PŘIJÍMAČKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY LETOS V POPŘEDÍ ZÁJMU. JAK JSOU NA TOM TURNOVSKÉ ŠKOLY?

0

Především ve velkých městech chybí místa ve středních školách. Může za to populačně silný ročník, ale jak lze zaznamenat, i již nevyhovující systém přijímacího řízení. Faktem je, že někteří rodiče jsou opravdu zoufalí, protože ani úspěšní žáci ze základní školy, kteří v přijímacím řízení uspěli, se na vysněnou školu nedostali, resp. mají vůbec problém se na nějakou střední školu, která by jim vyhovovala, dostat.

Podobných příběhů je hodně i v Turnově. I proto letos více přihlášek zaznamenaly střední odborné školy i učňovské obory. Vzhledem k nástupu žáků populačně silných ročníků ze základních na střední školy v Libereckém kraji hejtman Martin Půta požádal o navýšení počtu míst ve třídách prvních ročníků středních škol v regionu. Tomuto kroku směrem k vedení vzdělávacích institucí předcházela jednání se zástupci školských zařízení i odborníků v dané oblasti.

„Zažíváme nárůst počtu žáků vycházejících z devátých ročníků základní školy. Ředitelky a ředitelé středních škol, které kraj zřizuje, budou muset trendu vzrůstu demografické křivky co nejdříve přizpůsobit možnosti počtu míst na středních školách,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. „Požádal jsem je proto dopisem o navýšení počtu žáků ve třídě na 32, respektive na 34.“
Od školního roku 2006/2007 až do roku 2017/2018 docházelo k trvalému poklesu naplněnosti prvních ročníků v segmentu středoškolského vzdělávání. V průměru každým rokem začalo na středních školách studovat kolem čtyř tisíc žáků. Od školního roku 2018/2019 nastal mírný nárůst v počtu žáků prvních ročníků, a to až do školního roku 2021/2022. V následujícím školním roce, tj. 2022/2023, došlo ke zvýšení počtu žáků prvních ročníků až na současných 5 070 žáků – z toho 5 030 žáků v denní formě vzdělávání a 40 v ostatních formách vzdělávání (bez oborů nástavbového studia). „V Libereckém kraji nemůžeme hovořit o nějakém dramatickém nedostatku míst na středních školách. I tak by ale měly počty míst v budoucnu kopírovat narůstající množství žáků vycházejících z posledních ročníků základních škol, proto jsem o záměru navýšení míst informoval vedení středních škol,“ doplnil Půta.

Jaký je stav konkrétně v turnovských středních školách?

OBCHODNÍ AKADEMIE, HOTELOVÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA, TURNOV
V letošním roce byl velký přetlak na obory cestovní ruch i obchodní akademie. Další kola nebudeme vyhlašovat, bereme nyní povolených 34 žáků. V oboru hotelnictví jsme vyhlásili druhé kolo, máme dvě volná místa. V oboru strojírenství máme v druhém kole volných 14 míst.
V učebních oborech kuchař-číšník, jemný mechanik, výrobce potravin, obráběč kovů, strojní mechanik, výrobce potravin a nástrojař je vyhlášeno druhé kolo, přihlášek je neuvěřitelné množství. Rodiče dávají přihlášky k nám na všechny obory a také podle našich informací objíždějí další školy v Libereckém kraji a dávají přihlášky rovnou tam.
V letošním roce je proto situace naprosto nepřehledná, uchazeči si velmi často odnášejí zápisové lístky, neboť se dostali na odvolání na jiné školy.
Eva Antošová, ředitelka školy, www.ohsturnov.cz

STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA TURNOV
Většinou se k přijímacím zkouškám na naši školu hlásí každoročně v průměru zhruba 200 žáků, letos jich bylo 255. Otevírali jsme pět oborů. Přihlásilo se také 14 ukrajinských dětí, které konaly pohovor z českého jazyka. Byla jsem u pohovorů přítomna a mile mě překvapila znalost českého jazyka. Je vidět, že na základních školách se ukrajinským žákům opravdu věnovali a po roce pobytu v ČR se ukrajinské děti začlenily velmi dobře. U nás je výsledek takový, že do každého oboru cizince přijímáme.
Vzhledem ke stavbě centra odborného vzdělávání a nedostatku místa v budově školy přijímáme 30 žáků do třídy, celkem do všech oborů 102 do prvních ročníků. Stále probíhá odvolací řízení.
Lenka Nováková, ředitelka školy, www.szsturnov.cz

STŘEDNÍ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ ŠKOLA A VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA
U nás je to trochu složitější. Přijímačky proběhly v prvním lednovém týdnu – 95 přihlášek, vzít můžeme jen 60 žáků. Bylo vydáno 60 kladných rozhodnutí, ale v závislosti na neodevzdaných zápisových lístcích a povinnosti vrátit zápisový lístek po výsledcích na ostatních školách (bez talentovek) v květnu nám nyní sedm žáků do 1. ročníku chybí. Všechno je problém legislativy. Takže jsme na 31. května vyhlásili druhé kolo přijímaček.
Jana Rulcová, ředitelka školy, www.sups.info

GYMNÁZIUM TURNOV
Na víceleté gymnázium jsme měli 99 podaných přihlášek, 15 uchazečů neuspělo v přijímacím řízení, vzali jsme 32 nejlepších uchazečů. Na čtyřleté gymnázium jsme měli 57 přihlášených, přijato bylo 32 žáků.
Letos nám Liberecký kraj jako zřizovatel povolil vzít do prvních ročníků 32 uchazečů. Je otázka, kolik jich v září opravdu nastoupí. Mám pochybnosti zejména u čtyřletého oboru. Máme tam několik dětí z Liberce a je otázka, jestli budou chtít dojíždět.
A ještě jedna zajímavost: Na víceleté gymnázium se hlásilo pouze 43 % dětí z turnovských škol, ostatní uchazeči byli z Liberce, Jablonce nad Nisou, Mladé Boleslavi, a dokonce z Prahy. Je vidět, že přetlak hlavně ve velkých městech je poměrně velký, u nás žáci cítí větší jistotu, že se dostanou.
Miroslav Vávra, ředitel školy, www.gytu.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.