnávky regionálních výrobků.

Pro obec je tato výstava vždy největší akcí v roce, kromě lidí z regionu sem pravidelně přijíždějí skupiny zájemců z různých koutů republiky. „Naším cílem je probudit opět zájem o domácí produkci. Česká jablka se chuťově i vzhledem vyrovnají těm zahraničním, opravdu není nutné nakupovat v supermarketech jablka, která k nám putují několik dnů z různých zemí Evropy,“ uzavřel starosta Pěnčína Karel Bičík.

n201210251529_oso_51_012_pencinPěnčínsko má ideální přírodní podmínky pro pěstování jablek, touto činností se tu živí desítky lidí. Letos jim příroda přála, jak se všichni shodují, úroda je velmi pěkná, jak už dlouho ne. Nevadily ani lehké květnové mrazy.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.