STUDENT TURNOVSKÉHO GYMNÁZIA PŘIVEZL Z KANADY BRONZOVOU MEDAILI

0

Jan Polášek, student oktávy Gymnázia Turnov, získal bronzovou medaili v mezinárodní soutěži v programování (celkově se umístil na 101. místě)*, která proběhla ve dnech 14. až 21. srpna v kanadském Waterloo. Toto univerzitní městečko, které najdete přibližně hodinu jízdy od Toronta, se na týden stalo útočištěm pro přibližně tři sta nejlepších středoškolských programátorů světa.  V čem soutěž spočívá a jak nelehká je? O tom už více Jan Polášek.

* Na úvod bys mohl přiblížit, v čem soutěž spočívá.
Internatinonal Olympiad in Informatics (IOI), česky Mezinárodní Olympiáda v Informatice, je největší středoškolská soutěž v programování na světě. Letos se jí účastnili zástupci 83 zemí. Je to jedna z pěti mezinárodních vědeckých středoškolských olympiád, mezi které dále patří olympiáda ve fyzice, matematice, biologii a chemii. Mimoto existují další středoškolské informatické olympiády, které jsou zpravidla vázané na nějakou lokalitu, například Středoevropská Olympiáda v Informatice, které se účastní i soutěžící z České republiky, ale také třeba Baltská, či Jihoasijská.

n201009142158_oso_099_010_polasek* Jak soutěž probíhá?
Vlastní soutěžní dny jsou pouze dva. V každém z nich mají účastníci vždy pět hodin čistého času na vyřešení čtyř úloh. Zadáním je většinou naprogramovat určitou část programu, která řeší daný problém. Řešení je následně automaticky otestováno počítačem, podle úspěšnosti jsou přiděleny body.

* Podle čeho se určují studenti, kteří se soutěže zúčastní?
Každá ze zúčastněných zemí má právo vyslat čtyři soutěžící. Ti jsou zpravidla vybíráni buď pouze podle umístění v celostátních kolech národních soutěží v programování, které si každá země organizuje sama – to  je model, který se používá u nás – nebo jsou na základě výsledků v národní soutěži přizváni na výběrové soustředění, kde se rozhodne o jejich případné účasti.

* Jak ses na soutěž připravoval?
Individuálně, řešil jsem úlohy v rámci různých soutěží, četl literaturu o problematice atp., také jsem se zúčastnil na konci června česko-polsko-slovenského přípravného soustředění.

 

* Jaké vztahy mají mezi sebou samotní soutěžící?
Spousta soutěžících už se mezi sebou znala z předchozích ročníků, nebo z jiných mezinárodních olympiád. Já jsem znal například téměř celý americký tým, protože se Američané loni zúčastnili mezinárodní soutěže v Rumunsku jako hosté. V Kanadě bylo mnoho příležitostí ke kontaktu s ostatními. Atmosféra byla velmi přátelská.

 

* Jak jste trávili volný čas mezi soutěžními dny?
Organizátoři naplánovali dvě exkurze. Jednu do Canada’s Wonderland, což byl obrovský zábavní park, a druhou na Niagarské vodopády. Výborně to fungovalo jako odreagování po psychicky náročné soutěži.

 

* Co pro tebe takhle dobré umístění znamená?
Je to asi hlavně otázka prestiže. Takovýto výsledek mi ale určitě pomůže například v případném přijetí na vysokou školu.

 

* Hodláš se programování věnovat i po střední škole?
Chtěl bych informatiku studovat na vysoké škole a poté se jí samozřejmě věnovat i dál, protože mě tento obor baví, zajímá a myslím si, že je perspektivní.

 

* Děkuji za rozhovor

 

Adéla Beranová

Autorka je studentkou turnovského gymnázia

abetu@seznam.cz

)* V soutěži jsou medaile udělovány podle dosažených bodů, tzn. že zhruba prvních 25 soutěžících získalo zlatou medaili, dalších 52 soutěžících získalo stříbro a 72 bronz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.