V MUKAŘOVĚ O OBRANĚ DEMOKRATICKÝCH HODNOT

0

Několik desítek lidí dorazilo v sobotu 29. listopadu do Mukařova nad Malou Skálou k budově bývalé školy, kde byla odhalena pamětní deska Čestmíru Šikolovi (více o něm ZDE), členu paradesantní skupiny Clay-Eva, vysazené londýnskou centrálou na území protektorátu Čechy a Morava v dubnu 1944. Tento výsadek patřil k jedněm z nejúspěšnějších za II. světové války, Šikola byl oceněn jako nejúspěšnější radista. V mukařovské škole se Šikola 28. listopadu 1919 narodil. Jak připomněl starosta Malé Skály Michal Rezler, pamětní deska vznikla ze spontánní sbírky zdejších občanů – starosta jmenoval především Josefa Sulku – k 95. výročí Šikolova narození (28. 11. 1919 – 29. 2. 2008).

n201411301415_oso_125_014_sikola„Jaký má dnes smysl podobné odhalování pamětních desek či pomníků? Myslím, že velký. Čestmíru Šikolovi bylo tehdy kolem dvaceti, kdy udělal zásadní životní rozhodnutí. Hitler tehdy vítězně postupoval Evropou, nikdo dopředu nemohl vědět, jak vše dopadne. Touha po demokracii a obrana demokratických hodnot byla u některých lidí ale tak vysoká, že se k podobnému kroku, jako byl odchod do zahraniční armády a následný výsadek do okupované vlasti, odhodlali. Byli bychom my dnes ochotni vydat se pro obranu demokracie na stejnou cestu? I dnešní doba je nejistá… Maloskalští občané nám mohou být vzorem, jak vzpomínají a uctívají svého velkého rodáka. Tím nám ostatním připomínají naši povinnost demokracii bránit. Moc děkuji všem, kteří se o toto setkání v Mukařově zasloužili, a pevně doufám, že nepřijde doba, kdy takovéto pamětní desky a pomníky bude nutné snímat, jako tomu bylo v nedávné historii,“ řekl poslanec Parlamentu ČR Jan Farský, pod jehož záštitou se akce konala.

Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty je nejdůležitější, že pamětní deska vznikla jako poděkování místních lidí člověku, který se v pohnuté době rozhodl udělat zásadní – a správné – rozhodnutí. Jak se potom k těmto hrdinům zachoval komunistický režim, je všeobecně známé. „Jsem rád, že dnes je doba, kdy si lidi, jako byl Čestmír Šikola, můžeme a musíme připomínat. Je třeba zdůraznit, že svoboda není a nebyla nikdy zadarmo,“ doplnil hejtman Půta.

n201411301415_oso_126_014_sikola

n201411301415_oso_127_014_sikola

n201411301415_oso_128_014_sikola

Kytice k pamětní desce položili také statutární zástupkyně hejtmana Hana Maierová, primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl, místostarostka Turnova Petra Houšková a starostové a zástupci okolních měst a obcí, jakož i další občané. Vzpomínkového aktu se zúčastnili příslušníci historické jednotky Roty Nazdar, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, na místě byl ředitel Muzea českého a slovenského exilu a emigrace 20. století, přítomen byl také syn Čestmír Šikola s rodinou. Chyběl jen poslední žijící člen paravýsadků z Anglie generál Jaroslav Klemeš, kterému účast znemožnil jeho špatný zdravotní stav.

Na tuto akci navázala vzpomínka na armádního generála Aloise Lišku, kterou uspořádala Rota Nazdar před pamětním obeliskem u jeho rodného domu v Záborčí u Malé Skály.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.