STŘÍPKY Z REGIONU: CO MAJÍ SPOLEČNÉHO KOBYLY A TURNOV? ŠKOLY, VE KTERÝCH SE NĚCO DĚJE!

0

* NOC S ANDERSENEM V ZŠ KOBYLY. V pátek 5.dubna se u nás ve škole konal již VII. ročník Noci s Andersenem. V letošním roce se ho zúčastnilo 20 čtenářů z 1. stupně. Děti řešily různé úkoly, hrály divadlo, měly noční pochod po škole i karneval. Jako každoročně přijel i zajímavý host. Tentokrát to byl Ota Jirák, herec a dabér. Na obrazovkách ho vídáme v úterý a ve čtvrtek v Ordinaci v růžové zahradě jako doktora Pantoflíčka. Vystupuje jako Hele v pořadu Studio Kamarád. Daboval například Mannyho z Doby ledové nebo Alfa z amerického sci-fi seriálu. S dětmi hrál pan Ota na interaktivní tabuli AZ kvíz. Byl kapitánem družstva holek a pan starosta kapitánem kluků. Po napínavém souboji zvítězil tým pana starosty.

S panem Otou Jirákem jsem udělala krátký rozhovor:
* Hrajete raději pro děti nebo pro dospělé?
No… pro oboje. Ono je to každý jiný. Dítě je strašně kritickej divák. Všichni dospělí se nechaj oblbnout, ale děti ne, u těch je to náročnější. Ale zábava to je, když se člověk trefí.
* Kolik máte dětí a vnoučat? Četl jste jim, když byly malé?
Mám jednu dceru, Terezu. Ženil jsem se poměrně na starý kolena. No a už je jí 32. Pohádky jsem jí četl, ale i vyprávěl – třeba o „Prdlavým království“, to bylo hodně populární. Vnoučata nemám, protože Tereza děti ještě nemá, to je dneska móda. Když jsem chodil na třídní schůzky, tak jsem vypadal jako fotr od jejích rodičů.
* Jaká byla vaše oblíbená knížka v dětství?
Měl jsem rád Ladovy pohádky, Bubáky a hastrmany a pak ještě takový ty věci, co vy už pamatovat nebudete, to byly knížky z dětství mýho táty, jako třeba Lída a Batul, ale poměrně brzo jsem začal číst detektivky, což miluju dodnes. A uhranul mě Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ, to je jedna z nejskvělejších knížek.
* Jaký byl váš oblíbený předmět ve škole?
No, škola nebylo zrovna moje hobby, ze školy mám jenom hrůzný představy a sny, i když na vysoké to tak hrozný nebylo.
* Jaké je vaše oblíbené jídlo?
Všechno, co mi chutná! Ale nejradši mám brambory stokrát jinak.
* Máte nějaké koníčky?
Těch mám strašnou spoustu. Jeden z mých koníčků se mi stal povoláním. Rád maluju a píšu, pracuju se dřevem.
* Jakou hudbu posloucháte?
Jakoukoliv, která je pěkná, mám rád všechno.
* Děkuji za rozhovor.
Karolína Pichrtová,
žákyně 9. ročníku, ZŠ Kobyly

* VÝSTAVA VE ŠKOLNÍ KNIHOVNĚ V ZŠ ŽIŽKOVĚ ULICI V TURNOVĚ. Vždy jednou za dva roky uspořádáme v naší knihovně malou slavnost. Otevíráme výstavu. Letos jsme oslovili naše bývalé žáky, kteří absolvovali nějaké umělecké školy, aby nám zapůjčili svá dílka. Podařilo se shromáždit velice různorodé obrázky od osmi autorů. Od kresby přes obrázky šperků, návrhy šatů až po velká olejová plátna. Vystavená dílka si můžete prohlédnout v naší minigalerii školní knihovny ve dnech školního vyučování od 7.30 do 15.30 hodin. Mnozí autoři byli sami vernisáže přítomni, uvítala je i paní ředitelka SUPŠ Ing. Jana Rulcová, kulturní vložkou přispěla paní učitelka Z. Chmelíková. Nechybělo ani občerstvení, o které se postarala děvčata z 5. ročníku v rámci předmětu domácí nauky. Dívky připravily jednoduché občerstvení, které zmizelo přímo kosmickou rychlostí. Srdečně zveme všechny k prohlídce výstavy ve školní knihovně ZŠ Žižkova.
Věra Franců a Pavlína Horníková, ZŠ v Žižkově ulici v Turnově

* NOC S ANDERSENEM NA ŽIŽKOVCE. Ojedinělé a originální setkání s pohádkami, s knížkami je známé nejen po celé České republice, ale i v okolních státech právě pod tímto názvem – NOC S ANDERSENEM. U nás v Turnově se ukazuje v tom nejlepším světle právě díky Evě Kordové z Městské knihovny Antonína Marka. Už řadu let rozhýbává čtenářské vody a letos to bylo zase o něco lepší a hezčí. A protože značka „Kordová“ je známkou kvality, jsme my, Žižkováci, pravidelnými účastníky. Několik tříd prvního stupně šlo slavnostním průvodem až na Střelnici, kde byl připraven skvělý program: kouzelníci, pohádka, světelná show, noční ohňová show se soubojem středověkých rytířů. Naše Žižkovka také přispěla k programu (jako ostatně každý rok) – stezka odvahy, plno strašidel, světelná podívána na noční terase, a to vše až do 23. hodiny. Poděkování a opravdu veliké posíláme paní Kordové, naší knihovnici Pavlíně Horníkové, učitelkám s dětmi a také našemu panu řediteli, který nám to vše pomohl uskutečnit a střežil náš „hrad“ až do pozdních nočních hodin. Těšíme se zase za rok!
Helena Podzimková , ZŠ v Žižkově ulici v Turnově

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.