NEOBYČEJNÝ ŽIVOT ARNOŠTA KRUSE (VIDEO)

0

V pátek 10. října uplynulo 120 let od narození významné osobnosti společenského a kulturního života turnovského regionu MUDr. Arnošta Kruse (1894 – 1952). Tento rodák z Holenic pracoval po téměř celý život jako obvodní lékař v Rovensku pod Troskami. Ještě před studiem medicíny bojoval na frontách první světové války. Během druhé světové války se stal přímým účastníkem tragických událostí, které se odehrály v roce 1943 kolem parašutistického výsadku Antimony. Dva ze tří výsadkářů, nadporučík František Závorka a svobodník Lubomír Jasínek, se po dopadení gestapem otrávili a zemřeli přímo v Krusově ordinaci. Jejich nešťastný konec dodnes připomíná pamětní deska odhalená v roce 1946 na domu Arnošta Kruse na rovenském náměstí.

Sám Krus za aktivní účast v protifašistickém odboji získal medaili Bojovníků za Český ráj a později i Československou vojenskou medaili prvního stupně.

Zcela zásadní je přínos MUDr. Kruse k získání sousoší Rozhovor, které zdobí rovenské náměstí dodnes. Toto vrcholné dílo profesor Josef Drahoňovský, po kterém je náměstí od roku 2007 pojmenováno, věnoval městu především díky dlouholetému přátelství s Arnoštem Krusem. Vlastního odhalení Rozhovoru 29. srpna 1937 se účastnila celá řada předních osobností tehdejší československé kultury a pamětní deska s Drahoňovského portrétem byla o dva roky později zasazena na dům, kde Krus žil a ordinoval.
  
Kromě profesora Drahoňovského se rovenský lékař přátelil a stýkal se sochařem Ladislavem Havlasem, s významným českým krajinářem Františkem Kavánem, s akademickými malíři Jaroslavem Skrbkem a Karlem Vikem, s představitelem „pařížské secese“ malířem Janem Dědinou, s dlouholetým profesorem Akademie výtvarných umění a tvůrcem prvorepublikových mincí Otakarem Španielem či s jeho bratrem, generálem Oldřichem Španielem. Z dalších představitelů české kultury měl blízký vztah k básníku Janu Vincenci Matinovi a hudebnímu skladateli Josefu Bohuslavu Foersterovi. Celé divadelní prázdniny u Krusových v Rovensku pravidelně trávil i herec Národního divadla Jaroslav Vojta.
  
Z oblasti vědy udržoval kontakty s rektorem Univerzity Komenského v Bratislavě, profesorem slavistiky a filologem Milošem Weingartem, s předním českým archeologem a historikem umění profesorem Jindřichem Čadíkem či s jedním z našich nejslavnějších chirurgů, akademikem Arnoldem Jiráskem.
  
MUDr. Arnošt Krus je dnes možná trochu pozapomenutou osobností celé oblasti Českého ráje. Ale jen díky jeho energii a neuvěřitelnému množství společenských kontaktů a vazeb se podařilo pro Rovensko získat jedno z nejkrásnějších sousoší a kulturní život tohoto města měl v meziválečném období nebývale vysokou úroveň.

MUDr. Jaroslav PoršJaroslav.Pors@seznam.cz

V roce 2012 jako připomínka 60. výročí úmrtí byl natočen krátký dokumentární film, který tuto osobnost plně vystihuje. Text scénáře se opírá o dokumenty z archivu MUDr. Arnošta Kruse, o vzpomínky dcery Evy a o historickou univerzitní práci MUDr. Jaroslava Porše „Lékař na malém městě v 1. polovině 20. století“. (Kamera a střih Adam Syrovátka, scénář Eva a Miloš Syrovátkovi a Jaroslav Porš, režie a produkce Miloš Syrovátka.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.