OLEŠNIČTÍ SI K VÝROČÍ OBCE NADĚLILI NOVÝ ZNAK A VLAJKU

0

Po Vyskři a Příšovicích slavili sedmisté výročí první zmínky o obci v sobotu 30. června také v Olešnici. Zde v současnosti žije 192 lidí. Před velkým pódiem na návsi se jich ale v sobotu sešlo několikanásobně víc. Přijeli rodáci, kteří se v obci neukázali i celá desetiletí. „Nedávno jsem si říkal, jestli je to dostatečný důvod k oslavě, že někdo před sedmi sty lety napsal pár slov a mezi nimi zmínil i Olešnici. Paměť lidská je ale krátká, nechť jsou letošní oslavy zaznamenány a až si naši potomci budou za 300 let připomínat tisíciletí obce, doufám, že vzpomenou také na nás a že budou mít hodně dobrých důvodů k oslavě,” řekl starosta obce Zdeněk Šich. Oslav se zúčastnili také starostové okolních obcí, přijel i liberecký arciděkan Radek Jurnečka.

… vystoupení dechovky

…výstava na sále hospody

„První zmínka o Olešnici je z roku 1318, ale místo bylo osídleno už dávno předtím, podle některých odhadů už 2 800 let před naším letopočtem,“ přiblížil řádky z historie Jaroslav Egert, který je známým autorem regionálních publikací (Historie mlýnů na Žehrovce ad.). V roce 1608 v Olešnici hospodařilo 11 sedláků, byla zde krčma a mlýn. První zmínka o Pohoři, která pod Olešnici patří, je stará 475 let, což je také důvod k malé oslavě. Nejvíc obyvatel v obci žilo v roce 1890 – 457. Největší úbytek Olešnice zaznamenala po roce 1945, kdy 111 obyvatel odešlo do pohraničí. Okresní silnice ze Všeně do Olešnice byla postavena v roce 1880, v roce 1894 bylo vybudováno pokračování na Vyskeř. Kromě návsi s hospodou a sálem jsou dominantami obce také škola z roku 1906 a kampelička z roku 1938. V roce 1939 byla obec elektrifikována. Kromě dobrovolných hasičů, jejichž sbor byl založen v roce 1890, je druhým nejstarším spolkem Divadelní spolek Jirásek, který byl obnoven v roce 2005.

K výročí obce si Olešničtí nadělili nový prapor a znak. Obojí vychází ze symbolů obce – mlýnské kolo, lístky olše a hradby nedalekého Chlumu. Znaku i praporu požehnal liberecký arciděkan Radek Jurnečka. „Prapor je symbolem vzájemnosti, porozumění jednoho vůči druhému. Požehnání praporu a znaku je prosbou, aby lidé, kteří se kolem těchto symbolů scházejí, byli ochotní jeden druhému naslouchat,“ uvedl Jurnečka. Ten požehnal i opravené zvoničce na návsi. Součástí oslav byly dvě výstavy z historie obce – jedna v sále hospody, druhá v místní škole, bohatý byl i doprovodný program, mj. zahrála Dechová hudba Český ráj či domácí Waldovy Matušky. Před půlnocí tmu nad obcí prozářil ohňostroj.

…žehnání znaku obce

…zvonička

Waldovy Matušky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.