OBNOVENÁ POUŤ A SJEZD RODÁKŮ VE VESCI POD KOZÁKOVEM

0

Pomozte šířit informace! Koná se v sobotu 1. září.
Vloni se ve Vesci pod Kozákovem po dlouhých letech konalo tradiční pouťové odpoledne s večerní zábavou. Ve druhé polovině minulého století připadala pouť ve Vesci na první sobotu v září a kroniky uvádějí, že v dobách své největší slávy přilákala vždy několik stovek účastníků. Zvyk zanikl v roce 1988, kdy se přistoupilo k rekonstrukci vesecké sokolovny, která se protáhla na více než 10 let. Nyní se vesecké spolky spojily, aby v zájmu obnovování tradic dříve tak oblíbenou pouť oživily. V areálu kolem sokolovny uspořádaly vloni odpoledne plné hudby, aktivit pro děti a se stánkovým prodejem i občerstvením s důrazem na lokální produkty. Tento program se během odpoledne překlopil do večerní zábavy a na své si tak přišly všechny generace. V současné době už se připravuje druhý ročník obnovené pouti, avšak v letošním roce k němu Vesečtí přidali i něco navíc.

Rok 2018 je významný díky stoletému výročí vzniku Československé republiky a s tímto výročím je spojeno mnoho oslav. Osady Vesec, Smrčí a Prackov sdružené pod obcí Mírová pod Kozákovem mají však k oslavě ještě jeden důvod. V roce 1928 zde byla k desátému výročí samostatnosti založena pamětní kniha – kronika, přičemž první kronikář Josef Hejduk informační záběr kroniky rozšířil až na počátek první světové války. V souvislosti s tímto výročím a vzhledem k bohatství materiálů popisujících poslední sto let v obci bude proto s letošní poutí spojen sjezd rodáků! Zváni jsou nejen ti, kdo se narodili nebo žili ve Vesci, Smrčí a Prackově, ale i zájemci z okolí. Vítán je každý, kdo by měl chuť nahlédnout do historie obce, nebo se podívat, jak se místo, které znal, proměnilo.

Také letos se můžete těšit na tradiční domácí občerstvení

Vzhledem k platným zákonům o ochraně osobních údajů je velmi složité získávat kontakty a adresy konkrétních osob. Proto nelze rozeslat na tuto akci pozvánky a rodáky je tak nutno kontaktovat jinak. Rádi bychom tak poprosili vás, čtenáře TvA, abyste informovali každého, o kom si myslíte, že by měl o sjezd rodáků ve Vesci a okolí zájem. V dohledné době se objeví plakáty a informace budou dostupné i na internetu.

Akce se koná v sobotu 1. září od 14.00 hodin na hřišti u sokolovny ve Vesci. Tradiční pouťové odpoledne venku doplní doprovodný program pro rodáky a další zájemce, připravený v prostorách sokolovny. Ve večerních hodinách je na programu taneční zábava s kapelou Prorock.

Těšíme se na vás a doufáme, že se i díky vám o sjezdu rodáků dozví co nejvíce zájemců.
Kamila Klímová, kronikářka obce, knihovna.vesec@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.